Chraňte si kola

Pěkné počasí nás láká ven. Spousta z nás si pořídila nová kola Zapomenout bychom neměli ani na jejich ochranu. Počet krádeží kol v Čechách roste. Je načase dobře se postarat o jejich zabezpečení. Kromě speciálních zámků na odstavená kola bychom se měli zajímat i o další možnosti. V loňském roce bylo odcizeno asi  10 000 kol a škodu dosáhla výše přes 170 mil.

 

 

Jezdíte na kole a necháváte je volně u chaty, chalupy? „Dle policejních statistik dochází ke krádežím kol na volných prostranstvích, kdy jsou kola nejčastěji volně opřena o zeď, lavičku, nebo sloup veřejného osvětlení. Zloději však kradou jízdní kola i z nezabezpečených sklepů, garáží nebo balkónů,“ říká Michaela Reichertová, Policie ČR. Nejčastější krádeže kol jsou zaznamenávány v období jara a letní sezóny, a to v kteroukoliv denní nebo noční hodinu,“ dodává.

 

Systém Datatag

 

Zámky, evidence, mikrotečka a UV nátěr
Zabezpečení kol lidé v České republice dlouhodobě podceňují. Prvním krokem je pořízení kvalitního bezpečnostního zámku, nebo registrace kol v bezplatné policejní evidenci. Ta u nás zatím příliš rozšířená není. Novinkou je identifikační systém Datatag, který je hojně využíván zejména ve Velké Británii a dalších zemích Evropy. Jedná se o jednoduchou moderní identifikační technologii, která trvale označí majetek – a tak chrání zejména kola, motocykly ale i automobily. Toto značení umožní policii okamžitou identifikaci a zároveň je prakticky nemožné, aby jej zloděj odstranil. Označení je téměř neviditelné a na kolo se dá umístit na několik různých míst a částí. Tato mikrotečka má zhruba velikost zrnka rýže a její instalace je velmi jednoduchá. Obsahuje unikátní číselný kód, který je trvale naprogramován do integrovaného obvodu mikrotečky, kód nelze změnit ani smazat a policie během pár minut dokáže identifikovat, kde se bicykl či jeho část právě nachází.Mikrotečky se dají umístit na rám vašeho kola, všechny jeho komponenty a příslušenství. Na rám, vidlice a kola je pak možné umístit také neviditelný UV nátěr, který plní stejnou funkci.

 

 

TEXT :REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

 

Uvažujete o nákupu jízdního kola  nebo doplňků ke kolu? Širokou nabídku za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/cyklistika

 


Chraňte si kola