U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Hřejivá podlaha

Kategorie: Inspirace /pr článek/ | Autor:

Každý, kdo měl možnost zkusit pohodlí teplé dlažby, a to zejména při chůzi bosých noh v koupelně, ví, jak je to příjemné. Proto je podlahové vytápění stále oblíbenější.

Místnosti, kde se používá jako podlahová krytina keramická dlažba, případně jiný přírodní materiál (žula, mramor, atd.), máme podvědomě spojené s pocitem chladu. Jde o materiály, které se dobře udržují, jsou trvanlivé a dobře vypadají. Ale všichni víme, že právě ony studí. Přitom i v takové koupelně, chodbě, vstupní hale nebo kuchyni není problém postarat se o hřejivé klima. Stačí věnovat dost pozornosti těmto prostorům při rozhodování o způsobu jejich vytápění. Ideálním řešením je volba elektrického podlahového vytápění.

TEPLO PRO KAŽDÉHO

Obecně převládá mylná představa o tom, že náklady na vytvoření komfortní teplé podlahy jsou vysoké a že i provoz elektrického topení je luxusem. Takové obavy jsou zbytečné. Firma DEVI, která je specialistou v tomto oboru, dokazuje monitorováním nákladů na instalaci a provozních nákladů, že opak je pravdou a v podstatě si podlahové vytápění může dovolit každá rodina. Samozřejmě se dá volit mezi levným a komfortnějším řešením. To už záleží na požadavcích každého z nás.

Pro ty, kdo jsou stále na vážkách, přinášíme konkrétní příklad malé koupelny o rozloze do 4 m2. Vzhledem k tomu, že takovou vlastní mnozí chataři i chalupáři na svých víkendových sídlech, stojí taková informace za pozornost.

DO MALÉ KOUPELNY

Celková vyhřívaná plocha malé koupelny bývá obvykle kolem 1,5 m2, neboť můžeme odečíst plochu, jež je zastavěna umyvadlem, vanou, pračkou a dalšími zařizovacími předměty. Budeme předpokládat, že komfortní teplou podlahu (29 °C) požadujeme zhruba 6 hodin denně (ráno a večer). Díky setrvačnosti naakumulované teploty v podlaze však stačí celkem pětihodinový provoz. Tyto údaje jsou důležité pro nastavení termostatu Devireg 550, který bude automaticky řídit celý proces vyhřívání. Pro danou koupelnu jsme zvolili topnou rohož o příkonu 225 W. Při současné platné sazbě 3,42 Kč/kWh činí vypočtené náklady na provoz sedmi měsíců jen 806 Kč, denní náklady necelé 4 Kč. Z tohoto výpočtu naprosto jasně vyplývá, že tak vysoké provozní náklady si může dovolit každý.

A jak vysoké jsou investiční náklady? Ty se liší podle nároků zákazníka na komfort. Pro naši malou koupelnu je nejlevnější po-užít topný kabel Deviflex renovátor DTVF 10 o příkonu 200 W v pořizovací ceně 2166 Kč (bez DPH) v kombinaci s termostatem Devireg 130 a podlahovým čidlem za 1799 Kč (bez DPH). Nejdražší variantou je volba samolepicí topné rohože Devimat o příkonu 225 W (150 W/m2) za 2491 Kč (bez DPH) a termostatu Devireg 550, který stojí 3481 Kč (bez DPH). V tomto případě by počáteční náklady činily 5972 Kč, což je částka přímo úměrná poskytovanému komfortu. Taková investice se rozhodně vyplatí.

FOTO DEVI

Hřejivá podlaha