Výhody aut na zemní plyn

Když automobilový průmysl přišel s prvními vozy s pohonem na zemní plyn, veřejnost přijímala tuto novinku velmi rozpačitě. To co se ovšem zdálo být ze začátku pouhým experimentem, v současné době sklízí poměrně velký úspěch, a reálně už dokonce existuje v České republice více jak 50 CNG čerpacích stanic.

Proč mají auta na CNG (stlačený zemní plyn) takový úspěch? Mezi největší výhody patří určitě ekonomická stránka, stlačený zemní plyn bude vždy levnější než ostatní pohonné hmoty, velkým plusem je také stabilní cena nezávislá na ceně ropy, nulová spotřební a silniční daň. Ekonomické úspory ovšem nenarušují samotnou efektivitu, auta mají oktanové číslo 125 tzn. vysoký výkon motoru, v budoucnu navíc bude zajištěný vývoj vozů v dobré kvalitě provedení.

Obchod s auty na stlačený plyn se dočkal jednoznačně největší podpory od ekologů a zastánců zdravého životního prostředí. Narozdíl od klasických spalovacích motorů totiž jsou sníženy emise CO2 až o 30% a emise NOx dokonce o 60%! Další údaje pouze podtrhují ideální hodnoty pro minimální zátěž na životní prostředí – nulové emise aromatických uhlovodíků a aldehydů, nulové emise pevných částic (prašnost), minimální emise oxidu siřičitého a oxidu uhelnatého, výrazně nižší emise hluku a možnost kontaminace půdy palivem.

Zatímco ještě nedávno to vypadalo, že si automobilový průmysl bude hledat své fanoušky pro vozy na CNG velmi pomalu, opak se stal pravdou. “Strategicky je určitou výhodou především diverzifikace závislosti na ceně ropy, ale také neomezený vjezd a obslužnost center měst nebo ekologických zón. Navíc další výrazné úspory při využití vlastních plnících zařízení CNG”, řekl Roald Piskoppel, ředitel Rusko-české smíšené obchodní komory, v rámci debaty o autech s CNG na nedávné mezinárodní konferenci Energopromeservice, která se uskutečnila v Praze.

TEXT: REDAKCE
FOTO: ARCHIV FIREM

Výhody aut na zemní plyn