Vyznejte se v kočičích chutích

Rubrika: Mazlíčci

Říká se, že není více vybíravějšího zvířete, než je kočka, a něco pravdy na tom opravdu je. Kočka má dokonale vyvinutý čich – disponuje až 200 milióny čichových buněk. A právě čich je pro ní nejdůležitějším čidlem při rozpoznávání potravy. Ovšem vyznat se v kočičích chutích, bývá často velká záhada.

 

 

Pořekadlo mlsný kočičí jazýček by se dalo spíše aplikovat na čich, protože ten je pro kočky při výběru jídla určující. Často potravu pouze očichají, a když jim nevoní, tak se ho ani nedotknou. Jejich čich je tak dokonalý, že dokážou v jídle rozpoznat i schovaný malý prášek zabalený například v plátku šunky. Často je proto velmi těžké krmit kočky potravou, která jim „nevoní“.

 

Kočka a sladké
Na rozdíl od psů nebo lidí, kočky neumí rozeznávat sladké, protože nedisponují pohárky na sladké chutě. Proto mnoho koček neholduje mléku, to obsahuje mléčný cukr – laktózu. Rozpoznávají pouze slané, hořké a kyselé chutě.
Kočka je především masožravá. Takže zapomeňte, že se vám podaří z koček udělat vegetariány. Kočkám nechutná kyselá nebo hořká potrava, proto například často nesní dva dny starou šunku, která je cítit mírně kysele či hořce. Stejně jako u psa byste se měli vyvarovat dávat kočce čokoládu, která je pro ně vysoce toxická kvůli obsahu theobrominu.

 

 

Jaké granule?
„Vzhledem k jednoduchosti jsou nejběžnějším způsobem kočičího krmení granulovaná krmiva či konzervy. V posledních letech tento typ stravy zaznamenal velký kvalitativní skok, takže naleznete na trhu krmiva, která obsahují vysoký podíl masa, neobsahují obiloviny a mají vyvážený poměr vitamínů a minerálů. Podíl bílkovin by měl být vždy nad 30 %. Vybírejte také ty produkty, kde není vysoký obsah soli. Ta kočkám sice chutná, ale nedělá dobře jejich močovému ústrojí,“ říká odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.

 

 

Domácí trávník
Pokud máte domácí kočku bez přístupu na trávník, je dobré pořídit si trávu do květináčů. Ta přispívá ke správnému trávení a navíc zabráníte kočce okusovat ostatní květiny, které by pro ní mohly být jedovaté. Asi nejvhodnější volbou je si domu pořídit šachor (Cyperus), který kočky milují. Koupit jde ve většině květinářství. Nejlépe ho mějte na světlém a teplém místě, kam se mohou kočky jednoduše dostat. Nedávejte ho ale přímo na slunce. Ideální místo je u oken směřujících na sever.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: SHUTTERSTOCK

Vyznejte se v kočičích chutích