Montážní pěny

Fixace nízkoexpanzní pěnou pomocí pistole je ideální způsob upevnění a izolace okenních rámů či parapetů. Foto: Shutterstock

Fixace nízkoexpanzní pěnou pomocí pistole je ideální způsob upevnění a izolace okenních rámů či parapetů. Foto: Shutterstock

Montážní pěny lepí, těsní, vyplňují a izolují. Práce s nimi je jednoduchá, mají vysokou odolnost, zpravidla nechutnají myším a mnohdy nahradí pracnou zedničinu.

Pravděpodobně není moc kutilů, kteří by nevěděli, že polyuretanové montážní pěny aktivujete stisknutím spouště nebo pistole na balení, což v nádobce uvolní hnací plyn. Pěnu, která je velmi dobře soudržná s mnoha materiály, vpravíte na potřebné místo z ústí trubičky či pistole a počkáte, až v reakci se vzduchem nabude na objemu a vytvrdne. Vznikne poměrně pevná a odolná hmota, kterou lze omítnout i přetřít.

Druhy pěn

Vybírat můžete balení, jehož součástí je plnicí trubička (vhodnější, pokud se obsah vyčerpá na jedno použití) nebo balení na pistoli. Tu lze čistit a obsah nádobky tak není nutné vypotřebovat najednou.

Obecně je nejdůležitější rozlišovat pěny nízkoexpanzní a vysokoexpanzní. Ty první zvětší po aktivaci svůj objem pouze minimálně a mají vysokou hustotu. Hodí se pro montáž oken či zárubní a vyplnění spár, štěrbin a prostupů menších rozměrů. Vysokoexpanzní pěny nabydou na objemu hodně, poslouží tedy zejména jako izolační výplně větších dutin.

Jednoduchá aplikace

K dostání je i Soudabond, což je něco mezi PU pěnou a lepidlem určeným k lepení izolací, polystyrenu, sádrokartonu či lehčených stavebních tvárnic a desek. Foto: Soudal

K dostání je i Soudabond, což je něco mezi PU pěnou a lepidlem určeným k lepení izolací, polystyrenu, sádrokartonu či lehčených stavebních tvárnic a desek. Foto: Soudal

Trubička je součástí balení menších pěn, jednoduše ji našroubujete a zmáčknete. Dávkování se nedá nijak nastavit ani ovládat, chce to trochu zručnosti. Obsah je nutné vypotřebovat najednou, po zatvrdnutí už to nepůjde.

Pro citlivější a opakované nanášení jsou tedy vhodné pistolové dózy, pistole bez problémů seženete v hobbymarketu či na internetu. Trysku takového aplikátoru je nutné ihned po práci vyčistit, pak můžete pracovat opakovaně, pouze s přesně zvoleným a směrovaným množstvím výplňové hmoty. Pro fixaci oken či dveří kombinaci pistole a nízkoexpanzních hmot jednoznačně doporučujeme. Pozor, nenahradí šrouby!

I okno či zárubeň zvládnete s trubičkovou dózou. Pořiďte si však raději více menších balení odpovídajícího produktu a mějte po ruce čistič, méně přesná aplikace může potřísnit dřevo či plastové profily.

Pistole a čistič

Důležitým příslušenstvím pro práci s montážními pěnami jsou zmíněné pistole, ale také čističe. S pistolí se velmi pohodlně pracuje, musíte si však koupit balení pěny, které je pro aplikaci pistolí určeno. Čistič je nezbytný k čištění trysek, nářadí i nechtěně potřísněných konstrukcí.

Dobré rady

  •  Nezapomeňte, že kromě běžných stavebních montážních pěn existují i pěny studnařské, protipožární, kanalizační i rychleji tuhnoucí.
  • K dostání je i výrobek s názvem Multikleber či Soudabond, což je něco mezi PU pěnou a lepidlem určeným k lepení izolací, polystyrenu, sádrokartonu či lehčených stavebních tvárnic a desek.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Soudal

Montážní pěny