Jak pomoci slunci

Rubrika: Zahrada

Fóliovníky a pařníky vám mohou výrazně pomoci s pěstováním zeleniny či květin. Jejich výhodou oproti skleníkům je nižší cena a také je snadněji a rychleji postavíte.

Fóliovník je tvořen obvykle kovovou konstrukcí, potaženou fólií

Fóliovník není plnohodnotnou náhradou skleníku. Především nemá jeho tepelně-izolační vlastnosti. Chrání však sazenice před extrémním sluncem a rychlým odpařováním závlahy do ovzduší. Zároveň může sloužit jako přístřešek pro ochranu rostlin před výkyvy počasí a hmyzem. Postačí k předpěstování i urychlování růstu rostlin, které mají vyšší nároky na teplotu. A oproti klasickému skleníku ze skla či polykarbonátů má některé nepřehlédnutelné výhody.

Zajímavou alternativou k pařníkům jsou miniskleníky

Podstatnou z nich je cena. Zatímco skleník pořídíte zhruba od šesti tisíc korun a ceny těch nejlepších přesahují dvacet i třicet tisíc, komfortní fóliovník lze koupit už za ceny základních typů skleníků.

Fóliovník není plnohodnotnou náhradou skleníku, ale zastane většinu jeho funkcí

Další výhodou fóliovníku je jeho větší mobilita. Fóliovníky, které se v současné době prodávají, mají uživatelsky vstřícně řešené konstrukce s nejrůznějšími logickými systémy zámků, které umožňují rychlé sestavení a snadnou manipulaci s fólií. Můžete je tedy snadno přemístit v případě, že vám na stávajícím místě v zahradě přestanou vyhovovat a také můžete lehce vyměnit opotřebenou či příliš tenkou fólii za novou. Skleník je oproti tomu stavbou jednou pro vždy a případné změny se s ním nedělají až tak snadno.

Pařník je zjednodušená varianta skleníku. Umožňuje pěstování rostlin na záhonech přikrytých průhlednými deskami pařeništních oken. Využívá se pro urychlení růstu rané zeleniny nebo napěstování sadby. Zatímco v dřívějších dobách sloužila k jeho stavbě nejrůznější stará okna, případně skrumáž latí a igelitových pytlů, dnes si můžete vybrat z nejrůznějších typů pařníků, které estetické kvality vaší zahrady rozhodně nijak nenaruší.

Důležitá je fólie

Při koupi fóliovníku je důležitým kritériem odvětrávání. Vyplatí se zjistit, jak má vámi zvolený typ větrání vyřešeno a jak snadná je manipulace s větracím systémem. To oceníte ve chvíli, kdy bude nutné rostlinám uvnitř fóliovníku ulevit od horka.

Od tloušťky fólie se odvíjí její trvanlivost

Nejdůležitější a zároveň nejzranitelnější součástí fóliovníků a pařníků jsou fólie. Její kvalita rozhoduje o tom, jak často ji bude nutné vyměňovat. Na jednu sezónu je zpravidla fólie o síle 0,1 milimetru. Minimálně pětiletá životnost se uvádí u kašírovaných fólií. Ty mají díky výztužné mřížce výrazně vyšší mechanickou pevnost.

Konstrukce fóliovníků bývá nejčastěji z pozinkovaných profilů, které se spojují pozinkovanými kovovými úhelníky. Prakticky neomezenou životnost bez údržby pak zajistí fóliovník z hliníku. Svépomocí stavěné fóliovníky a pařníky často mívají dřevěnou konstrukci.

Co je na trhu

Fóliovníky si můžete objednat například od firmy HCV Group z Rožnova pod Radhoštěm. Jejich konstrukce je tvořena tvarovanými pozinkovanými profily navzájem spojenými pozinkovanými kovovými úhelníky. Firma doporučuje postavit fóliovník podle návodu na předem připravené trámy, desky, případně libovolný základ. Konstrukci snadno ukotvíte pomocí otvorů ve spojovacích úhelnících.

Příklad levného fóliovníku pro menší zahradu

Fólie je z polyetylénové kašírované tkaniny, stabilizované proti UV záření. Je dodávána jako komplet opatřený dveřmi a dvěma větracími okny. Životnost fólie je v rozmezí 3 až 7 let. Fólie je zajištěna proti větru pevným silonovým lankem upevněným ke konstrukci. Propalování fólie zabraňují plastové vložky, znemožňující přímý kontakt fólie s konstrukcí. Větrat se dá dvěma trojúhelníkovými okny na čelní a zadní straně, která se otevírají na zip.

Proti odkapávání

Fóliovníky s obloukovou konstrukcí si můžete objednat u svitavské firmy Svitap. Lehce sestavitelná ocelová konstrukce s povrchovou úpravou Comaxit umožňuje sestavit fóliovník o šířce 3,3 metru a délce od tří do šesti metrů a výšce dvou metrů.

Hliníkovou konstrukci pařníku vyplňují tabule z polykarbonátu

Plachta je vyrobena z fólie, odolné proti slunečnímu záření. Objednat si můžete i fólii s přídavkem Antifogu, který částečně zabraňuje odkapávání zkondenzovaných par na rostliny tak, že stékají po stěnách fóliovníku.

Pařníky

Pařníky s výplní z polykarbonátů dodává firma Lanit Plast. Podle výrobce patří mezi jejich výhody snadná montáž, kterou zvládnete do půl hodiny. Pařníky s výplní z komůrkového polykarbonátu vynikají dobrou tepelnou izolací, pařníky z čirého či plně průhledného polykarbonátu mají zase vysokou světelnou propustnost a odolají i krupobití.

Sestavení fóliovníku není složité, zvládnou ho dva lidé

U firmy BTGreen můžete kromě pařníků z hliníkové konstrukce a polykarbonátových výplní koupit i jejich zajímavou variantu, takzvaný miniskleník. Jde vlastně o třípatrovou skříň o výšce 98 centimetrů, která je konstruována podobně jako klasický hliníkový pařník a kromě horního odklápěcího víka umožňuje přístup i skrze přední dveře. Na podobném principu je založena i konstrukce skleníku ke stěně, který má rozměry 196 x 66 x 196 centimetrů a který je vybaven posuvnými dveřmi a odklápěcím oknem.

Nejlevnější a nejjednodušší konstrukce pařníků kombinují PVC a kovovou konstrukci rámů. Přístup dovnitř umožňují kapsy na zip. Výhodou těchto lehkých konstrukcí je snadná přemístitelnost a ceny, které začínají na 500 korunách.

www.foliovnik.cz, www.svitap-shop.cz, www.btgreen.cz, www.sklenik-expert.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM, SHUTTERSTOCK

 

 

Vybíráte nový skleník nebo fóliovník? Vyberte si u specialisty a ušetřete na www.give.cz/skleniky-a-foliovniky

 

 

Jak pomoci slunci