Řetězové pily jsou rychlé

Pro opakované vytváření zásob palivového dřeva jsou skvělé, stejně jako pro kácení v lese. Nesmíte však po nich chtít práci, na kterou nejsou stavěny. Řetězové pily sice vypadají skoro všechny stejně, rozdíly mezi nimi však jsou velké.

Dnes je řetězová pila dostupná a vhodná téměř pro každého. Na práci s řetězovkou vskutku nemusíte být dřevorubci. I ta nejjednodušší akumulátorová či elektrická řetězová pila však stále využívá k práci ostrý řetěz běžící ve vysokých otáčkách na pilové liště. To vyžaduje respekt, obezřetnost a určité pracovní návyky, ze kterých nejde slevit ani v případě těch nejvíce uživatelsky vstřícných pil. Za symbol výkonného a profesionálního stroje byla vždy považována benzínová „klasika,“ ale pro řezání polen na koze si vystačíte i s elektrickou nebo akumulátorovou pilou a získáte tak výhodu například v podobě méně náročné údržby a méně hlučného provozu bez zplodin. Výkonově tyto pily na řezání polen postačí, koupě značkového stroje je vždy lepší, než sáhnout po nejlevnější variantě.

Vždy zvažujte výběr mezi benzínovým, elektrickým či akumulátorovým pohonem

 

Do zahrady

Vhodně zvolená řetězová pila je také jedním z nejlepších a nejuniverzálnějších nástrojů pro údržbu zahrady a pozemku kolem domu. Na prořezávání větví, pořez náletových dřevin, odstraňování občasných škod, které napáchá vítr a sníh, ale i na zpracování dřevního odpadu na palivo je řetězová pila jako dělaná.

Staráte-li se tedy pravidelně o velkou zahradu, sad či pozemek s množstvím stromů, využijete lehkou zahradnickou pilu zcela určitě a třeba i v tandemu s robustnější „farmářkou“ nebo některou z výkonných elektrických řetězovek vhodných na zpracování palivového dřeva.

Zvláště profesionálové, tedy arboristé a zahradníci, už dávno oslovili výrobce pil s požadavkem na „jednoručku“, s níž je možné pracovat v koruně stromu, nebo ji bez potíží udržet nad hlavou. Pil tohoto typu je dnes celá řada a v nabídce renomovaných výrobců najdete zahradnické pily na benzínový i akumulátorový pohon. Logicky jsou spíše na druhém místě elektrické pily s přívodním kabelem, ale mezi těmito typy pil najdete lehčí výrobky s kratší lištou, které lze za běžných okolností v zahradě rovněž využít.

Benzínové pily stojí za úvahu zejména pro případ, že si dřevo sami kácíte v lese

 

Do dílny i do lesa

V kategorii hobby se benzínové řetězové pily prodávají za ceny zhruba od dvou a půl tisíce do osmi tisíc podle toho, jak renomovanou značku vybíráte. Nejde o žádnou striktně definovanou kategorii, ale spíše o doporučení výrobců používat tyto pily zejména pro nárazovou občasnou práci, ne pro zátěžové několikahodinové každodenní řezání.
Ani u hobby pil vás však délka lišty (od 30 do 40 cm) a výkon motoru nijak zásadně neomezí při řezání polen širších průměrů. Jde spíše o to, aby se pila nepřetěžovala, protože na extrémní výkony není dělaná. Využijete je tedy při údržbě zahrady i řezání palivového dřeva, určitě zvládnou tu a tam pokácet suchý strom či náletový kmen a pomohou i při hrubém řezání střešních latí nebo trámků na stavbě.

Pokud by ze zmíněných prací měla převažovat příprava menšího množství palivového dřeva, občasné zkrácení řeziva nebo péče o pozemek v těsném sousedství domu, zvažte i výhody elektrické či akumulátorové pily. Nižší výkon je u nich vyvážen minimálními nároky na údržbu a nižší hlučností. Dobrá elektrická pila navíc není žádné „ořezávátko“, a pokud udržujete řetěz nabroušený, poradí si i s kmeny o průměru kolem 20–30 cm.

Řetězové pila vyžaduje jistou praxi, jejíž získání je podmínkou bezpečné práce

 

Farmářské pily

Opět jde spíše o orientační marketingovou kategorii, ale zároveň je to vcelku výstižná charakteristika požadovaných schopností takto označovaných motorových pil. Měly by bez problémů zvládnout kácení a pořez běžných průměrů kmenů, ale stále by měly být natolik lehké a snadno ovladatelné, aby si poradily i s prořezáním větví, náletových dřevin či spadlých stromů.

