Do dělat při výpadku proudu

Rubrika: Hospodaření

Mají roztomilá jména, jako třeba Friederike nebo Olaf, ale nechávají za sebou ošklivou spoušť. Orkány a další projevy extrémního počasí se v Evropě objevují stále častěji. Jeden z nejvážnějších následků jejich řádění bývá výpadek elektřiny.

Česká distribuční soustava se v roce 2017 ocitala pod náporem přírodních živlů mnohem častěji než v jiných letech. Asi největší škody způsobil na konci října orkán Herwart. A nyní řádí námraza a sníh. Energetici umí řešit problémy v terénu během pár hodin, občas si ale odběrná místa musí počkat na obnovu dodávek elektrické energie i několik dní.

Námraza vzniká při teplotách mezi -2 a 2 °C. Na elektrickém vedení jí mohou uvíznout až tuny. „Námraza na vedení se objevuje každoročně. Řešíme to vyhříváním linek, kdy se jednotlivá venkovní vedení na základě určitých technických úprav zahřívají zvýšeným elektrickým proudem,“ popisuje Petr Jírovec, hlavní technik pro stavy bezproudí u E.ON Distribuce, která spravuje část české distribuční sítě.
Velké množství sněhu zase nejčastěji prohýbá a láme stromy, které pak mohou poškodit vedení. Proto správci distribučních sítí každý rok na podzim vyzývají majitele pozemků, aby stromy a keře v okolí vedení prořezali.

Volejte poruchovou linku

Při kalamitách nemají energetici na obnovení dodávek elektrické energie v zákoně žádný termín. Řádově jim to většinou trvá hodiny, odlehlejší místa však mohou po velkých událostech zůstat bez proudu třeba tři dny. Škody se totiž musí opravovat v logickém pořadí od velkého vedení mezi jednotlivými městy až k menšímu, které vede mezi obcemi či ulicemi.
„Vždy děláme všechno pro to, abychom odběrná místa připojili co nejrychleji od zjištění události, ale zároveň musíme dbát na bezpečnost montérů i bezpečnost obyvatel,“ vysvětluje Jírovec. Lidem radí při výpadku proudu zavolat na poruchovou linku a ujistit se, že energetická společnost o závadě ví. Zde také lze získat nejnovější informace.

Máte doma vše potřebné?

Jakmile vypadne proud, prvním krokem většinou bývá vyrovnat se s tmou. Divili byste se, kolik lidí i v domácnosti spoléhá jen na světlo z mobilu. Pořiďte si do domácí výbavy spolehlivou svítilnu a zásobu baterií, které uložte na snadno přístupném místě. Zapalovat svíčky se nedoporučuje, a pokud už to musí být, je potřeba mít oheň neustále pod dohledem.
Spojte se s poruchovou linkou vašeho dodavatele elektřiny. Ujistěte se, že energetická společnost o závadě ví, a vyžádejte si informace, jak dlouho bude oprava pravděpodobně trvat. Od toho se budou odvíjet vaše další kroky. Jen kvůli bezproudí naopak nevolejte na krizové linky hasičů, policistů nebo záchranářů.
Odpojte ze sítě spotřebiče, jako jsou počítače, satelitní přijímače, DVD přehrávače nebo mikrovlnné trouby. Jakmile pak elektřina zase naskočí, nezapomeňte zkontrolovat nastavení budíků, časovačů a podobných přístrojů. A pořiďte si domů malé rádio na baterie. Při kratším bezproudí se vám postará o zábavu, při delší kalamitě z něj můžete čerpat informace.
Hlídejte si teplo. Zatopte v kamnech, vytáhněte deky a spacáky. Nevětrejte a držte se v teple. Hrát deskové hry, číst knihy nebo vyprávět strašidelné příběhy můžete i zabalení.
Postarejte se o vodu. Pokud máte vlastní vrt nebo studnu, je dobré mít doma dieselagregát jako náhradní pohon čerpadla. Zásoba balené pitné vody se v domácnosti také nikdy neztratí.
Vedle baterií a balené vody byste měli doma udržovat i zásoby trvanlivého jídla: konzervy, zavařeniny, sušené či fermentované maso, trvanlivé mléko, těstoviny, luštěniny, paštiky nebo proteinové tyčinky. Při výpadku energií se dá teplé jídlo připravit na kamnech na tuhá paliva, campingovém plynovém vařiči nebo venkovním grilu. Potraviny pro případ krize doma jen neskladujte, ale průběžně konzumujte a dokupujte. Vzhledem k nedostatku vody při delším bezproudí se hodí používat jednorázové nádobí a vlhčené ubrousky.

Nejhorší je blackout

Zvláštní případ opravdu velkých problémů je blackout, rozsáhlý nečekaný výpadek proudu po přetížení sítě nebo velké havárii. Po blackoutu by nefungovalo prakticky nic v okruhu desítek i stovek kilometrů. Výpadek by vedle domácností ochromil také veškerou infrastrukturu a fungování státu. Náprava by mohla trvat dny, ale i týdny.
Dobrá zpráva je, že opravdový blackout Česká republika ještě nezažila. Špatná zpráva je, že riziko blackoutu u nás stoupá především s rozvojem obnovitelných zdrojů energie. Protože sluneční svit, vítr a další živly nelze regulovat, přináší jejich využívání do elektrických sítí určitou nestabilitu.

Text: redakce
Foto: E.ON Distribuce a Shutterstock

Do dělat při výpadku proudu

Do dělat při výpadku proudu