Jak připravit rostliny k zimnímu spánku

Rubrika: Zahrada

Tak jako se lidé i zvířata připravují na zimu, také rostliny potřebují důkladnou péči ještě předtím, než padnou první noční mrazy.
Jakmile v noci a k ránu padnou teploty k nule, některé květiny a stromky v květináčích přemístíme dovnitř do místností nebo zimních zahrad. Jiné, zpravidla ty mohutnější, které se nevejdou do interiéru, necháváme celý rok venku na zahradě, terase, případně na balkóně. V zimních měsících je však nutné zajistit ochranu proti promrznutí.

 

Zazimování rostlin

 

Rostliny v květináčích
Rostliny, které nezasadíme do země, ale ponecháme v květináči, jsou velice náchylné k promrznutí. Jak tedy zajistit, aby zimu přežily? Nejprve se ujistíme, zda jsou zasazeny v mrazuvzdorných nádobách. Jinak by se mohlo stát, že vlivem zmrzlé vody truhlíky popraskají. Dále je důležité, abychom rostliny zazimovali ještě před tím, než rtuť teploměru klesne pod nulu. Před jejich přikrytím ochranou látkou musíme z listů důkladně odstranit vlhkost, jinak by totiž hrozilo, že k nim namrznou.

 

Stromy a keře
Pokud chceme před zimou ochránit koruny stromů či keřů, přetáhneme přes rostlinu jutový pytel nebo vak z netkané textilie poté, co případné mladé výhony svážeme lýkem. Nakonec pytel zajistíme jutovou páskou nebo motouzem. Jestliže provádíme zazimování nádobových rostlin, je postup shodný jako u stromů a keřů zasazených v zemi. Navíc však izolujeme také květináč, například bublinkovou fólií, jutovým pytlem či slaměnou rohoží. Dále můžeme květináč podložit, například kokosovou hvězdou, kterou prodává Hornbach.

 

Zazimování stromků

 

Náš tip
Kompletní sortiment hobbymarketů Hornbach na téma „Příprava rostlin na zimu“ naleznete v oddělení zahrady, kde vám také odborníci od 4. 10. – 27. 10. názorně předvedou, jak rostliny připravit na první mrazy. Více informací naleznou zájemci na http://www.hornbach.cz/zazimovani   

TEXT A FOTO: HORNBACH

Jak připravit rostliny k zimnímu spánku