Nábytek z palet a bedniček

Rubrika: Interiér

Začalo to jako řešení z nouze a nakonec se z toho stal velký hit – nábytek ze starých dřevěných přepravních palet a bedniček od ovoce.

Je to dobrý nápad pro dočasné a finančně nenáročné vybavení studentského pokoje, podnájmu, prvního bytu, ale i pro zahradní domek, chatu nebo zahradu. Kromě dostupné ceny je výhodou většiny přepravních palet i kvalitní dřevo. A tak někdo před lety přišel na to, že po menší úpravě mohou palety posloužit jako základ jednoduchého nábytku. A bedničky? Stačí je skládat, je to variabilní stavebnice.

Jedna paleta, čtyři špalíky jako nohy a robustní nábytková kolečka pro zahradní stolek postačí

Není paleta jako paleta

Palety mohou mít různou velikost, také kvalita dřeva se může lišit a samozřejmě i cena. Koupit se dají i úplně nové kusy. Než se ale pustíte do výroby paletového nábytku, ujasněte si, co od toho očekáváte. Zda především finanční úsporu, nebo kladete důraz na originální vybavení, jaké každý nemá, či se chcete tvorbou především bavit a vyzkoušet si, co dokážete.
U levnějších palet budete mít víc práce s úpravou jejich povrchu, ty kvalitní zas nebudou možná až tak levné. V obchodech se už dokonce můžete setkat s pohovkami, křesly, stoly, které vypadají jako vytvořené z palet, ovšem jejich cena je stejná jako u klasického nábytku.

Bedničky jako noční stolky, dřevoštěpková OSB deska jako čelo postele

Jak s nimi pracovat

Palety je možné využít v celku nebo rozříznout na menší části, rozdělit, rozebrat. A pak z nich složit téměř cokoliv. Nejjednodušší je samozřejmě pracovat s celými původními kusy.
Například na několik palet vedle sebe (v jedné nebo dvou vrstvách) stačí položit matraci a máte postel. Palety postavené na výšku mohou vytvořit čelo. Když dáte dvě nebo tři palety na sebe, spojíte je, opatříte nábytkovými kolečky a skleněnou deskou, je tu konferenční stolek. S menšími či většími úpravami se dá vyrobit i knihovna, jídelní a psací stůl, základ pohovky i křesla, poličky a celá řada dalších typů nábytku. Můžete jim ponechat přírodní povrch nebo je upravit lazurovacím nátěrem, který nechá vyniknout kresbu dřeva. Sedací nábytek doplňte čalouněním.

Z nových, perfektně opracovaných palet lze vytvořit kvalitní a pohlednou postel

Vděčné bedničky

S dřevěnými bedničkami je práce jednodušší. Z nich se nevytvářejí žádné složité kreace. Použít je lze samostatně (jako noční stolek, odkládací stolek, krabice na cokoliv, závěsná polička) nebo rovnat vedle sebe či na sebe, abyste získali větší úložný prostor (knihovnu, prádelník, skříňku na nádobí). Někdy je ani není třeba spojovat, a tak je po čase jednoduše přerovnáte jinak, tak, jak vám bude vyhovovat. Přidáte-li ještě delší dřevěnou desku nebo tabuli skla, může vzniknout psací nebo jídelní stůl.
Pokud není tento nábytek jen provizorním řešením na opravdu krátkou dobu, je třeba si dát práci a celý povrch brusným papírem začistit, protože na latích starších bedniček většinou není nouze i o vyčnívající třísky nebo ostré hrany, pozor také na hřebíky! Dřevo pak můžete barevně upravit, vložit dovnitř dno z pevného kartonu a podobně. Kvalitnější jsou nové bedničky, vyrobené už pro použití v bytě.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Shutterstock a archiv

Nábytek z palet a bedniček

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Nábytek z palet a bedniček