U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Konev už se nenosí

Kategorie: červenec | Autor: JT

K postřikování a kropení slouží nejrůznější postřikovači pistole, přenosné nebo pevně umístěné postřikovače aj. Místo natahování dlouhých hadic, které je nutné před každým sečením trávy odklidit, doporučuje se na zahradách s plochou nad 500 m2 vybudování podzemního rozvodu vody plastovými trubkami k několika vodním “zásuvkám” rozmístěnými do nejvíce zavlažovaných míst.

Voda z podzemí

Ohebné trubky z černého PVC se ukládají do pískem vysypané rýhy vykopané či vyryté na šířku rýče do hloubky asi 20 cm tak, aby napojily podzemní zásuvky k jediné připojovací zásuvce pod vodovodním kohoutem nebo k přípojce čerpadla. Trubky se spojují plastovými spojkami a pojišťují svěracími objímkami. Potřebný materiál (zásuvky, trubky a příslušenství) pro zahradu o ploše 600 m2 vyjde při instalaci svépomocí asi na

4 000 Kč.

Systémy s inteligenti

Pokud chceme zalévání zcela zautomatizovat, pokryjeme všechny zavlažované části zahrady do úrovně terénu zabudovanými výsuvnými postřikovači – tzv. sprinklery. Ještě dokonalejší jsou zavlažovací systémy s “inteligencí”, které spouštějí zavlažování, jen když k nim připojený snímač vlhkosti vyšle signál, že rostliny žízní.

1 Tzv. inteligentní postřikovače umožňují nastavit nejen šířku zavlažované plochy (a tím se vyhnout např. postříkání oken S fasády) ale i její délku omezením výkyvu. Zobrazený Aquazoom obhospodaří až 350 rif trávníku a záhonů.

2 Zavlažovací automat C 1060 umožňuje naprogramovat až šestkrát denně zalévání s nastavitelnou dobou, nebo zcela automaticky, pokud k němu připojíme do záhonku zapuštěný dešťový senzor. Potřebnou energii mu dodává maličký solární panel na víku.

3 Krátkou hadici s postřikovačem nebo zavlažovačem stačí “zacvaknout” rychlospojkou na vodní zásuvku Pipe-Line, a bez běhání k zahradnímu kohoutu můžete zalévat.

4 Až 70 m hadice se dá stočit na hadicové vozíky, které usnadní závlahu na větších zahradách. Umožní měkkou vodu využít ke zdravému zavlažování!

Konev už se nenosí