U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Co nového v koupelnách?

Kategorie: Koupelna | Autor: IVA TVRZOVÁ A SIKO

V letošní sezóně je dovoleno takřka vše. Kulaté tvary se kombinují s hranatými, v materiálech i barvách panuje volnost. Důraz se klade na technické nápady a na relaxační funkci koupelny.

Největší volnost je v oblasti sanitární keramiky, která se nabízí v různorodých tvarech i materiálech. Keramika se stává dominantním prvkem koupelen – vany opouštějí kouty a rohy místností a přesouvají se do prostoru.

Barvy a materiály

Už neplatí, že umyvadlo je bílé a vana z akrylátu. Do popředí se tlačí nové barvy i materiály. Prim sice hraje i nadále keramika, na popularitě však výrazně získává litý mramor, vyrobený ze směsi pryskyřice a mletého dolomitu. Novinkou je Matt Solid – materiál extrémně odolný a tvarově variabilní. Je celoprobarvený, takže při poškození umožňuje defekt leštěním zcela a jednoduše odstranit. Příznivci netradičních interiérů mohou koupelnu doplnit kamennými umyvadly.

Vany

Vany kromě koupání nabízejí i sprchování. Umožňují to jednak vanové zástěny, chránící koupelnu před sprškou vody, jednak pohodlnější, širší tvar van. Trendem je vana jako solitérní prvek místnosti, čemuž je přizpůsoben nejen její tvar, ale i vzhled. Tyto vany, uvnitř bílé a zvenku pastelově nebo sytě barevné, stojí na nohách – mohutných lvích tlapách nebo na různě tvarovaných dřevěných podstavcích. Někdy mají kovový plášť industriálního stylu.

Sprchové kouty

Místo sprchových vaniček se stávají hitem vyspádované kouty s elegantní mřížkou, kryjící odpad, které beze spár přecházejí do zbytku místnosti. Mohou se tak, na rozdíl od sprchových vaniček, přizpůsobit jakémukoliv prostoru. Ve velkých prostorech nejsou výjimkou ani kouty zcela bez zástěn.

Umyvadla, toalety a bidety

Do velkých koupelen se hodí dvojumyvadla, která šetří čas a zvyšují uživatelský komfort. V menších koupelnách si můžeme přizpůsobit umyvadlo danému místu. Řezatelná umyvadla lze jednoduše zkrátit na přesně požadovaný rozměr a tak je zasadit do niky či jiného přesně vymezeného výklenku. Uumyvadel, toalet, bidetů i pisoárů se používá úprava usnadňující údržbu a zamezující usazování nečistot, zabraňující přilnutí vody a vodního kamene a zachovávající lesk.

Baterie

Důraz se klade nejen na perfektní vzhled, ale i na technické detaily. Stále více jsou vyhledávány termostatické baterie – nejen kvůli komfortu používání, ale hlavně z důvodu úspory vody a energie. Rodiny s dětmi ocení i bezpečnostní dětskou pojistku proti opaření. U luxusních baterií si může uživatel předvolit oblíbenou teplotu a průtok vody. Baterie si je schopna zapamatovat nastavení až tří uživatelů.

Nábytek

Největší proměnou prochází nábytek. Vedle funkčnosti – pojmout co nejvíce věcí – je důležitý i jeho vzhled a snadná údržba. Na dvířkách se někdy objevují i výrazné dekory. Nechybí pojezdy pro dokonalý přehled o obsahu skříňky či kolečka pro snadný přesun.

Doplňky

I zde se prosazuje důraz na technická vylepšení. Zrcadla bývají doplněna kvalitním osvětlením, některá se nabízejí se zabudovaným zvětšovacím kosmetickým zrcátkem. Textilní předložky či ručníky mohou být ve stejných barevných kombinacích jako obklady a dlažby. Na ručníku či osušce lze mít stejný motiv jako na obkladu. Místo klasického kovového radiátoru si můžeme pořídit například elegantní skleněný.

Obklady a dlažby

U barev dochází ke zklidňování a zjemňování, hitem jsou přírodní zemité tóny a imi7 tace přírodních materiálů – kamene a dřeva. Umožnila to technologie digitálního tisku s dokonalou reprodukcí povrchů a struktury přírodních materiálů.

   Je tu i tradiční bílá jako základní barva pro různé kombinace. Objevují se i odstíny šedé či starorůžové, akcent tvoří jasné a výrazné barvy: červená, oranžová, pistáciová, modrá nebo fialová. Nestárnoucí klasikou je kombinace černé a bílé, letos ve vysokém lesku. Barevné akcenty vytvářejí do obkladů vkládané ostře barevné listely nebo nerezové a hliníkové pásy či mozaiky. V mozaikách 6 Sprchový kout Next bez vaničky a s bezrámovou skleněnou zástěnou je téměř neviditelný (Kolo) 7 Umyvadlo Living City má střízlivý, hranatý tvar a velkorysou odkládací plochu, ozdobenou obrázkem mušle (Laufen) 8 Volně stojící oválná vana Element z litého mramoru má velmi subtilní stěny (Siko) 9 I úzká dlouhá koupelna může při použití vhodných zařizovacích předmětů a barev působit příjemně (Rako)

   najdeme ztavované sklo, pokovený povrch, zlacení, perleťové provedení.

   Hitem je strukturální povrch obkladů – zvlněný, drážkovaný nebo prolamovaný a provedený v jednom barevném tónu. Výsledkem je hra světla a stínu, která stěnu zajímavě oživí. Obklady se inspirovaly i dřevěným profilovým obložením stěn a textilními tapetami, například klasickým damaškovým vzorem. *

***

POVRCHOVÉ ÚPRAVY OBKLADŮ A DLAŽEB U imitací dřev existuje široká škála úprav – od matu po vysoký lesk (přeleštěný povrch), reliéfní kartáčovanou strukturu nebo iluzi hrubého řezu po pile. Elegantním dojmem působí lapovaný reliéfní povrch (lehké přeleštění plastické struktury dlažby). Rozleštění bývá i záměrně nerovnoměrné a vyvolává pocit sešlapaného, opotřebovaného nebo ručně opracovaného materiálu. www.siko.cz, www.ravak.cz, www.sanitec.cz, www.laufen.cz, www.roca.cz, www.rako.cz

Popisy k obrázkům

1 Svisle a vodorovně kladené velkoformátové obklady Vanity ve třech barvách vytvářejí v koupelně zajímavý prostorový efekt (Rako) 2 Umyvadlo Bol v podobě mísy se stolkem Delta 50 ze skla, chromu a dřeva (Roca) 3 Decentní kryt odtokového žlábku ve sprchovém koutu tvořeném dlažbou (Ravak) 4 Nábytek Senso v kombinaci dřevo a sklo působí odlehčeně (Roca) 5 Koupelna Mimo nabízí trochu víc, než jen čistě funkční prostor – elegantní sanitární keramiku a nápaditě pojatý koupelnový nábytek i všechny doplňky (Laufen)

Autor fotografií: FOTO: ARCHIV FIREM

Co nového v koupelnách?