Exotické dřevo

V Česku se prodávají desítky druhů exotických dřevin a pokud chcete obzvláštnit exteriér vaší chaty či dokonce chalupy obkladem či terasou ze dřeva z tropů, stačí si jen vybrat.

Teak se tradičně využívá k výrobě zahradního nábytku, ale skvěle poslouží i na podlaze terasy

Je ovšem potřeba vybírat správně. Jednak proto, že ne každé exotické dřevo je do exteriéru vhodné. Dřevo, dovážené z Asie či Ameriky je navíc poměrně drahé a nevhodný výběr by mohl vylepšení domu či zahrady snadno proměnit ve špatnou investici.

Proč volit dřevo z tropů? Exotické dřeviny jsou tvrdší než ty evropské, jsou i poměrně stabilnější, takže tolik nepodléhají změnám, nekroutí se a nesesychají. Některé druhy, především teak, dobře odolávají vodě. Při výběru je třeba zohlednit především pružnost dřeva, tedy to, jak se chová při změně teploty a vlhkosti, jak moc sesychá, či naopak nabývá na objemu. Je tedy důležité vědět, kam dřevo použijete a podle toho s prodejcem vybrat nejvhodnější druh. Reakce na vlhko či sucho může ve dřevu způsobit trhliny, sesychání pak vede ke vzniku spár, což je nežádoucí například na fasádních obkladech. Použijeme-li v interiéru nebo v exteriéru jakékoli dřevo, musíme brát v úvahu jeho objemové změny při změně teploty, relativní vlhkosti vzduchu či působení přímého slunečního záření. To navíc způsobuje oxidaci a barevné změny povrchu dřeva.

Výběr si lze samozřejmě usnadnit nákupem již hotových fasádních profilů či terasových prken, protože oba tyto polotovary se vyrábějí z dřevin, nejvhodnějších pro to či ono použití. Pojďme si podrobněji představit alespoň vzorek z mnoha dostupných exotických dřev.

Osvědčený teak

Použití exotických dřev dá exteriéru domu originální vzhled. Je však třeba zvolit správné nátěrové hmoty

Osvědčenou a zároveň exkluzivní dřevinou je teak. Barva a struktura teakového dřeva je variabilní v závislosti na lokalitě růstu od zářivě zlatohnědé až po tmavě hnědou. Teakové dřevo je téměř bez suků, na dotek jemné, působí navoskovaným či naolejovaným dojmem i bez povrchové úpravy. Obsahuje totiž velký podíl olejů a tříslovin, které mu dávají naprosto výjimečnou odolnost proti povětrnostním vlivům. Teak je vhodný k mnoha variantám použití v interiérech, ale vyrábí se z něj i zahradní nábytek a podlahy či konstrukce teras. Na slunci a dešti, před kterými jej není třeba chránit žádnými nátěry, získá brzy charakteristickou šedostříbrnou patinu a přetrvává věky.

Odolná garapa

Méně známá než teak je garapa, vysoce tvrdá exotická dřevina s přirozenou odolností proti vlivu povětrnostních podmínek. Toto exotické dřevo pochází z Jižní Ameriky a je velmi často používané pro terasové palubky. Podle dovozců je velmi vhodné právě pro všestranné použití v exteriérech zejména na konstrukce a podlahy pergol a teras. Neuvolňuje pigmenty, pod vlivem slunečního záření postupně získává našedlý odstín.

Stabilní merbau

Prodejci nabízejí exotické dřeviny ve formě neopracovaného řeziva či polotovarů

Nejstabilnější exotickou dřevinou je merbau. Vyznačuje se tmavě hnědou barvou se žlutočerným žilkováním, nádhernou kresbou, vysokou tvrdostí a tvarovou stálostí. Je vhodná k použití všude tam, kde se uplatní její vysoká stálost, takže ji lze bez problémů použít i jako konstrukční dřevo například pro terasy či pergoly. Stejně tak je vhodná pro domovní dveře, vrata, zimní zahrady, obložení či podlahy teras. Je třeba vyhnout se kontaktu merbau s jinými kovy než ušlechtilou ocelí, jinak se v místech kontaktu zabarvuje do černa. Pro venkovní plochy se doporučuje ošetřit merbau lazurou.

Těžký tigerwood

Tigerwood je exotická dřevina světle šedohnědé barvy s výraznými až černými pruhy. Je jedním z nejkrásnějších brazilských dřev, hodí se proto především k dekorativním účelům. Tigerwood je stabilní, těžké dřevo s výraznou odolností proti vodě. Má sametový lesk a zajímavou texturu.

Příklad použití exotického dřeva pro obklad fasády na novostavbě

Mezi nejrozšířenější a nejdostupnější exotické dřeviny na trhu patří bangkirai. Vyznačuje se tvrdostí, trvanlivostí a širokým spektrem barevných odstínů. Liší se hustotou; těžké druhy mají na rozdíl od lehčích druhů vyšší přírodní odolnost proti napadení dřevokaznými houbami a hmyzem. Použít ho lze na pergoly, ploty či zahradní lavice, často se z něj vyrábějí rovněž terasové palubky.

Cedr proti hluku

Skvělými tepelně izolačními vlastnostmi se vyznačuje západní červený cedr. Jeho schopnost tlumit vibrace z něj dělá také vhodný obkladový materiál. Velmi dobře snáší různé typy nátěrů, barev a mořidel, obzvláště pokud je vysušený a správně opatřený základním nátěrem. Západní červený cedr patří mezi nejlépe a nejjednodušeji opracovatelná řeziva díky přímému vláknu a jednotné struktuře. Jednoduše se hobluje a brousí a díky své nízké hustotě nevyžaduje přílišnou energii pro řezání či jiné opracovávání.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: SHUTTERSTOCK

Exotické dřevo