U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Dobrých nápadů není nikdy dost

Kategorie: Doma | Autor: Iva Tvrzová

INSPIRACE

Chataři a chalupáři jsou ve většině případů lidé aktivní a tvůrčí, kteří rádi stále něco na svém víkendovém obydlí vylepšují. Ne každý je ale manuálně tak zručný, aby byl schopen realizovat i ty nejobtížnější nápady. Právě pro ně tu máme několik tipů na různé drobné, ale zajímavé úpravy v interiérech. Realizovat se dají bez velkých nákladů a složitého vybavení.

Romantická skříň

Toužíte po prosklené skříni nebo příborníku s ozdobně leptanými nebo pískovanými skly? Pokud má vaše skříň skla pouze čirá, můžete je vylepšit jednoduchou úpravou. Stačí zajít do prodejny s tapetami a koupit speciální transparentní fólii. K dostání jsou různé “leptané” vzory, vzory jako jemná háčkovaná krajka i dekory, připomínající do olova zalité barevné kousky skla.

Okno se záclonkou

Transparentní fólie můžeme dobře využít i na okna, okénka nebo dveře, kterými nemají proniknout cizí pohledy a kde by použití záclony (třeba kvůli vlhku) nebylo příliš praktické. Například na WC, v koupelně, ve spíži a podobně. Fólii můžeme použít na celou skleněnou výplň okna či dveří nebo pouze na jeho část. Zneprůhlednit lze i čirou skleněnou či plastovou zástěnu u vany nebo sprchy.

Ozdobné bordury a motivy

Sklo se dá ozdobit také pouze po okrajích. Tento způsob se hodí nejen na prosklené skříně a skříňky, ale i na okna, zrcadla, vázy, sklenice a podobně. Bordury nebo jednotlivé motivy s “leptaným” dekorem koupíte pod názvem Deco Elements Vitrodecor (šíře 33 a 67,5 cm) nebo samolepicí obruby d-c-fix glass (většinou šíře 45 a 90 cm). Dekory jsou ve fólii vyseknuty, lze použít jednotlivých motivů i zbylé fólie po jejich vyjmutí. Existují i transparentní bordury Alkor, imitující háčkované krajky. Z celomatové průsvitné fólie d-c-fix glass lze vyřezat nebo vystříhat nejrůznější motivy i podle vlastní fantazie a ty potom použít na skleněné, ale i jiné plochy. Je také možné kombinovat celoplošné fólie s bordurami nebo jednotlivými motivy.

Kořenky jako malované

Líbí se vám malované keramické kořenky nebo dózy na potraviny, jaké mívaly naše babičky? Takové můžete vykouzlit i z moderních jednobarevných. Stačí použít samolepicí borduru Alkor. Vyrábí se v šířkách 5,3 a 10,6 cm, vybrat si můžete z desítek nejrůznějších vzorů a barev. Rolička o délce 10 m stojí podle šířky zhruba 150 a 250 Kč. Pak jen stačí nalepit kolem dokola keramické kořenky nebo plechové dózy, případně bordurou ozdobit i poličku nebo stěnu kolem ní.

Fólie bez lepení

Úplnou novinkou, představenou na letošních Jarních veletrzích spotřebního zboží v Brně, jsou samolepicí fólie se saténovou úpravou d-c-fix glass. Mají vzhled matného skla, vyrábějí se hladké a ve třech dekorech a co je důležité – na hladkých, skleněných a zrcadlových plochách drží bez lepení (zůstávají statické). Snadno se odstraňují, nezanechávají stopy a jsou opakovaně použitelné.

__________________

Se samolepicí fólií se pracuje velmi snadno: Potřebné rozměry jednoduše nastříháme podle centimetrového rastru na podkladovém papíru. Fólie se lepí na čisté, odmaštěné sklo, které lehce navlhčíme roztokem z vody a mycího prostředku. Papír ze zadní plochy fólie odstraníme, fólii položíme na vlhký podklad a posuneme do správné polohy. Pak lehce přitiskneme a vodu pomocí utěrky vytlačíme ze středu do stran a dolů. Tím se fólie dokonale vyhladí.

Dobrých nápadů není nikdy dost