Jak naporcovat plech

Rubrika: Dílna

Stříhání plechu nemusí být namáhavá a nepříjemná práce. Elektrické nůžky a prostřihovače vám pomohou dosáhnout nejrůznějších tvarů bez deformace okrajů plechu.

Akumulátorové nůžky na plech od Bosche usnadní například práci na střeše

Práce s plechem vás v podmínkách domácí dílny patrně příliš často nečeká. Například při občasných opravách plechových střech, okapů či parapetů se vám však může hodit šikovné nářadí, které používají i profesionální klempíři či karosáři.

Pro stříhání tabulí plechu se používají ruční, pákové i elektrické nůžky na plech a prostřihovače. Ruční nůžky jsou určeny na stříhání plechu tloušťky maximálně 1,5 milimetru s rovnými čelistmi. U nůžek vystřihovacích, které se používají na střihání oblých částí, jsou čelisti doleva nebo doprava prohnuté. Existují i pákové nůžky, které stříhají plechy do tloušťky tří milimetrů oblým ostřím do délky maximálně 500 milimetrů.

U ručních nůžek jsou oba nože otočně uloženy na spojovacím šroubu a stisknutím držadel nůžek kloužou po sobě oba klínové břity nožů. Elektrické nůžky na plech jsou ideální pro výkonné stříhání plechů, desek a pásů i pro přesné stříhání křivek. Jejich nízká hmotnost zajišťuje snadnou manipulaci. Prostřihovače plechu se nejlépe uplatní při vystřihování křivek.

Jeden i dva nože

Pro vystřihování nejrůznějších tvarů jsou na trhu k dostání dvoustřižné nebo jednostřižné elektrické nůžky na plech a rovněž elektrické prostřihovače. Pokud potřebujeme stříhat kratší rovné střihy, je vhodné použít dvoustřižné štěrbinovité nůžky, na vytváření křivek jsou pak určeny jednostřižné nůžky. Vytváření kruhů a křivek menších poloměrů jde pak nejsnáze právě s prostřihovači. Ruční a elektrické nástroje obvykle postačí na plechy do tloušťky 2,5 milimetru v případě oceli a 3 milimetrů v případě hliníkového plechu.

Prostřihovače dobře poslouží i pro vystříhávání nejrůznějších požadovaných tvarů v hliníkovém plechu

Dvoustřižné nůžky vystřihují nožem, pohybujícím se mezi dvěma nepohyblivými čelistmi pás plechu o šířce pěti milimetrů, přičemž nedeformují okraj stříhaného plechu. Nevýhodou stříhání tímto typem nůžek je větší odpad materiálu. Hodí se na stříhání ocelových plechů do tloušťky 1,2 milimetru a hliníku do 1,5 milimetru. Na vystřihování kruhových tvarů příliš vhodné nejsou.
Při střihu jednostřižnými nůžkami je plech opřený o pevný nůž, zatímco druhý kmitající nůž stříhá. Mezeru mezi břity je možné nastavit podle tloušťky plechu. Většina nůžek na plech používá otočný nůž se čtyřmi břity. Postupným otáčením je možné prodloužit trvanlivost ostří bez nutnosti demontáže a broušení nožů.

Prostřihovače plechu

Prostřihovače umožňují nastavení šířky vystřihovaného pásu plechu

U prostřihovačů stříhá plech dutý razník kruhového profilu kmitající v pouzdru raznice s drážkou pro průchod plechem. Držák pouzdra lze natočit po uvolnění převlečné matice, aby střižná mezera odpovídala směru prostřihování. Razník zanechává v plechu drážku o šířce svého průměru. Pro vnitřní prostřihování do plného plechu je však třeba nejprve vyvrtat zaváděcí díru o větším průměru, než je průměr pouzdra raznice.

Některé prostřihovače jsou určeny i pro stříhání vlnitého plechu. Výkonné prostřihovače mají otočnou střižnou hlavu, umožňují ergonomické vedení nářadí při prostřihování svislých nebo šikmých plechových konstrukcí. Prostřihují ocelové plechy do tloušťky 1,6 milimetrů, hliník do dvou milimetrů. Před stříháním je vhodné namazat olejem vrchní strnu plechu kolem čáry střihu.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Jak naporcovat plech