Detektory kovů a kabelů ve zdi

Tyto speciální detektory kovu se prodávají rovněž jako detektory elektrického vedení. Název poukazuje na význam jejich použití. Navrtat kabely totiž není žádná legrace.

Vrtání či sekání do stěn starých domů je vždycky tak trochu sázkou do loterie. V lepším případě můžete narazit na nekvalitní smíšené zdivo a z dírky na hmoždinku je rázem malý tunel. Ještě horší je poškodit při podobných pracích rozvody vody nebo elektrické vedení, v takových situacích už může jít opravdu o život.

Detektor i logika

Správně by měly být rozvody elektřiny vedeny pouze vodorovně a svisle, a pokud vidíte všechny zásuvky a rozvodné krabice, jsou spojnice mezi nimi alespoň určitým vodítkem. Neplatí to však vždy a zvláště ne v různě opravovaných a dostavovaných starých domech či chalupách. A podobně je to i s rozvody vody. Hledačky či detektory materiálů ve zdivu jsou vcelku dostupnou možností, jak zmíněná rizika alespoň omezit.
Ceny běžných detektorů začínají zhruba na tisícovce a v průměru se pohybují kolem tří tisíc, ale existují samozřejmě i profesionální lokátory s vysokou hloubkou a přesností detekce, jejich cena se může vyšplhat i na několik desítek tisíc. Nákup takového zařízení se pro domácí dílnu nevyplatí, ale někdy je možné si přístroj půjčit.

Kov i dřevo

Příkladem rozsahu použití v domácí dílně či při rekonstrukčních pracích může být přístroj Bosch GMS 120 Pro hodnocený řadou příznivých uživatelských recenzí. Za cenu kolem dvou tisíc získáte možnost lokalizovat různé druhy materiálů ve zdivu do hloubky 12 cm, což by mělo být pro běžné domácí použití zcela dostačující. Hledačka nejlépe zmapuje ocel, kterou „vidí“ až do zmíněné maximální hloubky. Měď detekuje do 8 cm, vedení pod napětím dokáže zachytit až do hloubky 5 cm a maximálně do hloubky 3 cm odhalí ve zdivu i dřevěné konstrukce. To může být důležité například při kontrole zdiva komínů, kde zazděné trámy často způsobí požár.
Na podobném principu pracují i další výrobky z této cenové kategorie. Přístroj o velikosti mobilního telefonu přiložíte ke stěně, příslušné údaje se ukazují na displeji, který zobrazí i vlastnosti materiálů. Spolehlivost zpravidla zajišťuje automatická kalibrace podle povrchu zkoumaného zdiva, přesto je však nutné počítat s faktory, které přesnost měření ovlivňují (typ zdiva, teplota, vlhkost). Je tedy nutné vždy zvolit mezi režimem pro suché stavby, pro kov či pro vedení pod napětím.

Hloubka detekceurčuje, do jaké hloubky je detektor schopen vyhledat
elektrické vedení či kovové předměty
Přesnost detekcenejdůležitější parametr, udává se v milimetrech
Detekované materiályúdaj, zda umí přístroj vyhledat železné kovy, neželezné
kovy či vedení pod napětím nebo bez napětí
Kalibraceautomatická kalibrace se postará o správné nastavení
detektoru
Upozornění na nálezdetektor buď svítí zeleně a červenou signalizuje nález,
nebo vás přesně navádí pomocí stupnice na displeji

Podle čeho vybírat

Hloubka detekce – určuje do jaké hloubky je detektor schopen vyhledat elektrické vedení či kovové předměty
Přesnost detekce – nejdůležitější parametr, udává se v milimetrech
Detekované materiály – údaj, zda umí přístroj vyhledat železné kovy, neželezné kovy či vedení pod napětím nebo bez napětí
Kalibrace – automatická kalibrace se postará o správné nastavení detektoru
Upozornění na nález – detektor buď svítí zeleně a červenou signalizuje nález, nebo vás přesně navádí pomocí stupnice na displeji

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Detektory kovů a kabelů ve zdi