Holistické krmivo pro psy a kočky

Holistické pamlsky jsou pro psy mnohem zdravější než třeba oblíbené piškoty (Fitmin)

Pokud vám v obchodě pro zvířata doporučí holistické krmivo, určitě nabídku zvažte, protože se jedná o vysoce kvalitní, vyváženou stravu, v níž má hlavní podíl čerstvé maso.

Už samo označení „holistické“, jež lze volně přeložit jako funkční či celostní, naznačuje, že je třeba tento způsob krmení chápat v širším kontextu. Cílem je přiblížit se maximálně přirozené stravě psovitých a kočkovitých šelem s důrazem na předcházení zdravotním problémům. Krmivo má nejen kvalitně nasytit, ale mít i pozitivní vliv na celý organismus. To zajišťuje jak složení, tak způsob výroby bez chemických konzervantů, barviv, aromat atd. Přispívá k tomu i podíl bylinek. Základem je ale vždy skutečně čerstvé maso, nikoliv ony tajuplně znějící náhražky popsané jako „produkty živočišného původu“. Pro výrobu se používají suroviny v lidské kvalitě, žádný odpad. Absencí obilovin se krmiva navíc stávají hypoalergenní.

Příprava za studena

Další level co nejpřírodnějšího stravování představuje tzv. barfování. Vychází ze zkratky B.A.R.F. (Bones And Raw Food), což v doslovném překladu znamená kosti a syrová potrava. Může jít přímo o krmení syrovým masem nebo granulemi, které jsou, oproti běžným extrudovaným, lisované téměř za studena (výrobci uvádějí 38 °C), což zajišťuje uchování většiny přírodních živin, ale i to, že potrava v žaludku psa nenabobtná.

Dobrá rada

Přechod na holistické krmivo musí být pozvolný, přidávejte je nejprve k obvyklému krmivu, jinak se budete u zvířete pravděpodobně potýkat s průjmy.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem

Holistické krmivo pro psy a kočky