U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

CHLAĎTE, PERTE, PEČTE, SVIŤTE. ALE ÚSPORNĚ! Vždy, když kupujete nový elektrospotřebič, za …

Kategorie: Dům a úspory energie | Autor:

Přestože největší výdaje v domácnosti představují položky za vytápění, elektrospotřebiče a žárovky si ukousnou z koláče rodinného rozpočtu také svůj díl. Mnohdy přitom zbytečně.

Už Babička Boženy Němcové nás učí, že je třeba pro pírko přes plot skočit, jinými slovy, že pokud chcete opravdu šetřit, je třeba začít od maličkostí. Babička však měla pouze truhlici a svítila petrolejkou. Neměla ledničku ani pračku, neměla myčku nádobí ani toaster, o televizi, DVD přehrávači a počítači ani nemluvit. Ve svých domovech jste obklopeni celou armádou pomocníků, které musíte živit elektřinou. V mnoha případech tito žrouti vynikají zbytečně přehnaným apetitem.

LEDNIČKA A MRAZNIČKA

Porovnáte-li spotřebu dnešních chladniček se spotřebou chladniček z konce 20. století, užasnete. Přesto i dnes můžete pozorným výběrem na provozu chladničky mnoho ušetřit. Při výběru se orientujte na kvalitní značkové výrobky a řiďte se také energetickým štítkem. Vybírejte spotřebič se štítkovou hodnotou A a lepší. Spotřebič třídy A+ ušetří za deset let provozu oproti spotřebiči třídy C až 8 000 korun na poplatcích za elektrickou energii.

SPORÁK A TROUBA

Před zakoupením volně stojícího elektrického sporáku se ujistěte, že vaše elektroinstalace a hlavní jistič vydrží zátěž, která součtově dosahuje až 14 kW. Při výběru nové trouby se zabývejte i zdánlivými detaily, a pokud pečete často a rádi, na nové troubě nešetřete.

   Nové typy elektrických sporáků uspoří oproti starším typům 20-30 % energie. Sklokeramické varné desky s ohřevem typu hi-light nebo indukční varné plotýnky mají spotřebu nižší až o 60 %. Pro vaření zvolte vhodné nádobí – hrnce s rovným dnem ušetří až 30 % energie.

PRAČKA

Nové typy praček spotřebují v porovnání s pračkami z osmdesátých let o 60 % méně elektřiny a také o méně vody. Většinu elektřiny spotřebuje pračka na ohřev vody, je tedy vhodné používat pro praní vodu předehřátounapř. slunečními kolektorynebotepelným čerpadlem. Perteprádlopřinižšíchteplotách, předepírání používejte jen v nutných případech. Krátké prací programy ušetří nejvíce energie. Pračku zapínejte až při plném naplnění. Pravidelně, alespoň 2x ročně, čistěte filtr odtokové vody.

SUŠIČKA PRÁDLA

Sušičky prádla mohou být samostatné nebo kombinované s pračkou. Ty však vysuší prádlo dobře jen tehdy, perete-li ho menší množství. Nejšetrnější a zároveň efektivní péči o prádlo poskytne jen samostatná sušička. Sušičky jsou náročné na spotřebu energie, podílí se tak nemalou částí na celkové spotřebě energie v domácnosti. Je proto potřeba vybírat kvalitní, úsporné spotřebiče. Nejmodernější typ sušičky dnes pracuje na principu tepelného čerpadla. Základní princip sušení je stejný jako u sušičky kondenzační, pro ohřev vzduchu i jeho ochlazování je ale použito tepelné čerpadlo. Zatímco sušičky starších systémů jsou zařazeny nejlépe v energetické třídě B, ale nejčastěji C se spotřebou zhruba 3,5 až 5 kWh na sušicí cyklus, je sušička s tepelným čerpadlem jasně ve třídě A, protože dosahuje spotřeby asi 2,5 kWh.

MYČKA NÁDOBÍ

Mezi užitečné pomocníky v domácnosti patří myčka, protože šetří čas, vodu i energii. Mytí nádobí je nezanedbatelnou složkou celkové spotřeby energie v domácnosti, proto snaha o dosažení maximálních úspor je tedy určitě na místě. Pro malou domácnost (1 – 2 osoby) postačí myčka s kapacitou 4 nebo 8 sad nádobí, pro čtyřčlennou a větší rodinu je vhodnější velká myčka na 12 sad nádobí.

