Jak a čím čistit psům a kočkám uši

Rubrika: Mazlíčci

Víte, že čištění uší vašich mazlíčků pomocí vatových tyčinek může způsobit poranění jejich ušního bubínku?

 

Při nešetrném čištění uší vatovou tyčinkou můžeme psí ucho poranit

 

Až polovina majitelů psů a koček používá k čištění uší svých čtyřnohých přátel běžné vatové tyčinky. Podle veterinární farmaceutické společnosti VIRBAC tak ale mohou natropit více škody než užitku – mohou způsobit závažná poranění ušního bubínku či zatlačovat ušní maz hlouběji, a tím vyvolat zánět. Účinné řešení se nabízí v podobě ušních čisticích kapek jako nástroje prevence a léčby ušních zánětů.

 

Spokojený je jen zdravý pes

Častí původci zánětu
Mnoho psů a koček se už narodí s předpoklady pro tvorbu zánětů. Anatomie jejich ucha snadno přitahuje bakterie a nečistoty. Proto je pravidelné čištění uší neoddělitelnou součástí péče o psa či kočku. Frekvence čištění u psů závisí na plemeni a stavu zevního zvukovodu. „Nejvíce náchylní k zánětu jsou kokršpanělé, retrívři, pudlové nebo baseti. U těchto psů se doporučuje užívat kapky až dvakrát týdně,“ radí MVDr. Gabriela Zelinková z veterinární farmaceutické společnosti VIRBAC. Právě u těchto ras s převislými boltci jsou uši často nepříjemně ‘cítit’, proto je tolik důležitá prevence, aby nedošlo k tzv. vzplanutí zánětu.
Mnozí majitelé netuší, že čištění vatovými tyčinkami ohrožuje bubínky zvířete z důvodu neočekávaného prudkého pohybu hlavou. „Vhodné je použít kapky, které jsou určené na čištění uší, jako je např. přípravek Epi-Otic, který díky speciální glykotechnologii zabraňuje uchycení zárodků ve zvukovodu, tlumí přirozeným způsobem zánět a zklidňuje ucho,“ doporučuje MVDr. Gabriela Zelinková z veterinární farmaceutické společnosti VIRBAC a dodává: „Tyto kapky jsou vhodné jak pro psy, tak pro kočky. Doporučené užívání je jedenkrát až dvakrát týdně při běžném čištění.“

 

Kdy čistit uši
Pokud majitelé psů vidí, že jsou zvukovody zvířátka čisté, nemusí přistupovat k preventivnímu čištění. Nadměrné čištění je jednou z mnoha příčin zánětu zvukovodu. Pozornost by se měla věnovat i okolí ouška po letní anebo podzimní procházce v přírodě, kdy se do srsti mohou dostat semena trav.

 

Čistič uší Epi-Otic

95 % majitelů chce jednoduchou aplikaci
Pokud už u zvířete zánět propukl, až třetina majitelů psů a koček uvedla, že jim je aplikace antibiotických kapek nepříjemná či dokonce způsobuje obtíže. Mnozí mazlíčci nemají trpělivost pro dlouhé zdravotní úkony a jsou ochotni vydržet jen chvíli. Jak ukázal průzkum, pro 95 % majitelů je jednoduchá aplikace zcela nepostradatelná a téměř 60 % z dotázaných je ochotno investovat do dražší léčby, pokud bude aplikace jednoduchá.
„Ušní kapky s hydrokortizon aceponátem není nutné složitě odpočítávat. Lze je spolehlivě aplikovat pomocí patentovaného sprejového aplikátoru. Jak pro majitele, tak pro jeho mazlíčka je to mnohem příjemnější způsob léčby,“ vysvětluje MVDr. Gabriela Zelinková.

 

Kočky jsou velmi čistotné, s hygienou uší jim ale musíme pomoci

Čisticí ušní kapky
Epi-Otic je antiseptický ušní čistič, který se používá k běžnému čištění, jako součást antibiotické terapie i k usnadnění vyšetření ušního kanálku psů a koček. Vyznačuje se antibakteriálními, protiplísňovými a vysoušecími účinky, které zajišťují zvýšenou čisticí schopnost. Toto patentované složení s glykotechnologií neobsahuje dráždivý alkohol a pomáhá zabraňovat uchycení zárodků (včetně kvasinek) na kůži zvukovodu. Ušní čistič Epi-Otic je určen k prevenci a podpůrné léčbě bakteriálních i kvasinkových zánětů.

 

Ušní kapky s obsahem hydrokortizon aceponátu
Ušní kapky pro psy kombinují tři léčivé látky: tzv. dermosteroid, fungicid a antibiotikum. Hydrokortizon aceponát ulevuje při zánětu a zlepšuje klinické příznaky pozorované u zánětu zvukovodů (otitis externa). Mikonazol bojuje proti kvasinkám a plísním a gentamicin sulfát je účinné baktericidní antibiotikum. Přípravek lze jednoduše aplikovat pomocí patentovaného sprejového aplikátoru v jakékoliv pozici psa. Stačí pouze jedno stisknutí (1 ml) do infikovaného ucha jednou denně po dobu pěti dní za sebou. Kapky jsou k dostání na předpis u veterinárního lékaře.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: VIRBAC, SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK

 

Jak a čím čistit psům a kočkám uši