Lepení, tmelení a rekonstrukce nejen v koupelnách

Rubrika: Market

Rekonstrukci, přestavbu nebo generální opravu koupelny většina z nás přenechá odborné firmě, která má větší zkušenosti a je to mnohdy rychlejší. Pokud si však chceme některé drobnosti opravit, vylepšit nebo změnit sami, může se nám hodit několik dobrých rad.

Celá řada problémů v sanitárních prostorech je přímo spojena s používáním, nebo působením vody. Kdo by se nesetkal se sáknoucím odpadem, kapajícím kohoutkem, podtékajícím ventilem na bojleru nebo s netěsností radiátoru?

Výborným pomocníkem pro tento druh oprav jsou epoxidové plastelíny. Jsou to dvousložková lepidla a tmely v jednom. Do káží tmelit a lepit ve vlhkém prostředí, některá dokonce i pod vodou.

Pokud zvolíme tento druh opravy, vybereme takovou plastelínu, která je skutečně odolná vůči vlhkosti a má delší pracovní čas – alespoň 30 minut, abychom mohli s plastelínou v poklidu pracovat (vhodné jsou například ALTECO Epo Putty A + B nebo UHU repair all).

Plastelínu navlhčenými prsty promísíme do stejné barvy a aplikujeme ji na poškozené místo (pokud by tlak vody plastelínu odpuzoval, zafixujeme ji vlhku odolnou páskou). Po vytvrzení (2,5 hodiny) lze plastelínu brousit i přetírat, pokud je to třeba.

Koupelny jsou dnes plné rozmanitých doplňků z různých materiálů. Ne vždy se nám chce do obkladů vrtat, což také nemusíme. Moder ní technologie nám umožní připevnit celou řadu materiálů bez použití vrtačky a obav, že se nám drahé obklady poškodí. Přilepit mýdlenku, držák toaletního papíru nebo také zrcadlo dnes není problém. Jen je třeba zvolit správný typ lepidla a postup.

Při lepení je vždy velice důležitá kvalita podkladu, aby se nám nestalo, že lepidlo bude na zrcadle perfektně držet, ale vytrhne se nekvalitní, nezpevněná omítka. Při lepení zrcadel musíme dát pozor na to, aby nám lepidlo nepoškodilo zadní stříbrnou stranu zrcadla. Takzvané MS polymery jsou vynikajícím lepidlem i tmelem v jednom (BISON POLY MAX). Mají vysokou počáteční adhezi (pevnost), takže i těžší předměty ihned drží. Na hladkých podkladech, jako jsou kachličky, doporučujeme předměty fixovat proti sesunutí.

V koupelně nepůsobí hezky zčernalé silikonové těsnění vany, sprchového koutu, toalety a dalšího sanitárního vybavení. Sanitární silikony, kterými je většina tohoto vybavení utěsněna, jsou vyráběny s protiplísňovými přísadami, které však po čase přestanou fungovat a plísně (černé skvrny) začnou vystupovat na povrch spár. Bělení za pomocí prostředků obsahujících chlór je většinou za vršeno odstraněním silikonu a novým zatmelením. Pokud se k tomuto kroku rozhodnete, doporučujeme se již silikonům vyhnout a po užít MS polymery bílé barvy (BISON POLY MAX). Tyto nové materiály neobsahují žádné přísady, jsou přirozeně odolné plísním a ani po letech se v nich nevyskytují černé skvrny. Práce s nimi je téměř stejná, jako se silikony, ale výsledek je dlouhotrvající. Doporučujeme při práci použít krycí pásku.

Tip

Čerstvý MS polymer se neodstraňuje tak snadno, jako silikon. Místa, která s ním znečistíme, je nutné omýt čističem (např. BISON CLEANER) .

 

 

Komerční prezentace

Lepení, tmelení a rekonstrukce nejen v koupelnách