U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Jak na palivové dřevo

Kategorie: Speciál – topíme dřevem | Autor:

Dřevem – v lepším případě bukovými, dubovými a březovými polínky – v době, kdy cena plynu, elektřiny i uhlí bláznivě roste, dnes topí nebo alespoň přitápí 80 % chatařů a chalupářů. Pohodlněji se dá objednat u nejrůznějších dodavatelů v podobě štípaných metrů, polínek na paletách, volně ložené na přívěsu, nebo jako štípaná polínka v pytlích.

Pravověrný chatař se ale raději dřevem zahřeje dvakrát – jednou, když si zakoupenou kulatinu sám nařeže na špalky, které pak vlastnoručně rozštípe a obloží jimi stavení. A teprve po dvou letech, až dřevo proschne, znovu u krbu nebo kamen na dřevo. Navíc ho zahřeje fakt, že teplo získává levněji než ostatní, neboť čerpá „věčně se obnovující přírodní energii“.

   Dřít se s ruční pilou v době cirkulárek a řetězových pil se už ale chce jen málokomu. I štípání polínek se dá zmechanizovat! Jak tedy na to bez dřiny a bez mozolů?

***

MINIMUM PRO TY, KDO TOPÍ JEN DŘEVEM

* Nejlépe hoří a nejvyšší výhřevnost vykazují tvrdá dřeva: buk, dub, habr, jasan a bříza.

* Čerstvým dřevem zásadně netopíme. Vzhledem k vlhkosti kolem 50 % má o třetinu nižší výhřevnost a během jediné sezóny dokáže usazeninami dehtu a kyselých zplodin odrovnat“ kotel, kamna i komín.

* K topení je dřevo vhodné až po dvou letech sušení v naskládané hranici, když vlhkost klesne k 15 – 20 %. Dodavatelé dřeva je proto suší 6 až 12 měsíců a na závěr uměle dosušují.

* Současná cena za 1 m štípaného rovnaného dřeva (polínka dlouhá 33 cm, průměr 8 až 15 cm) ve skladu se u tvrdého dřeva pohybuje kolem 900 Kč, u měkkého (smrk, borovice, modřín) kolem 700 Kč.

* Neupravené tvrdé dřevo, které si necháte přivézt z lesa, vás přijde přibližně na 300 Kč za prostorový metr. Za měkké druhy zaplatíte 250 Kč.

Popisy k obrázkům

Benzinovou pilu máme správně startovat položenou na prknu na zemi

Pro chataře a chalupáře je nejlevnější nechat si přivézt dřevo z lesa

Jak na palivové dřevo