U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Hrátky s drátky

Kategorie: Inspirace | Autor: Iva Tvrzová

Dřevo působí v interiéru teple, ale kov mu dodává určitou vznešenost. Stačí jedna židle nebo stolek, někdy dokonce jen pár hezkých doplňků. A nemusí to být žádná kovářská práce, i jemné dráty a drátky mají své kouzlo.

Co všechno se dá s dráty nebo s drátěným pletivem udělat! Trochu neobvyklé nám možná připadá použití jemného “králičího” pletiva jako výplně nábytkových dvířek, u nichž jsme zvyklí spíš na sklo. Z pletiva se dají vytvarovat i košíky a nádoby různých tvarů třeba na ovoce, pečivo, vajíčka. Silnější drát může tvořit kostru a zpevnit okraje. Hezká je kombinace kovu a proutí nebo jiného přírodního výpletu na drobných stolcích, stojanech na deštníky, na lampách. Pevná kostra je v těchto případech svařena z drátů silného průměru nebo z železné kulatiny. Na drobnosti, jako jsou podložky pod hrnce, kroužky na ubrousky či dekorace na zeď stačí drát. Ve venkovském domě se nejlépe vyjímá kov s tmavým povrchem (černá, antracit, tmavě hnědá, patina), případně pozinkovaný, na drobnosti i měděný.

   V prodejnách s doplňky a dárkovými předměty najdete širokou škálu drobného nábytku a doplňků z kovu. Pokud máte chuť tvořit sami, zkuste to s pletivem nebo drátem.

www.egodekor.cz, www.imporium.cz, www.dratovani.cz

***

PRÁCE S DRÁTEM

Použijeme drát o průměru 0,5 až 1,2 mm, na spojování ještě slabší. Silnější drát ohýbáme pomocí kleští s dlouhými čelistmi, zkracujeme štípačkami. Spirály vytvoříme omotáním tyčky či tužky. Základní tvar uděláme z jednoho kusu drátu, pak připevňujeme další části. Pletivo stříháme š típačkami nebo nůžkami na plech, do dřevěný c h rámů připevňujeme nejlépe sponkovačkou na dřevo nebo krátkými hřebíčky s větší hlavou.

Popisy k obrázkům

1 I když je po Velikonocích, slepička může sedět na vajíčkách po celý rok

2 Vtipné útočiště pro vajíčka z drátu a pletiva

3 Praktická podložka pod horké hrnce (Mirek Hejduk)

4 Potraviny můžeme vzdušně uložit ve skříňce, jejíž dvířka mají výplň z jemného pletiva

5 Stojan na deštníky kombinuje kov a přírodní výplet (Imporium)

6 Výplň dvířek malé skříňky je z obyčejného “králičího” pletiva

7 Elegantní kroužek na ubrousky (Ego dekor)

8 Drátovaný věšák byl dříve v chalupách běžný (Jitka Kytková)

9 Rybí nástěnná dekorace (Eva Hejduková)

Autor fotografií: FOTO PAVEL VESELÝ A ARCHIV

Hrátky s drátky