Domácí vinotéky

Už naši předkové věděli, že víno je nejlepší skladovat v přítmí sklípku se stabilní teplotou a vlhkostí. Ne každý ale takovou možnost má, ale díky domácím vinotékám lze podobné podmínky vytvořit kdekoliv.

Domácí vinotéky sice nepatří k běžnému vybavení domácností, pokud si ale rádi vychutnáme kvalitní víno, je potřeba o jeho zásoby také správně pečovat. Jsou to vlastně speciální chladničky a hodí především pro dlouhodobé skladování kvalitního vína, jemuž poskytnou ideální podmínky pro rozvinutí vlastností. Podle čeho ale takovou vinotéku vybrat?

Umístění jako klíč k výběru

V první řadě bychom se měli zamyslet nad tím, kam vinotéku postavíme. Většinou je součástí kuchyně, proto lze vybírat z vestavných variant, které se stanou přirozenou součástí kuchyňské linky. Jejich hlavní výhodou je lepší využití prostoru, umístění si ale musíme rozmyslet již při návrhu nábytkové sestavy. Naopak u samostatně stojící vinotéky naše rozhodování nic neomezuje a vinotéku můžeme zcela přizpůsobit ostatním požadavkům.

K archivaci se hodí jen některá vína

Kolik lahví vína chceme uchovávat?

Dalším důležitým kritériem je její kapacita. Velikost vinotéky by samozřejmě měla odpovídat obvyklým zásobám a dobré je počítat i s určitou střídmou rezervou, nicméně s rostoucí kapacitou se zpravidla zvyšuje také spotřeba energie. Nejmenší vinotéky pojmou šest lahví vína, velké jich ale pojmou i několik desítek a zastoupí tak i menší sklípek.

Každé víno si žádá své

Roli hraje také to, zda skladujeme pouze bílé, nebo červené víno, či zda máme zásoby obou druhů vín. Každý totiž vyžaduje trošku jiné podmínky skladování a vhodnější je tedy vinotéka vícezónová s možností ovládání teploty v každé z nich.

Spotřeba pod kontrolou

Vzhledem k tomu, že vinotéky bývají v provozu 24 hodin denně, měli bychom pečlivě vybírat výrobek s co nejnižší spotřebou energie. Stejně jako ostatní elektrospotřebiče, jsou i tato zařízení zařazena do kategorií A až F. Zatímco vinotéky s menší kapacitou jsou obvykle chlazeny pomocí termoelektrického článku, větší spotřebiče mají kompresor. Jejich pořizovací cena je sice vyšší, ale tato investice se může zanedlouho vrátit díky nižší spotřebě. Výhodou je také vysoký chladicí výkon.
S použitou technologií souvisí také hlučnost, která se zpravidla pohybuje v rozmezí 30–50 dB, což odpovídá hlučnosti běžné chladničky.

Umístění vestavných spotřebičů je třeba promyslet včas

Více zón umožňuje nastavení
ideálních podmínek pro různé druhy
vína. Dunavox DX-181.490SDSK,
59 999 Kč (Domácí vinotéky)

Kompresorové chlazení udrží
správnou teplotu i v parných
dnech. DUNAVOX DAU-17.58DB,
21 499 Kč (Domácí vinotéky)

Při výběru bychom měli zohlednit také hlučnost přístroje. ETA 9528 90010, 4 490 Kč (Datart)

Luxusnější modely jsou vybavené dřevěným výsuvným roštem (Domácí vinotéky)

Jak víno správně archivovat?

  • Pro archivaci vína je ideální prostředí s konstantní teplotou 10 až 15 °C. To je také teplota, která je ideální pro servírování většiny bílých a růžových vín. Při archivaci při vyšší teplotě je nutné počítat s tím, že víno bude zrát, respektive stárnout rychleji.
  • Ideální vlhkost by se měla pohybovat mezi 75 až 85 procenty. Suché prostředí může způsobit oxidaci vína, naopak příliš vlhké prostředí pomáhá vzniku plísní.
  • Ve sklípku by neměly být cítit žádné jiné aromatické látky. Přes korek se dostanou do vína a ovlivnily by jeho buket.
  • Vínu, stejně jako všem nápojům a jídlu, vadí denní světlo.
  • Pro archivaci se nejlépe hodí vína s kvalitním korkovým uzávěrem, přes který mok může dýchat a vyvíjet se. Lahev musí být položena horizontálně, aby byl korek zalit vínem. V opačném případě by začal časem vysychat a ztrouchnivěl.

Dvouzónová vinotéka na 53 lahví. Haier WS53GDA, 19 990 Kč (Haier)

Text: Veronika Cerhová
Foto: Shutterstock a archiv firem

Domácí vinotéky