Izolace z minerální vlny

Nové materiály pro stavbu a renovace

Poslední generace izolačních produktů z minerální vlny dosáhla zatím nejvyššího ekologického stupně. Přitom si zároveň zachovává vynikající vlastnosti termální, akustické a ohnivzdorné.

Izolace byla již uvedena na severoamerickém trhu, ve Velké Británii a ve Španělsku. Od letošního července je k dostání i u nás. Vyrábí ji společnost Knauf Insulation pomocí nové technologie ECOSE® Technology. O jakou technologii se jedná? Jde o zcela nový pracovní postup výroby přírodního pojiva bez obsahu formaldehydu, fenolů a akrylátů. Namísto ropného základu používá výrobce rychle se obnovující látky. Díky nižší energetické náročnosti při výrobě pojiva je dosaženo šetrnějšího přístupu k životnímu prostředí. Tato technologie byla vyvinuta jak pro produkty ze skelné, tak z kamenné minerální vlny. Je také chráněna několika celosvětovými patenty.

Jaké má výhody?

Sminerální izolační vlnou s ECOSE® Technology se skvěle manipuluje – produkty jsou měkčí, méně prašné, bez zápachu a snadno se řežou. Protože se smateriálem podstatně lépe a pohodlněji pracuje než s tradiční minerální vlnou, je po izolaci vysoká poptávka imezi stavebníky. Pojivo dodává izolační vlně výraznou, přirozeně hnědou barvu a neobsahuje žádná barviva či bělidla.

Ve srovnání s tradiční izolační vlnou přispívá použití produktu k vyšší kvalitě vnitřního prostředí budov, v nichž je instalován. Navíc má všechny výhody, které jsou typické pro tradiční minerální vlnu. Kromě již zmiňované dobré akustiky a ohnivzdornosti vyniká i dalšími mechanickými vlastnostmi: vysokou izolační schopností, dobrou propustností páry a je také velmi příjemná na dotyk. S touto generací minerální izolace bude možné realizovat i ekologické stavby, které si žádají výlučně obnovitelné materiály.

Doporučená aplikace

Izolace je vhodná na stropy a stropní podhledy, šikmé střechy, vnitřní stěny a příčky, vnější stěny i roštové konstrukce. Může se využít v konstrukcích na bázi dřeva a kovu, ale také v místech jako výplň trámových stropů. Při aplikaci do konstrukce se v případě otevřených difuzních systémů nemusí z vnitřního líce aplikovat parotěsná zábrana. Ve skladbě je velmi dobře využitelná mezi skeletový systém v dřeveném či kovovém roštu. Dobře se aplikuje i mezi jednotlivé sloupky sádrokartonových systémů.

Izolace se vyrábí v několika druzích a např. Classic 035 se prodává v rolích v tloušťce od 50 do 220 mm, šířce 1200mm a délce 3300 až 11 000 mm. Izolační materiál TI 140 T je také balen v rolích. Jedno balení obsahuje dvě role a je zabalen v PE fólii. Jeho technické parametry jsou: tloušťka 40, 60 nebo 80 mm, šířka 2 x 625mm a délka 7500 nebo 12 000 mm. Izolace je však možné dodat i v deskách.

www.knaufinsulation.cz

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: KNAUF INSULATION

Izolace z minerální vlny