U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Na zdraví!

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Přelom roku je jednou z příležitostí k slavnostnímu přípitku. U sklenky vína nebo jiného dobrého moku se ale scházíme i jindy – o narozeninách, svátcích, rodinných výročích nebo když pozveme přátele.

Při podávání vína či jiného alkoholu se neobejdeme bez určité výbavy – tou základní je samozřejmě vhodný otvírák. U něj to ale nekončí, zvláště když si chceme vychutnat kvalitní víno a navíc s určitým komfortem. Co si tedy pořídit?

Klasickou vývrtku na korkové zátky volíme spíš tehdy, jestliže má zajímavý design. Jinak dáme přednost vývrtkám s různými mechanizmy, které vytáhnou zátku z hrdla láhve snadněji a bezpečněji. Na výběr máme od mechanických vývrtek, využívajících principu páky nebo pružiny, až po vakuové. Speciální otvíráky jsou na láhve se šampaňským vínem, zmínit můžeme i ty na korunkové uzávěry (minerálka taky přijde k chuti). Ještě před vývrtkou použijeme speciální seřezávač na fólii, obalující hrdlo.

Nalévání usnadní tzv. pourer – zátka se vsazenou kovovou trubičkou. Vytaženým špuntem se láhev znovu zavírá obtížně, nahradíme ji raději ozdobným uzávěrem. Uzávěry dostaneme jak pro vinné láhve, tak pro sekt. Případné stékající kapky zachytí kroužek, nasazený na hrdlu láhve. Pokud víno nedopijeme a jedná se o opravdu kvalitní mok, vyplatí se před uzavřením láhve použít vakuovou pumpu na odčerpání vzduchu, aby si nápoj podržel svou kvalitu. Jeho správnou teplotu pomůže zajistit vhodná chladicí nádoba a ohlídat ji speciální teploměr.

Na stole se uplatní i ozdobný stojánek na láhve (většinou pouze před jejich otevřením, ale i tak je to pěkný doplněk). Pokud naléváme sudové víno, můžeme je dát na stůl ve skleněné karafě. Tyto doplňky koupíte buď v prodejnách s domácími potřebami, bytovými doplňky nebo ve vinotékách.

***

1 Tak zvaný pourer k pohodlnému nalévání (Rosendahl)

2 Klasická vývrtka v nevšedním provedení – kámen a kované železo (Ego Dekor)

3 Elegantní kovový otvírák na korunkové uzávěry (Zack)

4 Vtipná vývrtka v kombinaci kov a barevný plast. Stlačením “křídel” směrem dolů zátka lehce vyklouzne z hrdla. Vpředu otvírák na korunkové uzávěry (Bugatti)

5 Vakuová vývrtka a seřezávač fólie (Le Creuset)

6 Uzávěr z nerezového kovu na šampaňské (Zack)

7, 8, 9, 11 Různě zdobené zátky do vinných láhví kombinují nerezovou ocel, dřevo, korek, pryž (Roelex a Mobax), ale mohou být i z vesele barevného plastu (IKEA)

10 Pro kvalitní víno se vyplatí vakuová pumpa k odčerpání vzduchu z otevřené láhve. Součástí je i uzávěr na láhev (AdHoc)

11 Komu připadá kov příliš “studený”, ten může společnost pobavit veselými zátkami s pitvořícími se hlavičkami (keramička Eva Šišková)

1 Originální chladič vína z keramiky (keramik Julius Žembery)

2 Skleněná karafa na víno má elegantní a neobvyklý tvar, který se nepřevrhne (Sandra Rich)

3 Nádoba na chlazení vína a na led, obě z čirého skla (Sandra Rich)

4 Méně obvyklý tvar nádoby na chlazení vína (Blomus)

5 Držák vinné láhve z tvarovaného tmavého kovu (Imporium)

6 Držák na víno z nerezové oceli (Blomus)

7 Originální kovový stojan na neotevřenou láhev vína výstižně charakterizuje název Quijote (Kovářská umělecká dílna, M. Boleslav)

FOTO PAVEL VESELÝ, MICHAL TVRZ A ARCHIV FIREM

Kontakty:

www.naoko.cz (značky AdHoc, Zack), www.egodekor.cz, www.roelex-bohemia.cz, www.IKEA.cz, www.paramit.cz (značka Sandra Rich), www.blomus.cz, www.imporium.cz, www.kovarskadilna.cz

Na zdraví!