Clony na pletivo

Mezi nevýhody drátěných plotů patří jejich průhlednost, neposkytují tak například v zahradě dostatečné soukromí. Řešením jsou neprůhledné clony.

Problém zaclonění výhledu skrze drátěný plot řeší majitelé pozemků poměrně často. U drátěných plotů jsou poměrně snadným řešením clony z přírodních materiálů nebo z plastů. Ty se upevní přímo na pletivo a sloupky pokud možno co nejdůkladněji, protože budou často čelit náporu větru a deště.

Bambusové či proutěné rohože budou vyhovovat milovníkům přírodních materiálů

Tkaniny, rohože, sítě

V internetových i kamenných obchodech se tkaniny a rohože na ploty prodávají rovněž jako stínicí sítě či úplety. Mezi přírodními materiály pro jejich výrobu převažuje rákos, štípaný bambus či proutí. Pokud však netrváte na přírodních materiálech za každou cenu, jsou trvanlivější a praktičtější spíše sítě a rohože z různých typů plastů. Jejich použití je poměrně univerzální a kromě snížení průhlednosti plotů poslouží třeba i k zastínění pergol a teras, ke snížení intenzity slunečního záření na rostliny ve sklenících i na záhonech nebo třeba i k zakrytí lešení na domě.

Existují různé značky a typy stínicích tkanin, které se obecně liší zejména výrobcem deklarovaným procentem zastínění. To se zpravidla pohybuje mezi 60, 80 a 90 procenty. Tyto údaje vyjadřují, kolik procent denního světla tkanina nepropustí. Neznamenají tedy neprůhlednost.

Maximální hustota a tedy i nejvyšší procento zastínění přitom nemusí být vždy žádoucí, takže ideální způsob výběru nastává v případě, když můžete vidět clony přímo na plotě a posoudit, na kolik vám průhlednost či neprůhlednost jednotlivých typů vyhovuje.
Stínicí tkaniny se nejčastěji prodávají v baleních po 5, 10, 15, ale i 50 metrech a v různých výškách, které zpravidla odpovídají obvyklé výšce plotů. Není přitom nutné, aby se clony pokrývaly celou výšku plotu. Na výběr bývá i barevný odstín. Kromě nejčastěji používané zelené je to například bílá, písková a černá.

Zástěny z rašlového úpletu či jiných plastů jsou trvanlivější než z přírodnin

Jak dlouho vydrží

I když výrobci označují stínicí tkaniny a clony různými obchodními názvy, dělají se tyto produkty nejčastěji z polyetylenového rašlového úpletu, podobně jako například pytle na dřevo. Síťové clony se standardně vyrábějí se zpevněným okrajem s vypletenými oky a dají se objednat i plachty s mosaznými oky, které usnadňují pevné uchycení na pletivo i další typy konstrukcí.

Materiál má téměř nulovou nasákavost a vysokou odolnost vůči působení povětrnostních podmínek i širokého rozmezí teplot a liší se i stupněm odolnosti proti UV záření, daný takzvanou stabilizací. Od intenzity vystavení slunečnímu záření se odvíjí i životnost clon. Stabilizované úplety mají životnost až pět let, nestabilizované jeden až dva roky.

Před nákupem je důležité vědět, že dokonalé neprůhlednosti nedocílíte ani s tkaninami, u nichž se udává schopnost devadesát procent zastínění. Pokud chcete docílit skutečně neprůhledné bariéry, bude nutné umístit dvě plachty přes sebe. Ale pozor na umístění na extrémně větrných místech. Tam už by dvojitá vrstva tkaniny mohla vytvořit plochu, která by při silnějších poryvech větru mohla vystavit pletivo i konstrukci plotu příliš nebezpečnému náporu.

I proutěné rohože se prodávají v rolích, rozměry lze ještě přizpůsobit střihem


Využití plotových clon

  • omezení viditelnosti na váš pozemek, ochrana před větrem
  • stínicí sítě na skleníky v zahradě
  • ochranné sítě na zakrytí drobného ovoce proti ptákům
  • sítě na lešení, chránící okolí proti spadu materiálu a drobných předmětů
  • větrné zábrany
  • provizorní oplocení


Clony podle materiálu

-Plastové tkaniny a rohože
-Bambusové rohože
-Rákosové rohože


Jak je upevnit?

• Prvním způsobem je uchycení pomocí provazu, nebo drátu, kterými se provléknou oka umístěná v horní i dolní části tkaniny a zavěsí se na konstrukci.

• Druhý způsob umožnuje uchycení tkanin a clon pomocí plastových kotvicích doplňků – plastových pásků, které se umísťují zhruba 50 cm od sebe nahoře i dole. U vyšších sítí je doporučeno použít pásky i uprostřed, což zamezuje prověšování tkaniny během větrného počasí. Délku pásků je možné upravovat střihem, nebo řezem.

 

Clony na pletivo