Dům na kolečkách

Rubrika: Auto

Toužíte vyrazit na cesty, ale přitom mít své domácí pohodlí a nemuset stále vybalovat a zabalovat? To vám splní obytný automobil.

Moderní obytné automobily opravdu představují pohodlné bydlení na kolech. Ve Spojených státech se dokonce putování s obytným vozem stalo životním stylem. Řada lidí, především „na stará kolena“, vyráží na cesty po státech Unie, poznává přírodní scenérie, zastaví na čas na nějakém místě, seznámí se s prostředím, a pak putuje zase dál. V USA jsou na takový způsob cestování připraveny i prostory, kde je možné obytný vůz nejen parkovat, ale najdete zde i další služby – dotankování pitnou vodou, možnost likvidace chemického WC, vypuštění odpadní vody a podobě.

V našich poměrech slouží obytné automobily především pro rekreaci a vyznavači karavaninku s nimi vyrážejí na letní dovolené nebo v zimě za lyžováním. Dá se tak ušetřit za ubytování (pokud pomineme nemalou pořizovací hodnotu kvalitního obytného vozu), případně si můžeme dojet přesně tam, kam potřebujeme, s využitím pohodlí „domova“ na kolech.

Komfortní bydlení

Samozřejmě záleží na velikosti vozu, ale moderní obytné automobily již standardně nabízejí komfortní bydlení. Najdete zde velkorysé úložné prostory, odkládací plochy, úchyty na vše potřebné, nezávislé topení, pohodlná lůžka, hygienické zázemí – WC i koupelnu, kuchyňku s lednicí a dalším potřebným vybavením, osvětlení, televizi apod. U některých modelů je dokonce v zadní části vozu garáž, a to nejen pro jízdní kola, ale také pro skútr či malý motocykl. V místě pobytu pak můžeme procestovat okolí na kole nebo na skútru.

Moderní obytné automobily již umožňují bezproblémové obývání i v zimním období. Například vozy známé firmy Hymer používají pro stavbu obytných aut hliníkové rámy a tepelnou izolaci, tzv. PUAL, která je ekvivalentem izolace 80 cm běžné zdi. Tato technologie sice zvyšuje výrobní náklady, na druhou stranu výrazně prodlužuje životnost a komfort pobytu ve voze. Pro ty, kteří cestují celoročně, má konstrukce s moderní izolací efekt v rychlé návratnosti díky nižším nákladům na topení a klimatizaci ve voze.

Pořídit si jej nebo ne?

Obytný automobil zaručuje volnost pohybu, umožňuje při zajištění určitého pohodlí poznávat nová místa. Měli bychom se ale zamyslet, jak často budeme takový vůz potřebovat, případně zda se využije v rámci širší rodiny. Je zbytečnou investicí pořídit si obytný vůz, se kterým pojedeme jednou ročně na čtrnáctidenní dovolenou a pak jej na zbytek roku někde zaparkujeme. Samozřejmě existují i půjčovny obytných automobilů, a tak můžeme využít i jejich služeb.

V našich podmínkách budeme jako cíl cesty ve většině případů volit asi kempy. Seznam vhodných kempů, a to i těch s celoročním provozem, najdeme například na stránkách www.camp.cz. S obytným autem můžeme vyjet nejen v létě, ale i v zimě na hory. Předností lyžování s obytným vozem je například možnost cestovat od střediska ke středisku a reagovat tak na momentální sněhové podmínky a poznávat nové terény. Kromě vybavených parkovišť ve střediscích přímo u vleků (to hlavně v zahraničí) je možné využít také služeb řady kempů se zimním provozem.

Pozor na předpisy

S řízením obytného automobilu bychom neměli mít žádné velké problémy. Vozy jsou většinou stavěny na podvozky vyzkoušených užitkových automobilů známých značek. Za volantem se pak většinou budeme cítit stejně dobře jako u osobního vozu. Jen si musíme uvědomit větší hmotnost, větší délku, šířku a také výšku takovéhoto auta. Také se servisem by neměly být žádné velké problémy. Již jsme zmínili, že nástavby jsou konstruovány na osvědčené podvozky, například vozů Ford, Fiat nebo Mercedes-Benz, takže servisní síť v Evropě je dostatečně široká a při cestách by se nám v nouzi mělo dostat pomoci.

Dříve, než s obytným vozem vyjedeme, bychom měli vědět, jaké řidičské oprávnění potřebujeme. Záleží na hmotnosti vozidla. Většina jich je v kategorii, kde stačí řidičské oprávnění skupiny B. Ta nás opravňuje k řízení motorového vozidla, jehož největší povolená hmotnost nepřevyšuje 3500 kg a s nejvýše 8 místy k sezení (kromě místa řidiče).

Pokud vyrazíme na cesty do zahraničí, měli bychom si zjistit, jaké jsou v dané zemi předpisy pro provoz obytných vozidel, kde a za jakých podmínek je možné je parkovat apod. Podle toho, jakou hmotnost má vůz, bychom si také měli zjistit, zda není nutné v některé zemi platit mýtné – to se týká především těch, které přesahují celkovou hmotností 3,5 tuny.

TEXT: JIŘÍ SVOBODA
FOTO: ARCHIV AUTORA

Dům na kolečkách