Francouzská okna

Rubrika: Inspirace

Francouzská okna nám poskytují nádherný výhled do zahrady a také spoustu možností, jak jejich okolí využít. Mají ale i nevýhody.

Tabulová okna působí bezpečně a přitom nebrání ve výhledu do nádherné zahrady. Podesta vedle schodiště poskytuje místo pro květiny i k vystavení dekorací

Tento typ oken se také nazývá balkonové dveře a spojuje okna a dveře v jeden praktický a elegantní celek. Francouzská okna se často používají namísto klasických oken se standardní výškou parapetu nad 80 centimetry a parapet obvykle mají na úrovni podlahy.

Zeleň za okny zvenku i zevnitř tvoří přirozený přechod z jednoho prostředí do druhého. Rostlinám se u oken dobře daří

V posledních letech je můžeme hojně vidět nejen v městské výstavbě, dokonce i v domech, kde nejsou balkony ani terasy. V tomto případě slouží jako bezpečnostní prvek na fasádu přisazené zábradlí nebo okna nejsou otvíravá. Rádi jimi vybavujeme také chaty, a v případě, že se to k nim hodí, nahradí i klasické dveře nebo okna v chalupách.

Konstrukční odlišnosti francouzských oken v porovnání se standardními okny spočívají v tom, že namísto parapetu je u otvíravých variant na vnější straně terasa nebo v případě umístění v patře balkon či zábradlí. Jejich konečný vzhled určuje styl místností, do kterých je chceme nainstalovat. Podle nich volíme i materiálové provedení.

Ve žhavých letních dnech lze všechna křídla dveří otevřít a propojit obývací pokoj s terasou a zahradou

Francouzská okna nám umožňují poměrně velký výhled. V případě umístění v patře i do spodní části okolí chaty nebo chalupy, kam z obyčejných oken z interiéru nevidíme, pokud se nedíváme přímo z okna. Balkonové dveře tak patří mezi bezpečná a úsporná řešení, jak propojit terasu nebo zahradu s obytným prostorem. Výrobci nabízejí mnoho variant řešení těchto konstrukčních prvků. Můžeme je mít v provedení jednokřídlém, dvoukřídlém nebo jako součást sestavy. Dokonce si můžeme zvolit také provedení s bezbariérovým prahem jako u vchodových dveří. Zatímco v městské výstavbě se mnohde uplatní minimalistický design se vzhledem bezrámového zasklení, v případě venkovských a rekreačních objektů postavených v tradičním stylu je lepší zvolit dřevěné rámy a také členěná skla.

Výhody a nevýhody

Chalupy s původními okénky díky francouzským oknům prokouknou. Citlivě použité moderní prvky tu nepůsobí rušivě

Francouzská okna jsou ideální pro rychlé provětrání místnosti. Tak můžeme uspořit teplo, protože větrat se má krátce, rychle a intenzivně, aby se vzduch jen vyměnil a zbytečně se neochlazoval. Pod klasická okna se může běžně umístit radiátor. V případě balkonových dveří se nabízí u neotvíravého provedení lavicové otopné těleso nebo konvektor, který se nainstaluje do vytvořeného otvoru v podlaze.

Nevýhodou francouzských oken je ale větší únik tepla než u klasických typů. Je spočítáno, že sklem uniká z domu až jedna třetina energie a u větších oken je to ještě o něco více. Dalším negativem velkých prosklených ploch, hlavně v případech, kdy směrují k jihu nebo na západ, jsou vyšší teploty v prosluněné místnosti. Proto je nutné již při jejich výběru pomýšlet i na zastínění, ať již v podobě textilních závěsů, nebo vhodných žaluzií.

Francouzská okna nahradí v některých objektech okna i dveře zároveň a bývají jediným zdrojem světla v místnosti. Zahradu můžete mít i v květináčích

Do chalup a hospodářských budov přestavěných k bydlení francouzská okna přivedou světlo, které místnostem nikdy nemohou dodat původní okénka. Kromě toho majitelům poskytnou také pohodlný přístup na terasu či do zahrady. A nabízejí bezpočet možností, jak jejich okolí vyzdobit zelení a květinami. Také z vnitřní strany získáme prostor pro dekorování místnosti, které velká francouzská okna vtisknou útulnou a neopakovatelnou atmosféru.

text: Helena Štětinová
foto: Pavel Veselý , Jaroslav Hejzlar, František Vaňásek a Shutterstock

Francouzská okna

Uložit

Uložit

Uložit

Francouzská okna