POČÍTAČE A NOTEBOOKY

Počítač umísťujte vždy tak, aby v jeho zadní části byl dostatečný prostor pro ventilaci -předejdete tak jeho přehřívání. Vyvarujte se prašného prostředí – počítač se pak rychleji zanáší a snižuje se tím jeho životnost. Notebook nikdy nepokládejte na měkkou látkovou podložku (např. na postel či na peřinu) – může se lehce přehřát. Pokud nebudete PC užívat delší dobu, vypněte ho zcela – i v úsporném režimu totiž pobírá značné množství energie. Nespoléhejte na spořiče obrazovky – raději samotný monitor častěji vypínejte. Pokud je notebook plně nabitý, vypojte nabíječku ze zásuvky -sama o sobě má totiž určitou spotřebu (zahřívá se a svítí).

BUDIŽ SVĚTLO

V oboru umělého osvětlení lze dosáhnout značných úspor při relativně nízkých investičních nákladech. Hlavními parametry při volbě světelných zdrojů jsou životnost, úspora elektrické energie a šetrný přístup k životnímu prostředí. Vhodnou kombinací moderních světelných zdrojů (halogenové žárovky, kompaktní úsporné zářivky, lineární zářivky, LED diody) lze dosáhnout všech těchto parametrů.

STANDARDNÍ ŽÁROVKY

Nejznámějším a nejrozšířenějším zdrojem světla jsou běžné žárovky. Světlo žárovek vzniká pomocí elektrického proudu, který rozžhaví jemné wolframové vlákno. Na světlo se však promění jen asi 5 % elektrické energie. Zbytek je odveden do okolí jako tepelné záření. Jejich hlavní výhodou je jednoduché použití a nízká pořizovací cena. Jsou to ovšem také zdroje, které jsou nejméně hospodárné a mají poměrně krátkou životnost, proto je lepší používat je vmístech, kde rozsvěcíme pouze na krátkou dobu a nepravidelně (ve sklepích, na půdách a podobně). HALOGENOVÉ ŽÁROVKY

„Halogenky“ pracují na podobném principu jako klasické žárovky, ale s podstatně vyšší teplotou uvnitř baňky. Moderní halogenové žárovky mají oproti klasickým žárovkám spoustu předností. Halogenové světlo umožňuje díky vyšší teplotě a konstrukci vlákna vytvořit jedinečné osvětlení interiéru.

TRUBICOVÉ ZÁŘIVKY

Lineární zářivky jsou jedním z nejvíce rozšířených umělých zdrojů světla. Jsou ideálním řešením pro použití tam, kde je kladen důraz na optimální využití elektrické energie, rovnoměrné osvětlení interiéru a dlouhou životnost bez poklesu světelného toku.

KOMPAKTNÍ ÚSPORNÉ ZÁŘIVKY

Byly vyvinuty jako úspornější náhrada klasickýchžárovek. Vyrábí ses žárovkovýmzávitem E 27 i s „miňonkovým“ závitem E 14 -je proto možné je instalovat do běžných svítidel místo žárovek. Je však potřeba počítat s pomalejším náběhem na plný světelný výkon – do 120 vteřin podle kvality zdroje. Hlavní výhodou kompaktních zářivek je až 80% úspora elektrické energie oproti běžné žárovce a dlouhá životnost. Hlavní nevýhodou těchto zdrojů je poměrně vysoká pořizovací cena, avšak vzhledem k úspoře energie se náklady rychle vrátí.

VÝBOJKY

Specifické vlastnosti a použití mají vysokotlaké rtuťové výbojky s modrozeleným až modrobílýmsvětlem, halogenidové a směsové výbojky, které se dnes vyrábějí v mnoha modifikacích. Žlutooranžovou barvou jsou známé sodíkové výbojky (mohou být nízko i vysokotlaké), užívané k bezpečnostnímu osvětlování komunikací a veřejných prostranství. Při jejich použití je třeba vzít v úvahu velmi nízký index podání barev. Jsou proto vhodné pouze tam, kde není rozlišení barev důležité.

LED ŽÁROVKY

LED svítidla fungují na principu polovodičových destiček, které přetvářejí elektrický proud přímo na světlo. Přes malé rozměry dosahují poměrně vysokého výkonu. Jejich největší přednost je životnost až 100 000 hodin. Významná je i úspora energie. Extra úsporné žárovky na bázi High Power LED mají příkon 1 – 5 W. Tyto žárovky vypadají na první pohled stejně jako klasické žárovky a jsou k dispozici s různými paticemi na 12 a 230 V.

