Háčkované vzpomínky

Rubrika: Interiér

Máte doma po mamince nebo babičce háčkované poklady a je vám líto, že jen leží ve skříni? Ještě se dají zajímavě využít!

Detail textilního obrazu Sladký sen s něžnými rukavičkami, krajkami, knoflíčky a saténovými růžičkami (Helena Syslová)

Leckdo doma opatruje různé ruční práce po mamince, babičce nebo dokonce po prababičce. Háčkování, vyšívání a pletení bytových i oděvních doplňků bývalo dříve náplní volného času mnoha žen. Dnes se nám do interiéru ani šatníku už většinou nehodí, přesto se těchto pracně a s láskou zhotovovaných věcí nechceme zbavit. Vždyť je to památka na naše blízké a navíc ukázka krásné ruční práce.

Co se skrývá ve skříních

Na barevném textilním podkladu se záclonovinou vyniknou dečky z háčkované i šité krajky (Moje 13. komnata od Jany Kapsové)

Na dně skříní a prádelníků se dají objevit jemné, jako z pavučin háčkované, pletené nebo síťované a pak vyšívané dečky různých velikostí. Často nechybí velké háčkované ubrusy nebo dokonce záclony. Také krajkové vsadky do bílého ložního prádla. Po babičkách parádnicích tu zůstaly i krajkové límečky a háčkované rukavičky.

Krajkové obrázky

Lepší než tyto poklady schovávat ve skříni a jen občas si je prohlédnout, bude nějak je zajímavě využít. Když je máme, proč by nás neměl pohled na ně těšit častěji?

Silnější bavlněnou krajkou můžeme olemovat froté ručníky

Z deček a krajek lze například vytvořit zajímavé obrázky. Ty kousky, kterým čas už ubral na pevnosti, vložíme raději pod sklo, ty odolnější můžeme naaplikovat na větší textilní panel. Vystavit tak můžeme jednotlivé věci, nebo z několika vytvořit zajímavé aranžmá. Pokud jsou některé ruční práce už částečně poničené, můžeme z nich použít aspoň část. Aby světlá krajka lépe vynikla, zvýrazníme ji barevným podkladem.

Na polštáře i lampičky

Dečka udělá z jednoduché lampičky romantické svítidlo

Zachovalé a pevné krajky a dečky se dají využít i praktičtěji. Dečkami lze ozdobit přední stranu jednobarevných dekorativních polštářů. Na pohovce se budou krásně vyjímat! A dovedete si představit, jak dečka, naaranžovaná přes jednobarevné stínidlo, obyčejnou lampu promění?

Pruhy krajek olemujeme látkové záclonky nebo parádní ručníky. A šikovné švadlenky jimi ozvláštní i své oblečení – krajka je letos velkým hitem i na běžném oděvu!
Jemné kraječky lze opatrně nalepit na ozdobné jednobarevné papírové krabičky, ve kterých máme šperky nebo další památky na svou rodinu.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: AUTORKA, MARIE VOTAVOVÁ, SHUTTERSTOCK A ARCHIV

Háčkované vzpomínky

Háčkované vzpomínky