Co vše lze pojistit

Rubrika: Hospodaření

Pojistit si můžete dům, auto, domácí zvíře, drahou sbírku i svoje ruce… Prostě vše, na čem vám opravdu záleží. V případě pojistné události vám pak pojistka pomůže překonat vzniklé problémy.

Pojištění je dnes běžnou součástí našich životů. Nejčastěji si pojišťujeme své nemovitosti, vybavení domácnosti, drahé umělecké předměty a sbírky, auta. Pojistkou se jistíme při cestách do zahraničí a při některých riskantnějších sportech. Postupně přibývají další pojišťovací produkty. Pojistit je dnes možné téměř cokoliv, i ty nejkurióznější nápady. Začněme u toho nejdůležitějšího, co máme, tedy u svého zdraví.

Zdraví se koupit nedá, ale pojistit ano

Základní ošetření by mělo pokrýt povinné zdravotní pojištění. Ale může se stát, že v budoucnu budete chtít podstoupit výjimečný zákrok nebo se v případě vážné nemoci budete chtít svěřit pouze do péče světově uznávaného specialisty. I na to se můžete pojistit.
Například ČSOB pojišťovna a Kooperativa ve svém produktu Best Doctors nabízejí zajištění a proplacení špičkové péče, a to na nejvyhlášenějších klinikách světa. Pojištění se vztahuje na léčbu rakoviny, koronárních artérií, bypass, náhradu srdeční chlopně nebo transplantaci orgánů a tkání, přičemž součástí je plný servis včetně dopravy do zvolené nemocnice. Zdravotně znevýhodnění lidé si mohou nechat pojistit drahé léky nebo přístroje.
Stejně tak si můžete pojistit dlouhodobou péči ve stáří a mít tak jistotu, že nezůstanete břemenem pro své potomky. Z pojištění se dají hradit nadstandardní léky a zdravotní pomůcky, speciální výživa, případně též obsáhne nutné úpravy bytu. A když nebudete mít dost finančních prostředků na získání místa v domově pro seniory, pojišťovna vám pomůže vyřešit i tento problém.

Pojištění posledních věcí člověka

Se zdravím a věkem souvisí i další záležitost, kterou je možné si nechat pojistit, a tou je vlastní pohřeb. Není jednoduché si to připustit, ale jednou budeme muset na „druhý břeh“ odejít všichni, a je proto dobré se i o tuto naši poslední cestu postarat předem. Díky pojištění budete mít jistotu, že na pohřeb bude dost financí a nečekaně to nezatíží pozůstalé.
Pojištění se v tomto případě platí většinou jednorázově a pojišťovna posléze uhradí obřad i vše okolo. Když nějaké peníze zbydou, dostane je člověk, kterého při uzavírání smlouvy uvedete. Víc než o pojištění jde v tomto případě ale o jakési uložení financí na poslední věci člověka. Pohřeb jako takový by jinak pojistit nešel, protože zde nejde o náhodu, ale bohužel o jistotu.

Pojistitelské perličky

Všechny doposud zmíněné produkty jsou sice zvláštní, ale celkem běžně nabízené. Pojišťovny ovšem mají v nabídce i různé perličky. Hudebníci mohou například využít pojištění svých nástrojů, jejichž hodnota často dosahuje stovek tisíc i miliónů korun. Pojišťovna Allianz nabízí také pojištění letadel, které se vztahuje nejen na škody způsobené letadlem, ale třeba i na špatnou práci pilota a posádky a dokonce i na válečná rizika. Podobné pojištění si mohou sjednat také modeláři a majitelé bezpilotních letadel.
Pojistit si můžete také svůj sport. A to nejen pro případ, že zraníte sebe nebo některého jiného sportovce. Pojistit je možné i veškeré sportovní vybavení. V létě a při výletech se pak leckomu vyplatí uzavřít nejen cestovní pojištění. Pokud si pronajímáte loď nebo jiné vozidlo, lze si mimo jiné pojistit kauci, aby vám, v případě pozdního vrácení či poškození vypůjčené věci, tato nepropadla.

Individuální pojištění

Na vše výše uvedené jsou předem připravené pojistné smlouvy, u většiny pojišťoven je ale možné sjednat i takzvanou individuální pojišťovací smlouvu. Díky této možnosti si tak můžete nechat například pojistit různé sbírky, ať už jde o sbírku historických či luxusních vozidel, vzácné sochy, nebo známky či kufry s porcovanými cukry z celého světa.
Známí sportovci, hudebníci, herci nebo uznávaní lékaři si nechávají pojistit části svých těl. Nejčastěji jde o ruce a nohy. Ze světa jsou známy ale i kurióznější případy. Například jeden známý americký televizní moderátor a bavič si nechal pojistit svůj chrup a úsměv. Modelky a některé herečky si nechávají pojistit své poprsí, ale i pozadí.
Pojistit lze i drahé přístroje a nástroje, s nimiž vyrážíte na tuzemské i zahraniční cesty. Jistit pojistkou lze i celou zahraniční cestu či expedici. V uplynulých dvou letech například pojišťovny pojistily i následující: geologický radar za 1 700 000 Kč, měřicí přístroje za 1 000 000 Kč na cestu do Číny, housle za 360 000 Kč, cimbál za 70 000 Kč při cestě do Itálie, nožní protézu za 500 000 Kč, elektrický invalidní vozík za 450 000 na cestu do USA, kvadrokoptéru s kamerou za 180 000 Kč, parašutismus v Antarktidě, výstup do základního tábora Mt. Everestu, na hory Denali, Elbrus či Kilimandžáro nebo účast na otužileckých závodech v Japonsku.

Nejen dům a byt

Běžně si pojišťujeme byt a dům proti různým druhům škod, ale pojistit lze i jiné stavby. Ke kuriózním lze určitě zařadit možnost pojištění hřbitovní stavby (urny, hroby). Málokdo také ví, že společně s nemovitostí si lze nechat pojistit stavby všeho druhu na zahradě včetně například zahradního jezírka či bonsají.
Pojistit si můžete ale také škody způsobené ztrátou vody. Pokud si nevšimnete, že vám prasklo vodovodní potrubí a následně dostanete vyšší účet za vodu, tyto škody vám pokryje právě ono pojištění.

Pojištění manželství

Lidé běžně pojišťují své domácí mazlíčky, zabezpečit můžete ale i exotická zvířata a rostliny. Česká pojišťovna má například v řadách klientů člověka, který si nechal pojistit svého papouška. Dnes už celkem běžně lidé pojišťují i šekové knížky, platební karty, cenné papíry, lovecké, golfové i jiné sportovní vybavení, drahé šperky a dokonce i manželství. V posledním případě pojištění sice nezajistí věčné zachování uzavřeného sňatku, ale dodá oběma partnerům jistý klid, že v případě rozchodu nezůstanou zcela bez prostředků. Zajistí také případné náklady na advokáta při rozvodu.
Zcela bez nadsázky lze říci, že dnes lze pojistit téměř cokoliv. Pokud máte peníze a jste ochotni za své pojištění zaplatit i vyšší částky, pojišťovny vám v 98 procentech případů vyjdou vstříc.

Text: René Flášar
Foto: Shutterstock

Co vše lze pojistit

Co vše lze pojistit