Jak pomoci slunci

fóliovník

Komfort pěstování a ochrany se odvíjí od velikosti fóliovníku

Fóliovníky a pařníky vám mohou výrazně pomoci s pěstováním zeleniny či květin. Jejich výhodou oproti skleníkům je nižší cena a také je snadněji a rychleji postavíte.

Fóliovník není plnohodnotnou náhradou skleníku. Především nemá jeho tepelně-izolační vlastnosti. Chrání však sazenice před extrémním sluncem a rychlým odpařováním závlahy do ovzduší. Zároveň může sloužit jako přístřešek pro ochranu rostlin před výkyvy počasí a hmyzem. Postačí k předpěstování i urychlování růstu rostlin, které mají vyšší nároky na teplotu. A oproti klasickému skleníku ze skla či polykarbonátů má některé nepřehlédnutelné výhody.

Fóliovník je tvořen obvykle kovovou konstrukcí, potaženou fólií

Podstatnou z nich je cena. Zatímco skleník pořídíte zhruba od šesti tisíc korun a ceny těch nejlepších přesahují dvacet i třicet tisíc, komfortní fóliovník lze koupit už za ceny základních typů skleníků.

sestavení fóliovníku

Sestavení fóliovníku není složité, zvládnou ho dva lidé

Další výhodou fóliovníku je jeho větší mobilita. Fóliovníky, které se v současné době prodávají, mají uživatelsky vstřícně řešené konstrukce s nejrůznějšími logickými systémy zámků, které umožňují rychlé sestavení a snadnou manipulaci s fólií. Můžete je tedy snadno přemístit v případě, že vám na stávajícím místě v zahradě přestanou vyhovovat a také můžete lehce vyměnit opotřebenou či příliš tenkou fólii za novou. Skleník je oproti tomu stavbou jednou pro vždy a případné změny se s ním nedělají až tak snadno.

Pařník je zjednodušená varianta skleníku. Umožňuje pěstování rostlin na záhonech přikrytých průhlednými deskami pařeništních oken. Využívá se pro urychlení růstu rané zeleniny nebo napěstování sadby. Zatímco v dřívějších dobách sloužila k jeho stavbě nejrůznější stará okna, případně skrumáž latí a igelitových pytlů, dnes si můžete vybrat z nejrůznějších typů pařníků, které estetické kvality vaší zahrady rozhodně nijak nenaruší.

Důležitá je fólie

Při koupi fóliovníku je důležitým kritériem odvětrávání. Vyplatí se zjistit, jak má vámi zvolený typ větrání vyřešeno a jak snadná je manipulace s větracím systémem. To oceníte ve chvíli, kdy bude nutné rostlinám uvnitř fóliovníku ulevit od horka.

Nejdůležitější a zároveň nejzranitelnější součástí fóliovníků a pařníků jsou fólie. Její kvalita rozhoduje o tom, jak často ji bude nutné vyměňovat. Na jednu sezónu je zpravidla fólie o síle 0,1 milimetru. Minimálně pětiletá životnost se uvádí u kašírovaných fólií. Ty mají díky výztužné mřížce výrazně vyšší mechanickou pevnost.

Konstrukce fóliovníků bývá nejčastěji z pozinkovaných profilů, které se spojují pozinkovanými kovovými úhelníky. Prakticky neomezenou životnost bez údržby pak zajistí fóliovník z hliníku. Svépomocí stavěné fóliovníky a pařníky často mívají dřevěnou konstrukci.

zahradní miniskleník

Zajímavou alternativou k pařníkům jsou miniskleníky

TEXT: Richard Guryča
FOTO: Shutterstock a se souhlasem firem foliovnik.cz, svitap-shop.cz, btgreen.cz, sklenik-expert.cz

 

 

Vybíráte nový skleník nebo fóliovník? Vyberte si u specialisty a ušetřete na www.give.cz/skleniky-a-foliovniky

 

 

Jak pomoci slunci