Kovový plot stačí natřít jednou za pět let

Nejde jen o natírání plotu, ale i kovového nábytku a dalších předmětů z kovu. Při dodržení technologického postupu je stačí natřít jednou za několik let.

 

 

Před samotným natíráním kovů v exteriéru je zásadní příprava podkladu. Tedy nejprve plot, lavičku či třeba garážová vrata důkladně očistit, odmastit, osušit, zbavit prachu, rzi a nesoudržných částí starých nátěrů. V další fázi je potřeba zvolit vhodné druhy nátěru a dodržet technologický postup práce. „V takových případech by měl nátěr určitě vydržet nejméně 5 let,“ říká Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce sítě prodejen Dům barev.
Zdaleka ovšem neplatí, že před renovací je třeba zbavit kovový podklad veškeré barvy. „Pokud je nátěr soudržný, stačí nám pouze povrch podkladu dodatečně odmastit, zbavit prachu a nečistot a můžeme natírat,“ upřesňuje Radek Kříž.
Naopak loupající části barvy a případnou rez  je nutné obrousit, ať už ručně smirkem, či drátěným kartáčem, anebo strojově bruskou. Odmaštění povrchu dosáhneme například odmašťovačem ProGold.

 

Dva druhy nátěru, nebo jednošichtovky?
Podle odborníka Radka Kříže jsou obě varianty správné. V prvním případě zvolíme nejprve základní antikorozní nátěr, který ochrání kovové části proti korozí a zvýší přilnavost vrchních nátěrů, například BALAKRYL ANTIKOR (vodou ředitelná antikorozní barva).
Vrchní nátěr poté dodá materiálu kýženou barvu a vzhled a především jej ochrání proti povětrnostním vlivům, UV záření, atd. Vhodný je například BALAKRYL UNI MAT, SATIN nebo LESK (vodou ředitelná vrchní barva). Krycí barvu obvykle natíráme dvakrát.
Dnes velmi populární jednošichtovky jsou variantou 2 v 1. „Jde o barvy, které ochrání kovové části proti korozi, ale zároveň působí proti povětrnostním vlivům. Neznamená to však, že stačí jeden nátěr. Vrstvy se aplikují vždy minimálně dvakrát. Jde spíše o to, že nemusíme kupovat dva druhy barev, využijeme pouze jednu pro oba typy nátěrů,“ konstatuje Kříž ze společnosti Dům barev. Jde například o Dům barev Metal 2v1 či PRIMALEX jednovrstvou barvu 2v1.

 

 

Pozor na teplotu materiálu
Barvu natíráme štětcem nebo válečkem. Nátěry lze aplikovat i stříkáním, pochopitelně nikoliv u plotů, ale spíše u souvislých ploch, například u vrat od garáže atd. Pokud jde o povětrnostní podmínky při natírání kovu, odborníci doporučují pohlídat si nejen venkovní teplotu, která by se optimálně měla pohybovat mezi 10 a 20 stupni Celsia, ale i teplotu samotného podkladu. „Pokud je kov příliš rozpálený, barva schne zbytečně rychle, nevytváří dokonale slitý povrch a nátěr bude mnohem více náchylný k degradaci,“ upozorňuje Kříž.
Z toho důvodu je vhodné v letních měsících natírat ráno či v podvečer, ve stínu či polostínu. Vlhkost vzduchu by neměla překročit 70 %.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: DŮM BAREV

Uložit

Kovový plot stačí natřít jednou za pět let