U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Kdo vyhrál úhlovou brusku SKIL?

Kategorie: Dílna | Autor: red

VELKÁ PRÁZDNINOVÁ SOUTĚŽ má svých 10 vítězů!

Děkujeme všem účastníkům soutěže, kterou jsme vyhlásili v prázdninových číslech. Bylo vidět, že na chatách a chalupách i v okolí svých domků během roku ani o dovolených nezahálíte, neboť jste nám poslali ukázky zajímavých a různorodých prací. Vybrali jsme ty nejzajímavější a některé představujeme už dnes. Tři nejhezčí od pánů Poláka, Bryxe a Hlavničky si ale necháme ještě na někdy příště.

A kdo se tedy může těšit na výhru – úhlovou brusku SKIL v ceně 1 490 Kč?

Jan Polák z Brna, Miroslav Bryx z Prachatic, ing. Přemek Hlavnička z Prahy 4, Eva Dvořáková z Vince, Jiří Kočka z Hradčan, Pepík Kotrla z Halenkova,

Zdeněk Starý z Bítova, Pavel Zelený z Poříčí n. Sázavou, Luboš Leopold z Prahy 6 a Oktavian Schubert z Prahy 11.

Vítězům blahopřejeme!

***

ZAHRADNÍ PERGOLA

Pavel Zelený postavil před třemi lety na zahradě pergolu, která ho vyšla na pouhých 2800 Kč. Nejdřív vybetonoval základy, do nichž usadil ocelové patky pro stojiny pergoly. Během týdne, kdy beton nechal zatvrdnout, si připravil všechno dřevo. Borové trámky srovnal na protahovačce a zbrousil na pásové brusce. Pak sestavil hlavní konstrukci pergoly a její boky ozdobil “výpletem” z latěk. Nakonec své dílo nastříkal impregnací a pak lazurovací barvou Eternal. Pan Zelený píše, že v létě pod zeleným vínem, které se má zdárně k světu, je tady velmi příjemně.

PLOT Z PALET

Zajímavý nápad poslal Jiří Kočka. Postavil si plot z nestandardních nevratných palet o rozměrech 100 x 120 cm. Nejdřív si připravil betonový sokl o výšce 50 cm se zabudovanými železnými stojkami, vzdálenými od sebe 2,5 m.

Na ně vodorovně navařil příčníky (vzdálenost mezi nimi je 90 cm). Tuto kovovou konstrukci opatřil ochranným nátěrem. Pak už si jen hrál s paletami – odstranil z nich spodní špalky. Připravené plotové dílce připevňoval pouze čtyřmi šrouby s matkami a na závěr natřel Luxolem. Pan Kočka si pochvaluje velkou úsporu spojovacího materiálu a práce, než kdyby připevňoval každou jednotlivou laťku.

KROV “PÁNSKÉ TRUCOVNY”

Několik prací svého manžela – šikovného samouka poslala Eva Dvořáková. Její muž prý se dřevem pracuje rád a s protahovačkou umí úplné divy. My jsme do vítězných prací vybrali krov u pánské trucovny, jak stavbu paní Dvořáková nazvala. Cenu si pár z Vince určitě zaslouží, protože se na ni podíleli oba: pan Dvořák pilně zpracovával trámky a prkna a jeho paní všechno natírala.

RENOVACE KREDENCE

Obyčejné hobby nářadí z tatínkovy dílny použil Luboš Leopold při renovaci kuchyňské kredence. Nejdřív kredenc rozebral na desky a samostatné díly. Starý tmavý nátěr odstranil pomocí vibrační brusky, menší části brousil ručně. Nejvíc práce mu dalo očištění ozdobných lišt – brousil je pomocí smirkového papíru namotaného na obyčejné tužce, někdy si při škrábání vypomohl střepem. Hladce očištěné díly sklížil a opět přebrousil, aby se spoje opticky zmenšily. Celou skříň namořil a pomocí stříkací pistole aplikoval Lignofix I – Profi proti červotočům. Kredenc ještě čeká vrchní nátěr vodou ředitelným bezbarvým lakem.

STŮL A LAVICE

Odpadové dřevo využil Oktavian Schubert při výrobě stolu a lavice. Využil materiál z použitých přepravních beden. Fošny zhobloval na sílu 48 mm a pak na ně překreslil pomocí mřížky tvar boků podle staré lavice, která stála u kachlových kamen v jeho chalupě. Při výrobě používal vrtačku, listovou pilu, ruční kotoučovou pilu a vibrační brusku značky Narex a Skil. Hotové výrobky natřel Luxolem.

Kdo vyhrál úhlovou brusku SKIL?