Jak lepit dřevo

lepení dřeva

Lepidlem nešetřete. I „hada“ z aplikátoru je dobré po ploše rozetřít tak, aby lepidlo pokrylo maximum lepené plochy. Foto: Shutterstock

Lepení je jedním z možných způsobů spojení dřeva. V mnoha případech lze lepením vytvořit spoje mimořádně pevné, šetrné k materiálu a neviditelné na pohled.

Řekněme si hned na úvod, že zmíněnou šetrností se rozumí případy, kdy se při lepení obejdete bez kovového spojovacího materiálu a vystačíte si pouze s lepidlem, případně s kolíkovými spoji. Zvláště v exteriéru totiž běžné ocelové hřebíky či vruty představují riziko potenciální koroze a hnití kvůli vlhkosti. Obecně mají spoje šroubováním nebo přitlučením hřebíky sklon k postupnému uvolňování v případě, že jsou pravidelně namáhané. To se týká zejména nábytku.

Co je potřeba?

Někteří řemeslníci či restaurátoři si stále dokážou připravit osvědčený klíh. Nebojte se však využít bohaté nabídky hotových lepidel na dřevo, které koupíte nejen v baleních různé velikosti v nádobách umožňujících jejich nanášení štětcem nebo praktickými aplikátory. Ty se hodí zejména pro rychlé nanášení „hadů“ z lepidla při lepení nebo olepování různých hran.

Nezbytností je při spojování lepidly i dostatečně silné sevření obou lepených ploch k sobě. K tomu nejlépe poslouží truhlářské svěrky, u menších kusů dřeva postačí svěrák.

lepení dřeva

Truhlářské svěrky jsou ideální: klasické šroubovací stáhnou lepené díly velmi pevně a lepidlo se dobře vsákne do dřeva. Foto: Shutterstock

Postup lepení měkkého dřeva

V domácí dílně nejčastěji lepíme měkké dřevo. K jeho spojování zvolte jakékoli z disperzních lepidel, která mají obvykle barvu, konzistenci a vůni jako „starý dobrý“ Herkules. Pracujte podle návodu, u jednotlivých značek se mohou jednotlivé kroky v detailech lišit, ale obecně platí, že se akrylová lepidla nanáší aplikátorem nebo štětcem jen na jednu z lepených ploch, nechají se několik minut odvětrat (nesmí však zasychat) a pak se lepené plochy spojí a sevřou nebo dostatečně zatíží. Sevření umožní lepidlu i obsažené vodě dostatečné vsáknutí do struktury dřeva, mělo by trvat minimálně 15 minut a počítejte s tím, že plné pevnosti a zatížitelnosti dosahuje spoj až po době uvedené v návodu. Obvykle je to 24 hodin.

Nanesení lepidla musí být dostatečně bohaté, buď pomocí štětce na celou plochu, nebo aplikátorem tak, aby se po stisknutí hmota dostatečně roztekla. Přetékající lepidlo jednoduše setřete hadrem, je to lepší než ho dát málo.

Postup lepení tvrdého dřeva

O něco náročnější je postup lepení tvrdého dřeva, který můžete uplatnit v případě, že si chcete vyrobit vlastní spárovku či bytelné krájecí prkýnko nebo řeznický špalek třeba z bukových či dubových špalíků. Tady hrají zásadní roli dostatečně velké svěrky či různé přípravky pro tyto účely. Pokud pracujete jen se svěrkami, budete jich potřebovat více než při běžném lepení. Vyberte lepidlo vhodné na tvrdé dřevo (pozor, nejsou to všechna lepidla na dřevo) a počítejte s tím, že kromě důkladnějšího sevření musí trvat fixace spoje výrazně déle, aby hmota pronikla do hustší struktury tvrdých dřevin. Jinak je postup stejný.

Dobré rady

  • Pro běžné lepení se hodí jednoruční „mačkací“ svěrky, snadněji se s nimi pracuje. Klasické šroubovací sevřou pevněji, pozor však na otlaky.
  • Lepidla lze vybírat i podle odolnosti vůči vodě. Označení D1 je pro běžné použití dovnitř, D3 a D4 obstojí i ve vlhkém prostředí a venku.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Jak lepit dřevo