Doplňky stravy pro psy a kočky

Kvalitní krmivo je zárukou vyvážené stravy, nicméně množství vitamínů, stopových prvků a dalších prospěšných látek se v něm obvykle pohybuje na spodní hranici prevence. Podávat je proto musíme zvířecím parťákům formou doplňků stravy.

Nedostatek prospěšných látek se nejvíce projeví v období růstu zvířat nebo naopak v seniorském věku, při zdravotních problémech anebo zvýšených nárocích na výkon. Vybírat můžeme z doplňků, které jsou buď cílené na konkrétní problém, nebo mají širokospektrální účinky.

Foto: Yoggies

Foto: Yoggies

Podpora imunity

Tak jako u lidí jsou i pro zdraví zvířat důležité vitamíny. Vitamín C si psi dokážou vyrábět z glukózy v játrech, avšak při větší zátěži není toto množství dostatečné a je třeba ho tělu dodat ve formě tablet.

Řada Marp Holistic: Pivovarské kvasnice, Vitamín C, Novozélandská mušle, Kelpa, Žraločí chrupavka. Foto: Marp

Řada Marp Holistic: Pivovarské kvasnice, Vitamín C, Novozélandská mušle, Kelpa, Žraločí chrupavka. Foto: Krmiva Pučálka

K budování imunity se stále více doporučují betaglukany. Jedná se o komplexní polysacharidy přítomné v houbách, obilninách a kvasnicích. Podávat je můžeme i preventivně. Pro psy a kočky je velmi vhodná forma sirupu, který lze snadno zapravit do krmiva.

Stále oblíbenější jsou také probiotika. Lze je podávat k posílení imunitního systému. Nejdůležitější jsou u březích fen, kdy zvyšují obranyschopnost nenarozených štěňat, dále jako prevence před alergiemi, parazity i jako podpůrný prostředek při léčbě některých zdravotních komplikací zejména s trávicím traktem, po léčbě antibiotiky apod.

Dalšími z řady přípravků jsou přírodní oleje obsahující nenasycené mastné kyseliny omega 3 a omega 6, které navíc podporují zdravou srst a působí proti zánětlivým pochodům v organismu.

Kloubní výživa

Pro zdravý pohybový aparát je potřeba podávat kloubní výživu již od mladého věku. Pro seniory jsou pak vhodné speciální přípravky, které podporují regeneraci kloubů, ulevují od bolesti způsobené artritidou a dalšími onemocněními a působí protizánětlivě. Může jít o tablety či oleje obsahující vitamíny, minerály, kolagen, chondroitin, glukosamin atd.

Rozpouštění trichobezoárů a struvitů

Kočky si čistí srst olizováním a spolykají velké množství chlupů. Ty mohou cestou trávicím traktem tvořit chumáče, tzv. bezoáry či trichobezoáry, které způsobují dávení a zvracení. Funkční pasty zajišťují jejich bezpečný průchod a zabraňují vzniku těchto trichobezoárů.

Kočky, ale i starší psy trápívá tvorba močových kamenů (struvitů), také na ně existuje lék i prevence v podobě speciální pasty.

 

Pozor na kombinace

Při podávání více doplňků může některá položka v jednom přípravku rušit efekt jiné v dalším nebo její účinek násobit. Nadbytečný příjem pak působí kontraproduktivně.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Doplňky stravy pro psy a kočky