Benzínovou pilu z této kategorie za ceny od pěti (u méně renomovaných značek) do zhruba patnácti až dvaceti tisíc korun.

Elektrické pily se do těchto kategorií obvykle nezařazují, ale i u nich můžete vybírat jednotlivé typy s ohledem na předpokládané použití zejména podle hmotnosti a výkonu.
Levnější jsou obvykle typy s příčným uložením motoru, pily s podélně uloženým motorem jsou štíhlejší a lépe se s nimi manipuluje.

I pily tohoto typu lze samozřejmě vybírat podle nejrůznějších kritérií, ale nejjednodušší je položit si otázku, k čemu je budete nejčastěji používat. V drtivé většině případů se totiž při běžné práci kolem chaty a chalupy, ale ani při tesařině či zpracování běžného palivového dříví nesetkáte s nutností zpracovávat kulatinu či trámy silnější než do 25 centimetrů. A tyto průměry zvládne v podstatě každá pila s lištou o délce od 30 cm, která je v současné době na trhu. Rozhodující tedy je spíše to, jak velké množství materiálu budete řezat a jak často budete s pilou pracovat.

Nákup drahé značkové pily dává smysl zejména při častém a pravidelném používání tohoto nářadí

 

Nároky jednotlivých pil

Pro obvyklý rozsah prací s řetězovou pilou na chalupě tedy nelze jednoznačně upřednostnit benzínovou, elektrickou či akumulátorovou pilu. Elektromotor s dobíjecími akumulátory kombinuje výhody elektrických i benzínových pil a omezit vás může zejména nedostačujícím výkonem či výdrží baterií. Pro běžné řezání však postačí a máte-li záložní akumulátor, nemusíte čekat na dobití.

Elektrické pily vyžadují přívodní kabel, což je omezující zejména na větším pozemku či v korunách stromů. Pokud na toto omezení přistoupíte, můžete si užít výhod v podobě nižších nároků na údržbu, bezproblémový start za každého počasí a stále ještě dostatečný řezný výkon na většinu prací.

Benzínová pila dává svobodu pohybu a vysoký řezný výkon. I v nižších kategoriích je to „pracant“ a vyplatí se všude tam, kde je potřeba řezat často a kdy pila dostává zabrat.
Vyžaduje trochu složitější péči a některé návyky, které je nutné dodržovat zejména při startování. Právě kvůli nezkušenosti uživatelů se mohou někdy objevit problémy, které u „elektriky“ řešit nemusíte.

Pily mívají různé systémy a „vychytávky“ pro snadné startování, ale důležité je zejména nestartovat s vypnutým startovacím spínačem, což je poměrně obvyklá začátečnická chyba.

Když po sérii marných tahání za šňůru nakonec spínač sepnete, je už motor přehlcený benzínem. V takovém případě je nutné vyšroubovat svíčku, osušit ji a několikerým zatažením za startovací šňůru s vyjmutou svíčkou odstranit palivo z motoru.

Pozor dávejte i na správnou práci se sytičem. Při studeném startu je u řady typů pil doporučeno sepnutí sytiče. Nezkušení uživatelé však často zapínají sytič opakovaně, když se jim nedaří pilu nastartovat. Tím se do motoru dostává další a další palivo, které pak start znemožní.

Předejít se tomu dá jednak použitím „čerstvého“ a ve správném poměru připraveného paliva a také maximálně dvěma až třemi pokusy o nastartování s pomocí sytiče. Další sérii (cca 10 až 15 startů) je už pak nutné zkoušet bez sytiče. Nedaří-li se pilu nastartovat i nadále, mělo by pomoci vyšroubování, vytření a vysušení zapalovací svíčky a odstranění přebytečného paliva z motoru několikerým zatažením za startovací šňůru.

Pokud však vidíte, že je svíčka i po opakovaných pokusech o start zcela suchá, ukazuje to na pravděpodobnou poruchu v palivovém systému. Může být například zanesený karburátor, přerušené nebo ucpané přívodní hadičky či zanesený palivový filtr. Pak už obvykle nezbude nic jiného než vyhledat servis.

Řetězové pily jsou rychlé