Uvažujete o výměně kotle?

Ukazuje se, že o výměnu starého kotle za ekologičtější má zájem rekordní počet lidí. Ať už získají příspěvek v rámci dotací, nebo ne, nový kotel si mohou vybrat například v pražských Letňanech na veletrhu FOR THERM. Kotle na biomasu, jejichž prodeje už loni předčily prodeje kotlů na uhlí, najdou návštěvníci na stánku Klastru Česká peleta. A osahat si budou moci také topivo: pelety, brikety a dřevo.

 

Systém komfortního vytápění peletami

 

Čeho se letos dočkají návštěvníci pátého ročníku veletrhu vytápění a alternativních energií? Začátkem roku byly zakázány prodeje kotlů první a druhé emisní třídy a na jaře přišly zprávy o tom, že už loni se prodalo více kotlů na biomasu než kotlů na uhlí. Trend jasně směřuje ke zdravému a komfortnímu vytápění, které se stává novým standardem. „Stejně jako v sousedním Rakousku, i u nás úspěch kotlů na biomasu mají v rukou především inovátoři v jednotlivých firmách – čím vyšší komfort dokáží nabídnout, tím větší úspěch je čeká,“ komentuje vývoj topenářského odvětví Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta. A kde jinde se seznámit s novinkami než na veletrhu FOR THERM, který začíná v úterý 16. září.
Klastr sdružuje výrobce dřevěných pelet, briket i kotlů na jejich spalování. Vystavují společně na rekordně velikém veletržním stánku, který má více než 200 m². Pro návštěvníky veletrhu je to výhodné – produkty mohou srovnat na jednom místě.
Klastr Česká peleta i letos připravuje nové číslo magazínu Komfortní teplíčko, který je věnován zdravému vytápění. Svoji volbu kotle na pelety zde vysvětluje Lou Fanánek Hagen z kapely Tři sestry, který má kotel na pelety na chalupě, nebo mistři světa v sajdkárkrosu bratři Rozehnalové, kteří topí dřevěnými briketami. Návštěvníci veletrhu mohou získat jeden stostránkový výtisk zdarma.

 

Peletový hořák

Co uvidíte na stánku Klastru Česká peleta?
Doslova premiéru bude mít kotel Easypell, který uvádí rakouská firma Eco Engineering na český trh od září. Pyšní se například regulačním systémem pro vysokou efektivitu spalovacího procesu, elektronickým zapalováním, automatickou regulací podtlaku nebo plynulou regulací výkonu.
Rekordmanem je dosud nejmenší kotel na pelety české výroby, jehož autorem je společnost PONAST. Je to automatický kotel KP 08 a vejde se i do těch nejmenších kotelen. Vedle kotlů na pelety budou k vidění také kotle na štěpku. První ceny na veletrzích po celém světě sbírá „energetický génius“ Hargassner ECO HK. Géniem ho činí unikátní úspora energie a nákladů za vytápění.
Nové modely kotlů a hořáků na více druhů paliv z biomasy ukáže Petrojet Multibio, Benekov představí modelovou řadu R svých kotlů na pelety a také řešení pro energeticky úsporné kotelny. Odborníkem na spojení vytápění biomasou s ohřevem vody ze slunce je Propuls Solar, na veletrhu můžete požádat o chytré řešení i pro váš domov. Automatická kamna italské výroby, které můžete zapojit do designového interiéru, představí na veletrhu prodejci z firem DUFA a epelety.cz.

 

Automatický kotel na uhlí a pelety

S prodeji kotlů rostou také peletárny
Firma BIOMAC, která dosud ovládala především trh s briketami, představí na FOR THERMu svoje dvě nové peletárny, které letos spustila. Obě peletárny již získaly mezinárodní certifikát ENplus, který zaručuje nejvyšší kvalitu pelet, a je jim věnován také jeden článek v právě vycházejícím magazínu Komfortní teplíčko. BIOMAC vedle peletáren představí i svoji druhou cisternovou soupravu na komfortní dodávky pelet.
Také firma CDP IVORY, jejíž doménou byla až dosud přeprava pelet, se vrhla do výroby. Na veletrhu představí sortiment různých šarží pelet a především vlastní značku IVORY PELLETS v kategoriích Premium a Standard. Třída Premium je vyráběna s certifikací ENplus.
Zákazníci mohou získat na veletržním stánku Klastru Česká peleta mimo jiné také dobré rady, jak si  vybrat vhodný kotel a vhodné topivo. Klastr sdružuje více než 50 výrobců, a tak je zdrojem společných a nezávislých informací, které mohou zákazníci využít k lepší orientaci mezi konkurujícími si firmami. Klíčovými parametry u kotlů se staly právě emisní třídy a u paliva certifikace ENplus, kterou se mohou naučit rychle rozpoznat od případných falzifikátů.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: REDAKCE

Uvažujete o výměně kotle?