Jak nejlépe šetřit

Rubrika: Hospodaření

Jak nejlépe šetřit

Peníze se těžce vydělávají, ale velmi snadno rozkutálejí. Proto je k nim potřeba přistupovat s náležitou péčí.

Cesta ke spokojenému finančnímu životu má jednoduchý vzorec – utrácet co nejméně a vydělávat co nejvíce. Zvýšit příjmy je zpravidla výrazně těžší než omezit své výdaje. Při hledání úspor vám může pomoci několik tipů.

Ušetřete na energiích

Ceny energií stále rostou, s tím nemůžete nic moc dělat. Můžete však zefektivnit jejich využívání v domácnosti, snížit jejich spotřebu, a tím ušetřit. O hospodaření s energiemi v domě můžete uvažovat z různých stran. Jednou z nich je pohled na stavbu a na její tepelné ztráty.
Pokud plánujete pořízení nového bydlení, investujte do energeticky pasivního domu, kvalitních systémů rekuperace tepla, instalujte systémy pro využití sluneční energie apod. Investice do takového bydlení je sice o něco vyšší, ale dlouhodobě se vyplatí. Obtížnější je proměnit v úsporné bydlení starší byt či dům. Nevyhnete se investicím do zateplení, výměny oken, případně instalace těsnění a dalších.
Druhou možností je minimalizovat úniky tepla, spotřebu vody (především teplé) a spotřebu elektrické energie. To však vyžaduje změnu životních návyků a zodpovědnost všech členů domácnosti.

Úspory elektřiny

Nenechávejte spotřebiče v tzv. standby režimu, kdy se přístroj „tváří“, že je vypnutý, ale indikující ikona také spotřebovává energii. Pro tento účel je vhodné využívat elektrické prodlužovací kabely s vypínačem. Pračku zapínejte jen zcela plnou, podobně myčku. Využívejte u spotřebičů tzv. „eko“ programů, u počítače úsporný režim, když u něj dlouho nesedíte.
Je zbytečné, aby televize nebo rádio běžely jen jako zvuková kulisa. Kde svítíte dlouze a často, využívejte úsporné žárovky. PojAK stupně zaměňte všechny spotřebiče v domácnosti za spotřebiče se sníženou spotřebou (typ A, A+, A++, A+++).

Úspora vody

Jak nejlépe šetřit

S pákovými bateriemi a perlátory výrazně snížíte spotřebu vody. Při čištění zubů či mytí rukou nenechávejte vodu trvale téct. Na toaletu namontujte nádržku se dvěma tlačítky – pro větší a úspornější splachování. I myčka nádobí šetří spotřebu vody.

Při rychlé sprše spotřebujete několikanásobně méně vody než při koupání ve vaně. Při praní se vyplatí používat kvalitní prací prášky, které snižují nároky na teplotu vody.

Úniky a spotřeba tepla

Žaluziemi a závěsy přes okno (ne přes topná tělesa) zamezíte podstatnému úniku tepla. Topná tělesa by měla mít kolem sebe prostor, neměla by být zaprášená ani zakrytá dekoracemi nebo nábytkem.
Hliníková fólie na stěně za radiátorem odrazí teplo do místnosti, nepohltí ho zeď. Byt je zbytečné přetápět, vytápějte jen místa, která potřebujete vyhřát. Spotřebu tepla ohlídá kvalitní termostat, případně termostatické hlavice na radiátorech. Mezi místnostmi s rozdílnou teplotou zavírejte dveře. Větrejte krátce a intenzivně. Před spaním i odchodem z bytu na delší dobu snižte výkon těles ve všech místnostech.

Auto – nepřítel peněženky

Z domácího rozpočtu výrazně ukrajuje také automobil. Jeho pořízení je třeba si náležitě rozmyslet a zvážit, zda koupit nový, nebo zda nestačí vůz již používaný. Auto vybírejte s ohledem na jeho využití, tedy kde, jak často a za jakým účelem v něm budete jezdit.
U staršího vozu (5 a více let) se nevyplatí mít havarijní pojištění, stálo by vás víc, než byste dostali za opravy nebo náhradu. U nového si nastavte co nejvyšší spoluúčast. Nižší objem motoru znamená menší částku vydanou za pojištění.
Omezte užívání automobilu na minimum. Kde to jde, používejte hromadnou dopravu nebo jízdní kolo. Jezděte úsporně, zvažte pořízení hybridního pohonu nebo pohonu na zemní plyn. Úspora při dnešních cenách je opravdu významná.

