U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

CO BY V KUCHYNI NEMĚLO CHYBĚT

Kategorie: Doma | Autor: IVA

ZAŘIZUJEME

Kuchyni na chatě a chalupě většinou nemáme tak dokonale vybavenou jako doma v městském bytě. Ale pořídit si i sem některé speciální druhy nádobí a kuchyňského náčiní určitě stojí za to. Zjednoduší a zpříjemní nám to vaření, umožní zdravější přípravu jídla a usnadní i jeho údržbu. Takže ve svém důsledku budeme mít i víc času na odpočinek, kvůli kterému do přírody hlavně jezdíme, aniž přitom ošidíme mlsné jazýčky našich blízkých.

Remoska nově

Tenhle praktický, ryze český kuchyňský elektrospotřebič používá už čtvrtá generace kuchařek. Do dnešní doby se ho prodalo asi 1,5 milionu kusů! V remosce se dá péct, zapékat, dusit, smažit, ohřívat i rozmrazovat. Výhodou remosky je, že nezabírá mnoho místa, je snadno přenosná a její životnost se dá počítat na desítky let. Nevyžaduje náročnou obsluhu ani údržbu. Dnes remosku najdeme v obchodech v nové kvalitě i designu. Pečicí mísy jsou potaženy speciální nepřilnavou vrstvou teflonu, který umožňuje přípravu pokrmů s minimem tuku a následně i velmi snadné mytí. Výhodou je i velmi nízká spotřeba elektrické energie. Remoska Original (2 litry) stojí 2650 Kč, remoska Grand (4 litry) 2850 Kč.

Univerzální pánev

Bez pánve se neobejdeme v žádné kuchyni. Používáme ji při přípravě mnoha druhů jídel – smažených mas, dušených zeleninových pokrmů i sladkých a slaných dobrot, jako jsou palačinky, omelety, lívance, bramboráky. Pokud chceme dodržovat pravidla zdravé výživy bez tuků nebo jen s jeho minimálním množstvím, pořídíme si pánev s nepřilnavým povlakem. Nejznámějším a nejkvalitnějším je teflon. Na výrobcích má označení Teflon Classic (dvouvrstvý povlak, pro běžné používání) nebo SilverStone (třívrstvý povlak, s dlouhou životností). Nepřilnavých povrchů existuje samozřejmě víc, ale ne všechny (a ne všechny pánve) jsou kvalitní. Při nákupu může být vodítkem například síla dna nádoby – čím silnější, tím kvalitnější. Pánve mohou být ze smaltované oceli nebo hliníku. Na trhu jsou například kvalitní české výrobky od Mechaniky, v šesti velikostech a cenách od 226 do 417 korun.

I papiňák se mění

Papinův tlakový hrnec umožňuje značně urychlit přípravu vařených a dušených pokrmů. Dnes prodávané papiňáky mají proti starším řadu vylepšení. Jsou z nerezové oceli, která nemá na kvalitu potravin žádný negativní vliv (na rozdíl od dříve používaného hliníku). Silně akutermické dno má vysokou schopnost akumulace tepla, zároveň zajišťuje jeho rovnoměrný přenos. U “lepších” hrnců se dá teplota a množství páry v hrnci regulovat. Můžeme tak zvolit optimální tlak podle připravovaného pokrmu. Kvůli bezpečnosti mají tlakové hrnce dvě až čtyři pojistky pro únik páry. Hrnce se vyrábějí ve velikostech od 2,5 do 7,5 litru. Koupit můžeme i kombinaci dvou hrnců (například 2,5 a 6 litru) a jedné poklice. Na trhu jsou papiňáky od různých výrobců, v cenách od 1200 do 8000 Kč. Hrnce s regulátorem páry od Sfinxu koupíme od 2170 do 2580 Kč, dvojkombinaci kolem 3 tisíc korun.

Kam s česnekem a cibulí?

Cibule a paličky česneku musí být v suchu a na vzduchu. Jinak zplesniví. Abychom tomu zabránily a navíc s nimi dělaly v kuchyni parádu, můžeme si na ně pořídit vkusné a praktické keramické nádoby s větracími otvory a látkovým víčkem. Prodávají se v prodejnách keramiky, ve dvou velikostech a v cenách od 65 do 59 korun.

Ochranná síť

Na venkově nikdy není nouze o mouchy, vosy a další hmyz. Aby nám “neujídaly” z talíře, ochráníme jídlo lehkým krytem z jemné síťoviny. Kryt je většinou kulatý, z drátěné nebo silonové sítě, ale může být i hranatý a skládací jako deštník. Koupit se dá od 130 korun výše, například v IKEA.

Skleněný poklop nejen na sýr

Před okoráním (a samozřejmě také před hmyzem) ochráníme potraviny skleněným poklopem. Většinou se dodává v kombinaci s dřevěným tácem, ale prodávají se i poklopy a tácy z plastu. Samotný poklop se dá samozřejmě použít na jakýkoli vhodně velký talíř. V provedení sklo a dřevo od Tescomy ho koupíme za 469 nebo 699 korun.

__________________

NAŠ TIP

ŘÍMSKÝ HRNEC

V římském neboli dietním keramickém hrnci z neglazované keramiky se dá připravit chutné jídlo bez použití tuku a vody. Všechny vitaminy a živiny zůstanou zachovány. Před použitím stačí hrnec ponořit na nějakou dobu do vody, pak vložit okořeněné jídlo a dát do studené trouby. Teprve potom troubu zapneme. Jídlo se připravuje ve vlastní šťávě a díky páře uvolňované z předem namočených stěn se nevysuší. Připravit se dá maso, ryby, brambory, zelenina – to všechno dohromady i zvlášť. Údržba hrnce je jednoduchá, uvnitř nezůstává ani pach z aromatického jídla. Vedle zahraničních výrobků, například značky Römertopf (různé tvary a velikosti, ceny od 600 do 2000 Kč), jsou na trhu i hrnce českého výrobce Keramo Kožlany za 151 Kč (2 litry) a 183 Kč (3 litry).

ČAJ ZAHŘEJE

Po procházce zimní přírodou přijde k chuti hrnek pořádně horkého čaje. Pokud dáváte přednost vlastnoručně nasušeným bylinkám, pořiďte si na jeho přípravu hrneček, ke kterému patří iporcelánové sítko na bylinky, poklička a podšálek. Chutný nápoj tak připravíte bez zbytečného přelévání, a každý si může na stole připravit takový čaj, na který má zrovna chuť. Hrnečky se vyrábějí s dekorem různých čajových bylinek.

CO BY V KUCHYNI NEMĚLO CHYBĚT