Proč byste měli přejít na LED diody?

Rubrika: Market

V posledních několika letech se v oblasti osvětlení prodírá do popředí LED technologie, která s sebou přináší hned několik výhod. Pokud bychom měli vzít v potaz zkratku LED, skrývá se pod ní světlo vyzařující dioda, respektive elektroluminiscenční dioda. Jakmile přijdete do obchodu, kde se prodávají různé druhy osvětlení, zůstane vám rozum stát nad tím, kolik druhů LED diod vůbec existuje. Chcete bílé světlo studené, nebo teplé?

Potřebujete, aby dioda měnila barvy?

Studené bílé světlo je v podstatě bílé s trochou namodralého odstínu. Jestliže chcete naprosto bílé osvětlení místnosti, například kanceláře, tak sáhněte po denní bílé. V obývacím pokoji, případně tam, kde relaxujete, se zase hodí teplá bílá, neboť je lehce nažloutlá, a tím připomíná klasické vláknové žárovky.

Jaké výhody mají LED diody?

Seznam předností je vskutku dlouhý, a proto jsme pro vás vybrali jen ty hlavní výhody. Určitě vás potěší, že LED diody jsou schopny produkovat mnohem více světla než někdejší „edisonky“. Dokážou vyzařovat světlo v různých barvách, aniž byste museli použít barevné filtry. Zároveň vás nadchne, že LED žárovky jsou mnohem odolnější než ty wolframové, a tak se neroztříští při případném nárazu.

Využití LED diod je vskutku široké. Doporučují se hlavně tam, kde dochází k častému vypínání a zapínání světla, neboť neshoří, ani se nijak nepoškodí. Životnost je vskutku dlouhá. Vědci se shodli na tom, že LED dioda dokáže svítit minimálně 100 000 hodin, ale někteří podotýkají, že klidně i 1 000 000 hodin. U vláknových žárovek taková životnost rozhodně nebyla, ta se odhadovala na zhruba 1 000 až 2 000 hodin.

Jestliže jste doposud používali zářivky, asi vás štvalo, že se docela dlouho rozsvěcovaly. LED diody jsou v tomto naprosto jiné, rozsvítí se takřka okamžitě, v řádu mikrosekund. Pro ekologicky smýšlející máme ještě jednu dobrou zprávu, LED žárovky neobsahují rtuť a nezatěžují tak životní prostředí.

 

Jaké barvy LED diody mohou mít?

Jak jsme už nastínili, LED diody se vyrábějí v různých barvách – bílá, červená, zelená a modrá. Velice zajímavým řešením jsou takové diody, které dokážou barvu měnit, a potom si můžete osvítit místnost podle nálady. Jednou modře, podruhé červeně.

Kde LED diody zakoupit?

Současný trh je opravdu rozmanitý a nabízí se vám hned několik prodejců. Jedním z nich je internetový obchod společnosti TME Czech Republic, která na tuzemském trhu působí od roku 1990. Původně se jednalo o malou rodinnou firmu, která prodávala elektronické součástky pro servis a drobnou výrobu, ale nakonec se z tak malého podniku vyklubala společnost na evropské úrovni. Podívejte se tedy do internetového obchodu https://www.tme.eu/cz/katalog/led-diody_100684/, kde najdete různé druhy LED diod.

 

 

Komerční prezentace

Proč byste měli přejít na LED diody?

Zajímavé