Pečlivě volte pojištění

Pojištění vybírejte podle skutečné potřeby. Je dobré mít pojištění majetku a životní pojištění osoby živitele – obojí vám může ušetřit významné náklady vzniklé neočekávanou událostí. Pojistné si nastavte ve správné výši. Nevýhodné jsou životní pojistky se spořicí složkou, a to i ty dětské. Pojistky na majetek plaťte jednorázově jednou do roka. Penzijní připojištění se vyplatí pouze tehdy, přispívá-li vám zaměstnavatel, nebo máte 5 až 10 let do důchodu.

Využívejte finančních poradců z makléřských společností, které zastupují více pojišťovacích a bankovních domů. Mohou jejich produkty kombinovat a ve výsledku tak vytvořit levnější „koktejl“. Využívejte příspěvků zdravotní pojišťovny. Mnoho lidí vůbec netuší, na co všechno mají nárok.
Máte-li příliš živé děti nebo psa, uzavřete pojištění odpovědnosti v občanském životě. Je levné a ušetří vám peníze na úhradu škod. Pracujete-li v oblasti, kde můžou hrozit žaloby a soudní spory, vyplatí se mít pojištění právní ochrany. Je to levný způsob, jak mít právníka stále po ruce.

Banky a jejich poplatky

Zvolte si banku s nulovými poplatky za vedení účtu, vybírání z bankomatu apod. Využívejte přímé bankovnictví (internetové a telefonní bankovnictví). Necháte-li si posílat výpisy z účtu e-mailem místo poštou, také ušetříte.
Dbejte na bezpečnost! Nenoste platební kartu pohromadě s PINem a informacemi o zablokování. Je zbytečné mít u sebe více platebních a kreditních karet, než je nutné.
Optimalizujte účty podle účelu užití. Provozní účet bez poplatků za vedení a příkazy k úhradě, spořicí účet bez poplatků a s vysokým úrokem na uložení rezervy. Účet s nulovými poplatky za výběr v zahraničí a s kartou s cestovním pojištěním používejte při cestách do zahraničí.

Minimalizujte množství výběrů hotovosti z bankomatu, je-li výběr zpoplatněn. Nevybírejte z bankomatů jiných bank. Je výhodné platit platebními kartami, a to i malé částky. Užívání kreditních karet a kontokorentu na běžném účtu svádí k většímu utrácení, raději si je nepořizujte. Máte-li na účtu zřízeno množství trvalých příkazů, sjednejte si na poště SIPO.

Nákupy a ostatní úspory

Vyplatí se využívat akční slevy a posezónní výprodeje. Ale nekupujte něco, co nepotřebujete jen proto, že je to výhodná sleva, nebo vás to náhodně zaujalo ve výloze. Na nákup jděte s přesným plánem, co potřebujete. Dovolená a zájezdy vyjdou levněji na Last nebo First minute. Nikdy nenakupujte na splátky!

Jak nejlépe šetřit

Není-li vám to nepříjemné, nakupujte značkové oblečení již použité. Výhodné je i zajít na veřejné dražby exekučně zabavených věcí.
Na výdajích za léky ušetříte prevencí (otužování, bylinné čaje, sport). Zbavte se drahých (a nezdravých) zlozvyků, jako je kouření, alkohol, sladkosti apod. Nesázejte!
Je zbytečné dělat si doma velké zásoby potravin. Na pití používejte vodu z vodovodního kohoutku, je stejně kvalitní a někdy i lepší než balená voda. Kupujete si pravidelně noviny a časopisy? Nenašli byste stejné informace na internetu?

Nahraďte pevnou linku mobilním telefonem. Pro dlouhé hovory využijte internetové volání. Za málo peněz tak lze volat i do zahraničí. Volání z počítače na počítač je zcela zdarma.
Asi nelze uskutečnit naprosto všechny uvedené možnosti šetření najednou, ale každý mezi nimi určitě najde řadu takových, které může realizovat celkem snadno hned, u jiných postačí udělat jen malá opatření. Tak proč nezačít?

TEXT: JAROSLAV BARTOŠ
FOTO: SHUTTERSTOCK

Jak nejlépe šetřit