Jak na opravy bazénových a rybníčkových fólií z PVC

Rubrika: Market

K dovoleným, letním radovánkám i chalupaření neodmyslitelně patří koupání. Mnohým z nás se nechce tlačit v davu na koupališti a tak si pořídil, nebo se to chystá brzy udělat, bazén na svou zahrádku.

Někdo se rozhodl pro pevný, zapuštěný bazén. Chalupáři a víkendoví obyvatelé usedlostí raději volí jednodušší a levnější variantu – povrchový bazén. Každá varianta má své plusy i minusy. Jednou z nevýhod mobilních bazénů je použití PVC fólie, která je náchylná na roztržení.

Skotačení dětí ve vodě, čištění bazénu nebo neopatrná manipulace se schůdky s sebou přináší i časté poškození PVC fólie, která je uvnitř bazénu. Poškodit se mohou nejen stěny a zakrývací plachta, ale i dno bazénu.

 

 

 


Výběr správného lepidla pro opravu takovýchto poškození je velmi důležitý. Doporučujeme použít lepidlo na bázi polyuretanového (PU) kaučuku, které je transparentní a použitý kaučuk nejvyšší kvality je velice pružný a odolný vodě a změnám teplot (např. BISON VINYL PLASTIC nebo UHU weICH PVC). Některá lepidla již obsahují průhlednou, dostatečně silnou záplatu z měkčeného PVC.

Výhodou použití těchto souprav lepidel se záplatou je, že již nemusíme shánět záplatu. Dá se použít kus vlastní bazénové fólie, ale kdo ji má po ruce? Přeci ji nebudeme stříhat z bazénu? Jak by to vypadalo? Některá lepidla mají záplatu větší (BISON VINYL PLASTIC), některá menší (UHU weICH PVC), důležité však je, že tam záplata je.

 

Nejprve si musíme připravit vlastní záplatu, která musí být minimálně o jeden centimetr větší, než je vlastní poškození. Zamezíme tak zvětšování trhliny i po zalepení. Zde je výhodou použití lepidla, které má dostatečně velkou záplatu (BISON VINYL PLASTIC). Nebudeme stát před problémem, kam v sobotu rychle pro další záplatu.

 

Pokud budeme lepit bazénovou fólii nad vodou nebo krycí plachtu, platí pro lepicí proces stejná pravidla, jako pro každé jiné kontaktní lepení – lepený spoj musí být suchý, čistý a odmaštěný. Zásadně nepoužíváme benzín nebo ředidla – jsou mastná. Abychom si bazénovou fólii nenaleptali, doporučujeme (obzvláště u tohoto druhu oprav) použít speciální čističe a odmašťovadla (např. BISON SPRAY CLeANeR nebo UHU univerzální odmašťovač). Na stříkáme na obě lepené plochy – jak na bazén, tak i na záplatu. Otřeme a máme připraveno!

Lepidlo musíme nanést na oba lepené povrchy – tedy jak na poškozené místo, tak i na záplatu. Jedná se totiž o kontaktní lepidlo, ze kterého se před vlastním lepením nesavých materiálů (což PVC je) musí všechno rozpouštědlo odpařit (15 minut je dostatečná doba). Nanášíme v dostatečné míře, lepidlo nám však nesmí stékat do bazénu.

Nyní vezmeme záplatu a silně a krátce ji přitlačíme na poškozené místo. POZOR! Musíme se trefit přesně, protože záplata s lepidlem chytá na opravovanou fólii jako suchý zip. Pokud se přesně netrefíme, nebude již možná korekce. Záplatu již nemusíme fixovat. Pamatujte, že je důležité ji co nejsilněji přitlačit – klidně přejet nějakým válečkem. A je hotovo. Bazén můžeme ihned používat.

Tímto způsobem a stejnými lepidly můžete opravit nafukovací matrace a hračky (míče, balóny apod.), rukávky, vesty, čluny i například fóliové skleníky.

www.lepidla.cz

 

 


TIP

Pokud se Vám roztrhne (např. při čištění) plachta pod vodou, lze ji také opravit. Lepidlo naneste pouze na záplatu, okamžitě ponořte pod vodu a přiložte na poškozené místo. Uhlaďte. Oprava je hotová. Lepený spoj nemá takovou pevnost, ale koupání bez problémů vydrží. Jenom na záplatu alespoň 12 hodin nešlapat.

 

Komerční prezentace

Jak na opravy bazénových a rybníčkových fólií z PVC