Bydlí s námi zvířata

S řadou nás chatařů a chalupářů odjíždějí na venkov strávit víkend nebo celou dovolenou i naši čtyřnozí kamarádi. Aby se tam psi a kočky cítili stejně dobře jako my, potřebují mít své bezpečné místečko, pohodlný pelíšek či boudu. Místo, kde jim je příjemně, si zvířata většinou vyberou sama. Na nás je pořídit jim vhodnou „postýlku“ a umístit ji tam. Výběr máme bohatý.

Parádní kamenná bouda vestavěná do obytného stavení jednoho broumovského statku se zachovala v autentickém stavu

V některých usedlostech bývala psí bouda stavební součástí obytné nebo hospodářské budovy. Byla zděná respektive kamenná a mnohdy byla opravdu výstavná, jak o tom svědčí psí příbytek s průčelím znázorňujícím fasádu domu. Jindy byla bouda vestavěna do hospodářské budovy a otevřená do jejího interiéru, což zaručovalo psu lepší tepelnou pohodu.

Pelíšky a boudy nemají být jen líbivé na pohled, ale hlavně by měly být pohodlné a bezpečné pro zvířata. Venkovní bouda by měla velikostí odpovídat psovi, kvůli vlhkosti být na nožkách, pro celoroční užívání by měla mít zateplení a předsíňku, aby dovnitř netáhlo. Vstup lze chránit třeba textilem. Vhodnou podložkou je dřevitá vlna, která je odolná plísním a nezpůsobuje alergie. Praktická je odklápěcí střecha kvůli úklidu. Interiérové textilní pelíšky by měly být pratelné.

Většina psů se ráda uvelebí na vhodné matraci nebo v otevřeném pelechu, odkud má přehled o svých lidech

Text: Iva Tvrzová
Foto: Vladimír Hájek, Pavel Veselý a Shutterstock

Bydlí s námi zvířata