Výhody podlahového topení

Podlahové topení je symbolem komfortu a pohodlí už jen proto, že ohřívá místnost rovnoměrně od podlahy s menšími teplotními rozdíly v interiéru, než jak to umí klasické radiátory

Příjemné teplo od nohou je základem zimní pohody a místnosti bez radiátorů nabídnou více možností pro jejich zařizování nábytkem. Zároveň jde o poměrně radikální zásah do konstrukce podlah, ne každý dům je pro tento typ vytápění vhodný. Chystáte-li se však systém vytápění v domě kompletně změnit a nahradit například kamna ústředním topením, teplo v podlaze za úvahu určitě stojí.

podlahové vytápění

Pokládka elektrických topných rohoží je jednodušší a jejich instalaci lze zvážit i jako lokální tepelný zdroj. Foto: Shutterstock

Příjemné sálavé teplo

Ať už zvolíte jakýkoli z dostupných systémů, jde vždy o topná tělesa instalovaná pod svrchní, nášlapnou vrstvou podlahy. Pokládat lze topné rohože či fólie, ale i potrubí. Topení může být teplovodní nebo elektrické a v obou případech získáte zdroj sálavého tepla, které nejprve ohřívá plochu podlahy. Od ní se pak ohřejí okolní předměty a vzduch. Vzhledem k ploše podlahy výrazně větší, než je plocha tradičních topných těles (radiátorů), se teplo šíří v místnosti rovnoměrně, navozuje rychlejší a kompletnější tepelnou pohodu a zbaví vás pocitu chladu od nohou, což je problém u některých typů podlah v nárazově vytápěných objektech, mezi něž patří i rekreační domy. Díky rovnoměrnému postupnému prohřívání zdola rovněž nevznikají tak velké rozdíly mezi teplotou u podlahy a u stropu jako u sálajících topných těles nebo kamen, od nichž teplota stoupá vzhůru přímo a neohřívá podlahu.

Rovnoměrné pozvolné prohřívání vzduchu snižuje prašnost, proto je podlahové topení příjemné pro alergiky

zalití podlahového topení anhydritovou směsí

Velmi důležitou součástí pokládky je zalití potrubí anhydritovou směsí, která dobře vede teplo. Na ni se pokládá svrchní vrstva podlahy. Foto: Shutterstock

Zdroj tepla

Zatímco elektrické topení ve formě topných rohoží může být jednodušší na instalaci, připojuje se k síti a někdy je vhodné třeba jen do koupelny pod dlažbu, teplovodní podlahové vytápění lze srovnat s klasickým ústředním topením a vyžaduje samostatný zdroj ohřevu vody v potrubí.

Nejčastěji se používá v kombinaci s nízkoteplotním zdrojem, vhodné je tepelné čerpadlo nebo kondenzační plynový kotel. Pro optimální tepelný komfort se podlaha vyhřívá obvykle na 22–25 °C. Nejvyšší povolená teplota nášlapné vrstvy je stanovena hygienickou normou na 29 °C, v místnostech s krátkodobým pobytem osob (např. koupelna) je povolené maximum 33 °C.

Obrázek ukazuje možné složení podlahy, v níž je instalován topný systém. Foto: Shutterstock

Úspora a zdraví

Při zvažování investice do podlahového topení, do níž je nutné zahrnout i pokládku nových vrstev podlahy, je dobré zvážit i další výhodu, v podobě dlouhodobého snížení nákladů. Zmíněné prohřívání místností od podlahy totiž zajišťuje pocit vyššího tepelného komfortu už při nižších teplotách, než je tomu u jiných zdrojů tepla. Jednoduše stačí topit méně, abyste se cítili dobře a aby vám nebylo chladno. Uvádí se, že „od podlahy“ lze dostatečně vytápět v průměru o stupeň až dva níže než u jiných zdrojů tepla.

Ve srovnání s klasickým ústředním topením radiátory také postačí ohřev vody na nižší teplotu, obvykle do 40 °C. Voda do radiátorů se přitom musí ohřívat alespoň na 60–80 °C. Těchto úsporných hodnot však lze docílit pouze za určitých podmínek, zejména v nízkoenergetických novostavbách nebo v dostatečně zateplených objektech, kde se stavebními úpravami maximálně zamezilo tepelným ztrátám. Jak už to bývá, musíte často nejprve investovat, abyste docílili dlouhodobě úspornějšího provozu topného systému.

podlahové topení

Nejúčinnější bude podlahové topení v nízkoenergetické novostavbě. Aby se jeho provoz vyplatil ve starším objektu, je nutné ho zateplit. Foto: Shutterstock

Od věci není ani prospěšný zdravotní faktor tohoto způsobu topení. Zejména kamna, krby, ale i radiátory topí tak, že poměrně rychlé proudění ohřívaného vzduchu zvyšuje prašnost v interiéru. Rovnoměrné prohřívání vzduchu od podlahy naopak proudění vzduchu a víření prachu sníží a jeho pozvolný náběh také méně vysušuje vzduch. Rozhodně jde o zdravé topení pro alergiky, ale i pro lidi s dechovými obtížemi. Teplá podlaha je rovněž plus pro malé děti. Uvádí se, že vytápění skrze podlahu má i kladný vliv na udržení určitého stupně optimální vlhkosti v domě. Ta je zejména po důkladném zateplení starších objektů narušena a snížení tepelných ztrát tak mnohdy provází i nevítaný výskyt plísní.

Čekání na teplo

Delší doba potřebná k navození pocitu tepla v místnostech je jednou z nevýhod podlahového topení. Pomalejší náběh a postupné ohřívání může být podstatným důvodem pro jinou volbu právě na chalupě, kde potřebujete rychlé teplo. Vždy záleží na způsobu užívání objektu v topné sezóně. Pokud vás přednosti topení v podlaze oslovují, ale zároveň potřebujete v zimě rychle zatopit, lze vždy zvážit kombinaci různých tepelných zdrojů včetně kamen na dřevo. Pravidelně obývaný a v sezóně trvale vytápěný dům však získá díky akumulaci příjemně prohřáté podlahy ještě dlouho poté, co se topení vypne.

Instalace potrubí teplovodního podlahového vytápění

Instalace potrubí teplovodního podlahového vytápění je odborná práce, kterou by měli dělat profesionálové. Foto: Shutterstock

Kolik stojí podlahové vytápění?

Už na první pohled si lze všimnout cenového rozdílu mezi elektrickými topnými rohožemi a teplovodním systémem. Rohože stojí méně, jednodušší je i jejich instalace, vyšší náklady však přináší jejich používání. Pokládka teplovodního potrubí je náročnější, ale jeho provoz bude levnější i ve starším objektu s vyššími teplotními ztrátami.

Pomineme-li případnou investici do zateplení objektu, je nutné k ceně rohoží či systému potrubí (počítá se za metr čtvereční) připočíst i náklady na litou (anhydritovou) podlahu, která se doporučuje pro lepší tepelnou vodivost než prostý beton. Nezapomeňte započíst i náklady na svrchní vrstvu podlahy, což může být klasická plovoucí podlaha, dřevo i dlažba.

Dobré rady

  • Ušetřit můžete i tak, že využijete nabídku firmy, která dodá zakázku včetně kompletního vybudování podlah, než si najímat jednotlivé řemeslníky.
  • Pozor na záruky, reference i dostatečné zkušenosti dodavatele. Oprava podlahového topení je náročná, musí se sekat.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Výhody podlahového topení