Instalace LCD televize na zděnou stěnu

Rubrika: Market

Instalace LCD televize

LCD televize zažívají v posledních letech velký boom. Výrobci se předhánějí v kvalitě obrazu, zvuku a designu. Ani cena již není překážkou. Není proto divu, že lidé velmi často nahrazují své staré televize novými LCD nebo plazmovými televizory.

Jedním z důvodů jejich masivního rozšíření je také možnost nainstalovat LCD televizi přímo na stěnu. V takovém momentu ovšem potřebujete mít jistotu, že závěs na stěně televizi udrží. Důležitým pomocníkem v takových případech je chemická kotva.

Chemická kotva zaručuje silné spojení při extrémním zatížení, zejména když všechny ostatní systémy selžou. Rychlé a dlouhotrvající spojení chemickou kotvou je často silnější, než poskytují stavební materiály. Chemická kotva je odolná proti vibracím a poskytuje kotvícím elementům ochranu před korozí. Například Pattex CF 900 zajistí ukotvení v kameni, betonu, lehčeném betonu nebo pórobetonu.  Pattex CF 920 je speciální dvousložková chemická malta pro rychlé a bezpečné kotvení. Je vhodná právě pro vysoké zatížení.

Aplikace Pattexu

Díky revolučnímu systému promíchání složek (PRE-MIX – systém) je dosažena snadnější aplikace a dokonalejší promíchání směsi. Navíc jako předchozí chemická kotva i tato odolává vodě. Je vhodná do plných, děrovaných, ale i lehce se drolících materiálů.

Postup krok za krokem:

 1. Zvolte stěnu, na kterou budete chtít televizor nainstalovat, složte nosič televize, každý typ má svůj konkrétní.
 2. Změřte si rozteč mezi otvory nosných prvků a zaneste naměřenou vzdálenost na stěnu, zakreslete si přesnými křížky místa, kam ukotvíte nosné prvky.
 3. Jestliže je něco pod místem, kde budete vrtat, např. skříňka, zakryjte ji igelitem, aby se na ní neprášilo při vrtání.
 4. Připravte si vrtačku a vyvrtejte otvor.
 5. Otvor řádně vyčistěte pomocí kartáčku a pumpičky (minimálně 4x opakujte).
 6. Po odšroubování uzávěru odřízněte vršek a našroubujte statický směšovač.
 7. Vytlačte prvních cca 10-15 cm neprobarvené směsi (správná barva je šedá).
 8. Vyplňte otvor směrem ode dna nahoru kotvicí maltou.
 9. Otáčivým pohybem natočte kotvicí prvek (závitovou tyč, svorník atd.).
 10. Zkontrolujte správnou polohu kotvicího prvku v otvoru.
 11. Dodržujte správný čas tvrdnutí. Také nezapomeňte, že doba tvrdnutí velmi závisí na teplotě prostředí. Správnou dobu tvrdnutí pro každý výrobek najdete v technickém datovém listu.
 12. Upevněte kotvený prvek a dotáhněte utahovacím momentem.
 13. Takto postupujte na všech kotvících otvorech. Po vytvrzení můžete již nainstalovat nosič s televizí.

Chemická kotva spolehlivě nahradí vruty, hmoždinky, hřebíky a další upevňovací prvky. Stačí do vyvrtaného otvoru nanést kotvící maltu a nosný šroub zapustit do otvoru. Po vytvrzení již můžete instalovat nosič s televizí. Chemická malta se vyznačuje extrémní pevností – je proto vhodná i k upevňování bezpečnostních zábradlí či závor, sloupů s osvětlením, nebo dokonce k zavěšování umyvadel a toalet či schodů. Nezáleží na tom, zda jsou stěny vašeho bytu z cihel, z pórobetonu, nebo z betonu, Pattex chemická kotva zvládne různé materiály.

Instalace chemickou kotvou je bezpečnější a práce s ní je rychlejší a jednodušší než s tradičními hmoždinkami a šrouby.

Více informací naleznete na www.pattex.cz.

Instalace LCD televize na zděnou stěnu