Šetrné broušení nářadí a nástrojů

Dílenské i zahradní nářadí sloužící k řezání či sekání je potřeba brousit. Některé pravidelně, jiné pouze čas od času. Často nejde zrovna o jednoduchý proces a vyplatí se svěřit ho odborníkům.

Udržovat ostří v co nejlepší kondici je u mnoha nástrojů předpokladem k pohodlné a bezpečné práci. Tupý nůž vás kromě jiného nutí k nepřiměřenému tlaku, který může skončit úrazem. Nenabroušený řetěz motorové pily skýtá podobné nebezpečí: pila neřeže, vy se snažíte všelijak tlačit a nepřiměřeně s pilou manipulovat a může to skončit špatně. Broušení nářadí a nástrojů je tedy kromě jiného prevencí úrazů, zranění a zbytečné námahy.

Foto: Holzman

Jak brousit nože, srpy, kosy

S nožem se pracuje nejen v kuchyni a u grilu, ale i v dílně a na zahradě. Investujte do nožů kvalitních a naučte se je brousit sami. Návštěva nožířství je sice jednou z dobrých možností, ale pořiďte si kvalitní brusný kámen, podívejte se na YouTube na některé z mnoha návodných videí a užijte si dokonalé ostří. Vyhněte se používání různých kuchyňských rychlobrousků, kvalitní nůž si takové náhražky nezaslouží.

Kosu či srp rovněž přebrušujte brusným kamenem, nejrozšířenější je klasický obtahovací brousek. Nejlevnější brousky bývají vyrobeny z umělého korundu a součástí práce s klasickou kosou je rovněž umění obtahovat ostří takovým brouskem rychlými střídavými pohyby. Dejte pozor na prsty a trénujte s rozmyslem, ale bez opakovaného pravidelného broušení se ruční kosa opravdu neobejde. Myslete i na to, že ostří kosy je nutné čas od času „naklepat“ na tzv. babce. Návody, jak na to, najdete rovněž na YouTube, případně vás to naučí na některém z mnoha kurzů. Podobně se brousí i srp.

Na ostření nože křovinořezu, motorové kosy či rotační sekačky však použijte spíše jemný plochý pilník. Broušení nožů sekaček není nutné provádět až tak často, ale nezapomínejte na ně a srovnejte pilníkem zejména zuby a vyštípnuté kousky kovu po nárazech nože do kamenů. Vyplatí se to, práce půjde výrazně lépe. Přebrušovat můžete i nože v drtičích větví, které dřevěnou hmotu sekají pomocí rotujících čepelí. Tyto nože je rovněž vhodné po čase vyměnit, k přístroji se obvykle rezervní nože rovnou prodávají.

Jak brousit sekery a dláta

Broušení seker je specifická disciplína a je vhodné kombinovat při něm plochý ruční pilník a brusný kámen. Brousit sekeru i další nástroje samozřejmě můžete i na stacionární elektrické brusce, ale vyžaduje to speciální přístroj s vodním chlazením kotouče a zkušenosti, které získáte jen praxí. To platí i pro dláta. Používáte-li takové nářadí často a pravidelně, elektrická stacionární kotoučová bruska se vyplatí, ale získávejte praxi v ostření tímto způsobem trpělivě a opatrně, jinak lze cenné nástroje snadno zničit.

Jak brousit vrtáky?

Menší vrtáky lze ostřit pomocí ručních brusek (asi od 150 Kč). Pokud pravidelně používáte větší množství vrtáků různých typů a velikostí, vyplatí se i elektrická ostřička vrtáků (600 až 6 000 Kč) nebo kotoučová bruska, u níž je však nutné získat pro broušení praxi a používat kotouče různé zrnitosti podle toho, jak tvrdý je samotný vrták.

Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firmy Holzman

Šetrné broušení nářadí a nástrojů