U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Saláty v létě

Kategorie: Zahrada | Autor: ing. Ivan Dvořák

První jarní saláty si můžeme vypěstovat ve skleníku i ve volné půdě z předpěstovaných sazenic nebo z podzimních výsevů salátů, které přezimují.

Jestliže tyto “jarní” saláty nesníme včas, ztrácejí křehkost, začnou být hořké a vykvétají. Pro tuto dobu se právě hodí tak zvané letní saláty, podobné těm tradičním jarním, anebo saláty kadeřavé, listové. Ty jsou dokonce pestrou okrasou našich zahrádek, protože se kromě zelených pěstují také odrůdy žlutolisté a zejména červenolisté. Letní doba přeje ledovým salátům. U nás je stále populární odrůda Pražan a legendou je německý Pirat. Při dostatečné zálivce narůstá hlávka tohoto salátu do hmotnosti nejméně 1 kg. Sklízí se v průběhu léta a na podzim. Přesadí-li se v době prvních mrazíků do květináče a umístí do bezmrazé místnosti, dá se i uchovat. Listové saláty, tedy odrůdy k česání, netvoří hlávku. Pro konzum se otrhávají jednotlivé okrajové listy, od středu přirůstají nové. Listové saláty “dubáčky” prorůstají a v létě kvetou. Jejich listy však ani v této době nehořknou a zůstávají křehké. Před květem sklízíme i jejich “stonky”, které si můžeme připravit jako chřest. Kadeřavé saláty typu “Lollo” též nevytvářejí hlávku. Mohou se sklízet otrháváním listů i jednorázovým odříznutím celé listové růžice. I když jim zkadeření dodává spíše vzhled tuhosti a houževnatosti, opak je pravdou. Jmenované saláty, kromě ledového, sejeme na řídko do řádků. Necháváme je růst a jednotíme je v době, kdy mají 5 – 8 listů, které již narostly pro konzum. Protrháme je na 10 – 15 cm. Jak se sazenice rozrůstají, probereme je ještě jednou – zůstane každý třetí. Pak je necháme dorůst do konečné velikosti. Ledový salát sejeme raději do pařeniště nebo někde stranou a vysazujeme jej přímo na záhon na konečnou vzdálenost 35 – 40 cm.

Při pečlivém výběru můžeme mít saláty z vlastní zahrady prakticky po celou vegetační dobu. Stačí včas navštívit prodejnu semen a pozorně číst to, co se píše na rubu sáčků.

Popisy k obrázkům

Autor fotografií: FOTO Jaroslav Našinec, ING. ZDENĚK PRCHLÍK

Saláty v létě