U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Dobroty

Kategorie: Volný čas | Autor: Dobré pochutnání vám přeje Antonín Tony Linhart

ORIGINÁLNÍ POKRMY Z BĚŽNÝCH SUROVIN

Obilniny jsou jednou z nejdůležitějších složek lidské výživy. Platilo to v dobách prvních neolitických zemědělců, platí to i dnes. V Mezopotámii pěstovali pšenici před více než 10 000 lety. Časem jednotlivých druhů obilnin a způsobů jejich zpracování přibývalo. Vyjmenujme si aspoň základní druhy obilnin a jejich produkty:

* Pšenice chlebová – obilky, mouka, šrot, otruby, klíčky, vločky, sladovaná pšenice, bulgur (druh pšeničného šrotu, částečně tepelně zpracovaný)

* Pšenice tvrdá – semolina (Italové z ní dělají těstoviny), kuskus (tepelně zpracovaná krupice)

* Špalda – druh pšenice pěstovaný ve středověku, dnes jen výjimečně, užívá se hlavně v makrobiotické stravě

* Ječmen – obilky, kroupy, krupky, lámanka, vločky

* Oves – obilky, vločky, šrot, otruby, klíčky

* Žito – obilky, šrot, vločky, mouka

* Proso – jáhly (obilky), vločky

* Pohanka – z botanického hlediska vlastně nepatří mezi obilniny. Jedná se o rostlinu čeledi rdesnovité, původem z Číny.

* Kukuřice – obilky, krupice, mouka

* Rýže – nejrozšířenější potravina lidské populace, proto jsme jí loni věnovali samostatnou stať.

Pro úplnost našeho přehledu je třeba uvést i sóju, tapioku a ságo, což sice nejsou obilniny, ale některé jejich produkty jsou s nimi srovnatelné a také se tak používají (sójové vločky, šrot a otruby, ságo – zrnitý granulát z dřeně kmene tzv. ságové palmy, zrna tapioky z kořenových hlíz manioku).

Šrot, otruby a klíčky se v minulosti používaly pouze jako krmivo pro dobytek, dnes se jako zdroj vlákniny a vitaminů přidávají do některých pokrmů.

Většina obilnin má svůj původ v Asii, pouze kukuřice pochází z Mexika a oves ze střední Evropy. Dnes z tohoto širokého výběru vyzkoušíme ty, které se na jídelních lístcích ani na rodinném stole běžně neobjevují. Zvídavý kuchtík dostane vše potřebné ve specializovaných obchodech (Country Life) nebo v hypermarketech. Recepty jsou pro čtyři osoby.

Salát s bulgurem (z Jordánska)

* 150 g bulguru, svazek mladé cibulky, 3 větší rajčata, 1 salátová okurka, 1 menší čínské zelí, petrželová nať, citronová šťáva, olivový olej, mletý černý pepř, sůl

Bulgur proplachujeme pod tekoucí vodou tak dlouho, až z něj teče čirá voda. Pak ho dáme do hrnce s horkou vodou a necháme 4 hodiny bobtnat. Poté necháme bulgur na hustém cedníku důkladně vykapat a vychladnout. Takto připravený ho vložíme do salátové mísy, vyložené listy čínského zelí, přidáme drobně nakrájená rajčata, cibulku, okurku a zbytek zelí. Doladíme sekanou petrželí, olejem, citronovou šťávou, pepřem a solí. Podáváme chlazené. Bulgur je velmi dobře stravitelný, lehký a chutný. Přesvědčte se o tom!

Polévka s jáhlami ze Svaté země

* 1 l drůbežího vývaru z kostky, 75 g jáhel, 1 menší pórek, 1 mrkev, 150 g kuřecích řízků z prsou, citronová šťáva, zelená petrželka, mletý černý pepř, sůl

Jáhly vložíme do připraveného drůbežího vývaru a vaříme asi 15 minut. Přidáme nudličky pórku, drobně pokrájenou mrkev, nudličky kuřecího masa a vše vaříme do měkka. Dochutíme solí, pepřem a citronovou šťávou, ozdobíme sekanou petrželkou nebo jinými bylinkami.

Kalifornské pohankové palačinky

* 150 g hrozinek, 1 dl griotky nebo višňového likéru, 125 gpohankové mouky, 3/8 l mléka, 4 vejce, sůl, 130 g másla, skořicový cukr a ovoce (kompotované i čerstvé)

Hrozinky namočíme přes noc do griotky a necháme nabobtnat. Druhý den z pohankové mouky, vajec a mléka vytvoříme řídké palačinkové těsto, nepatrně přisolíme a vmícháme hrozinky. V pánvi na másle pečeme tenké palačinky, které ještě horké potřeme máslem a posypeme skořicovým cukrem. Poklademe je ovocem a podáváme. Pokud nám nevyhovuje pohanková mouka, můžeme ji nahradit celozrnnou pšeničnou nebo kukuřičnou moukou.

Kuře s nádivkou z kuskusu

* 1 velké kuře, 200 g kuřecích drůbků (játra, srdíčka), 3/4 šálku kuskusu, 125 g másla, 1 cibule, šálek drůbežího vývaru z kostky, petrželová nať, sušená máta, mletý černý pepř, sůl

Omyté kuře do sucha otřeme a dobře uvnitř i zvenku nasolíme. Necháme chvíli odležet. Mezitím v kastrole rozehřejeme část másla, zpěníme jemně nakrájenou cibuli, přidáme drobně krájené drůbky, sekanou petržel, mátu a vše lehce orestujeme. Do směsi vsypeme kuskus, osolíme, opepříme a dobře oblanšírujeme (tj. promícháme a obalíme krupičkami kuskusu v rozehřátém tuku). Pak zalijeme šálkem vývaru a pod pokličkou dusíme do měkka (asi 20 minut). Nádivku necháme vychladnout a pak jí naplníme připravené kuře. Zašijeme a pečeme v troubě na másle. Často kontrolujeme a velmi mírně podléváme vodou. Upečené kuře naporcujeme, na talíři maso s nádivkou přelijeme vypečenou šťávou. Hodně hladovým můžeme ještě nabídnout vařené brambory nebo chléb.

Smažené polentové řezy

* 175 g kukuřičné krupice, 1 lžíce másla, 1 vejce, olej na vymaštění pekáče a na smažení, 0,5 l vody, sůl

Osolenou vodu přivedeme do varu, přidáme máslo a vsypeme krupici. Necháme přejít varem, zamícháme a velmi mírně vaříme ještě 15 minut, občas promícháme. Pak hrnec s polentou vložíme do studené vody, aby se kaše lépe odlepila ode dna. Do vlažné polenty zašleháme vejce, vychladlou rozetřeme na plech nebo pekáč dobře vymazaný olejem. Přikryjeme utěrkou a necháme v chladničce 8 hodin odpočinout. Poté ztuhlou kaši krájíme na čtverce asi 6×6 cm a smažíme je z každé strany 4 minuty na oleji. Je to vynikající příloha třeba k předchozímu kuřeti. V Itálii mají polentu téměř za národní pokrm.

FOTO 1 – Smažené polentové řezy

FOTO 2 – Kalifornské pohankové palačinky

FOTO 3 – Polévka s jáhlami

Dobroty