Telematika

Chcete za volantem více bezpečí? Jezdíte málo? Nové technologie vám mohou snížit pojistné.
Inovace v pojišťovacím segmentu berou stále více na vědomí individuální potřeby a někdy dokonce i životní styl svých klientů. Ti mají větší příležitost získat v případě odpovědného chování a aktivního snižování své rizikovosti zajímavé bonusy. Mezi tradiční oblasti, kde se bonifikace odpovědného chování projevuje nejvýrazněji, patří motorismus. Není se čemu divit – pojišťovny mohou v tomto případě poměrně přesně vyhodnocovat chování řidičů a statistiky škod v provozu a také klienty třídit –  podle věku, bydliště, ale i třeba profese.

 

 

Co je telematika
Některé pojišťovny, například UNIQUA, využívají v rámci služeb pro klienty také nově telematiku. „Asistence k autopojištění UNIQA Safeline představuje nejvyšší stupeň využití satelitní techniky a mobilní komunikace v autopojištění,“říká Ing. Lucie Urválková, finanční ředitelka UNIQA pojišťovny ČR a SR. Palubní jednotka napojená přes satelit na asistenční centrálu hlídá posádku i vůz 24 hodin denně – při jízdě i při parkování. Při nárazu hlásí crash senzor nehodu do centrály, ta kontaktuje aktivně řidiče, jakou pomoc potřebuje. Když se kontakt nezdaří, posílá na přesně lokalizované místo záchranáře ihned. Zmizí-li zaparkované auto, klient nahlásí ztrátu do asistenční centrály, ta díky satelitnímu monitoringu vůz vyhledá a za asistence policie vrátí vůz majiteli.

 

Technika vše ohlídá
Vůz je vybaven rovněž nouzovým tlačítkem pro přivolání pomoci v případě defektu, nevolnosti či jiné krize na silnici. Ale to není vše. UNIQA SafeLine umí snížit pojistné v povinném ručení i havarijním pojištění motoristům, kteří najedou ročně autem méně než 20 000 km, a to až o čtvrtinu. Dále hlídá naplánované servisní prohlídky, kondici autobaterie nebo vede elektronickou knihu jízd. V případě nehody lze provést díky zařízení zpětnou analýzu jízdy, což může být prospěšné při prokázání neviny na vzniku kolize a zachování bonusu.
Pořizovací náklady na telematickou jednotku jsou zanedbatelné – zákazník dostává zařízení do nájmu bezplatně na dobu trvání pojištění a hradí na začátku jen instalaci do vozu.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV

Telematika