Cihlová dlažba

Dlažba z cihel je tradičním prvkem, vyskytujícím se okolo venkovských staveb a její obliba zůstává stále velká. Je vhodná jak do interiéru, tak na venkovní chodníky, podlahy teras nebo vjezdy do garáží.

Dlažba se na venkovních plochách ukládá do pískového podkladu

Zahradní chodník můžeme vydláždit například cihlami ze staré stodoly. Dlažbu interiéru lze zase ozvláštnit třeba starými renovovanými cihlami z půdy, tzv. půdovkami. Při výběru cihlové dlažby je důležitá životnost, bezpečnost a nehlučnost při pohybu po ní a zároveň její estetické a harmonické začlenění do prostředí.

Cihly Terca Klinker lze pro vytvoření oblouků a vyskládání také řezat

Obyčejné stavební cihly, vhodné jako zdicí materiál, raději na venkovní dlažbu nepoužíváme. Jsou hodně nasákavé, nemají potřebnou odolnost vůči klimatickým podmínkám a neosvědčily by se na více zatěžovaných místech. Pro tyto účely musí být cihelný střep zušlechtěn do takové míry, aby dokázal odolat celoročním klimatickým podmínkám bez poškození.

Obecně se tyto zušlechtěné cihly nazývají klinkery. Jsou to cihly, které při poklepu jasně zvoní, proto se jim dříve říkalo zvonivky. V současnosti najdeme ve stavebninách i obchodech pro kutily široký výběr cihel dobré kvality.

Oblíbené klinkery

Název těchto cihel pochází z Německa. Vyrábějí se ze speciální hlíny a vypalují při velmi vysoké teplotě. Tato poslední fáze pracovního postupu je rozhodující pro kvalitu finálního výrobku. Až když je téměř dosaženo tavného bodu, uzavírají se póry a hotová cihla už nepřijímá vodu. Cihelný střep tak získává maximální pevnost a kompaktnost. Minimum pórů zaručuje nízkou nasákavost a mrazuvzdornost, které jsou pro použití v exteriéru nezbytné. Cihly pálené za nižších teplot mají otevřené póry, jimiž nasávají vlhkost. Mráz je v zimě roztrhá a na jaře se rozdrobí.

Vedle plných cihel lze využít na dlážděné cesty i děrované, tzv. zatravňovací cihly

Klinkery se vyrábějí v různých formátech, nejčastěji 200 x 100 x 45 mm nebo 240 x 118 x 52 mm. Existují však i jiné rozměry, podle toho, jak je zvykem v zemi původu, neboť kromě menší domácí produkce se k nám tyto prvky převážně dovážejí. Na trh se dodávají s hladkým nebo zdrsněným povrchem a mají až na výjimky přírodní barevnost ve škále od žluté přes červenou až po tmavě hnědou.

Často jsou melírované. Nabízejí tak možnost zajímavých tvarových i barevných kombinací a pochopitelně i různých cihelných vazeb. Kromě vazeb obvyklých u fasádních cihel, jako je třeba běhounová, tříčtvrteční nebo bloková, je můžeme skládat i do vazby vějířovité, do kruhových vzorů apod. Můžeme je totiž podle potřeby řezat do libovolných tvarů.

Možnosti použití

Podlaha z dlaždic vyráběných podle starých půdovek v cihelně Nebužely

Cihlová dlažba se dá v zahradě využít mnoha způsoby. Můžeme s ní vydláždit chodníky, odpočívadla, terasy, nebo vystavět venkovní schodiště. Chodníky vytvořené z pálených cihel svým barevným odstínem vnesou do zahrady starosvětský nádech. Cihly je možné ukládat těsně vedle sebe nebo mezi nimi nechat spáry (jimiž se však časem může začít prodírat plevel). Na příjezdové komunikace a manipulační plochy lze eventuálně položit i speciální klinkery v podobě vegetační dlažby (zatravňovací cihly).

Pro horské oblasti, kde jsou v zimě velmi nízké teploty, je vhodná například cihelná dlažba Terca Klinker. Její výhodou je velmi vysoká mrazuvzdornost. Dlažbu i lícové zdivo z těchto cihel lze proto bez obav použít i na severní části domu či u rekreačních objektů ve vyšších horských oblastech bez obav z následků zimy.

TEXT:  PETR PETŘÍČEK
FOTO:  ARCHIV FIREM

Cihlová dlažba