U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kalendář

Kategorie: Zahrada | Autor: rb

* Projdeme ovocným sadem a ošetříme stromy, které daly loni velkou úrodu; bývají mrazem nejvíce ohrožené. Namrzlé větve hladce seřízneme ve větevním kroužku a ránu zamažeme balzámem.

* Mrazové desky vyčistíme ostrou širokou škrabkou a rovněž ošetříme balzámem. Nátěr je nutné obnovovat – vysílený strom by mohl i uhynout. Přihnojíme plným hnojivem nebo kompostem.

* U mladých stromků hnojivo mělce zaryjeme a zkypřenou zem můžeme osít letničkami, např. aksamitníkem, řeřichou nebo měsíčkem, které lze na podzim využít jako zeleného hnojení.

* Kolem růží rozhodíme hnojivo se stopovými prvky, které je ochrání proti chloróze. Sestříháme suché a slabé výhony a o něco je zkrátíme (nad pupenem). Ty slabší stříháme níže. Starší růže se občas vyplatí zmladit až na staré dřevo.

* Jakmile oschne trávník, vyhrabeme ostrými hráběmi zbytky listů a větviček a provzdušníme jej vertikulačními hráběmi. Zlatice v plném květu je signálem k první seči (pozor na cibuloviny; jsou-li shluky větší, raději počkáme, až odkvetou a listy zavadnou).

* Přesazujeme husté trvalky a doplňujeme nové druhy. Také skalka, kterou jsme zbavili bujných jedinců, čeká na přírůstky.

* Jahody vyčistíme, přihnojíme plným hnojivem a v suchém počasí zalijeme. Na připravený a kompostem vylepšený záhon můžeme vysadit nové zakoupené keříčky.

* Za dobrého počasí sejeme zhruba od poloviny dubna na venkovní záhony ředkvičku, černý kořen, hrách, karotku, kopr, pór, cibuli a ředkve (a také letničky: laskavec, měsíček. krásenku, zářivku a kalifornský máček) a vysazujeme raný salát a kedlubny. Do nevytápěných skleníků a fóliovníků už můžeme umístit tyčková rajčata. Pozor tam, kde prošly záplavy! Doporučuje se nechat kontaminovanou půdu 3 – 4 roky ladem.

Kalendář