***

JAKO MEZISPOTŘEBU:

1. Omezujte zbytečné stálé svícení (např. na chodbách) nebo dekorativní osvětlení.

2. Namísto klasických žárovek používejte kompaktní zářivky – mají 5x menší spotřebu a až 15x delší životnost.

3. Klasické žárovky používejte jen ke krátkodobému svícení (koupelna, WC, šatna).

4. Používejte kompaktní zářivky s elektronickým předřadníkem s vhodnou barvou světla.

5. Před koupí kompaktní zářivky se ujistěte, že pasuje do konkrétního svítidla.

Kompaktní zářivky mají často objemnější spodní část -patici, která znemožňuje umístění v některých svítidlech.

6. Pravidelně zbavujte svítidla prachu

STANDBY

V KČ ZA ROK

Spotřebič Náklady (Kč)

VÝPOČETNÍ TECHNIKA

Notebook -239

PC (režim spánku) -239

LCD monitor v režimu

spořiče -1315

LCD monitor v režimu

spánku (vypnuto PC) -40

Tiskárna -239

Kopírka -638

AUDIO – VIDEO

Televize

(CRT obrazovka) -239

Video -598

DVD -159

Hi-fi minivěž -120

Rádio -80

Ozvučení

(reprobedny 5+1) -399

Satelitní souprava -239

Set top box -239

OSTATNÍ

Mikrovlnná trouba

(displej) -120

Nabíječka baterií -40

POZOR NA STAND BY!

STAND BY spotřeba, neboli „pohotovostní režim“ znamená spotřebu elektřiny v době, kdy spotřebič nepoužíváme, kdy je vypnutý a zdánlivě nečinný. Tento režim je dnes naprostým standardem u videotechniky, audiotechniky, PC techniky, apod. Přitom vstupní elektrické obvody např. televizoru jsou v režimu STAND BY neustále „pod proudem“, což sice umožňuje rychlý náběh do plného provozního stavu, ale za relativně vysokou cenu. Vstupní obvody stále napájené elektřinou totiž vykazují tzv. ztrátovou spotřebu, která se nejčastěji projevuje mírným zahříváním vnitřních obvodů (např. transformátorků), nebo se spotřebič zahřívá celý (např. starší nabíječky mobilů). V některých případech je STAND BY spotřeba více skrytá – nesvítí žádná kontrolka, ani se spotřebič zvenku neohřívá, přesto dochází ke spotřebě elektřiny. Jedná se např. o udržovací elektrické obvody topných a chladících zdrojů (plynový kotel, elektrokotel, klimatizace), anebo řídící obvody regulačních systémů, domácích alarmů apod.

RADY A TRIKY

Orientujte se na modernější typy sušiček, které mají nižší spotfiebu. Ty s tepelným čerpadlem spotřebují o 50 % méně energie než průměrná sušička.

Využívejte automatické a úsporné programy – zkracují mycí čas a šetří energii. Málo špinavé nádobí umývejte při teplotě vody 50 °C.

Stačí méně tekutiny. Například k vafiení zeleniny a brambor stačí jen 1/8 litru vody. K delšímu vafiení využijte tlakový hrnec – ušetříte až 40 % elektřiny a 30 % času. SCHÉMA ZAPOJENÍ SPOTŘEBIČŮ NA TUV

Solární kolektor ohřívá vodu a ta je čerpána do zásobníku a dále k jednotlivým domácím spotřebičům.

Popisy k obrázkům

Pračka a sušička se v mnoha domácnostech takfika nezastaví, proto se vyplatí vybrat si sofistikovanější výrobky. Miele.

Sporáky se sklokeramickou deskou se zhlediska úsporného provozu osvědčily. Electrolux.

Indukční desky při vafiení umožňují velmi citlivou a takfika okamžitou regulaci ohřevu. Whirpool.

Každé zbytečné otevření trouby během pečení znamená pokles teploty o 20 – 40 °C a zbytečnou spotfiebu energie. Amica.

Chladnička a mraznička patří mezi největší domácí elektrospotřebiče.

Vzhledem k celoroční spotřebě elektřiny je třeba pečlivě vybírat. Siemens.

Zakrývejte nádoby pokličkami a dbejte na to, aby velikost hrnce odpovídala velikosti plotýnky. Kvalitní nádobí také umí efektivněji pracovat s teplem. Tchibo.

Pokud je notebook plně nabitý, vypojte nabíječku ze zásuvky -sama osobě má totiž určitou spotfiebu (zahřívá se a svítí).

Úsporná halogenová retro žárovka je od své energeticky marnotratné starší sestry takfika k nerozeznání. Philips.

Promyšlený přístup k domácímu osvětlení a využití úsporných žárovek přinese značné úspory.

Philips Master PL E má 15 x vyšší životnost než běžná žárovka

Úsporná zářivka Ambience je klasického tvaru jako obyčejné žárovky

Philips Genie 14 W E 27 má velmi dlouhou životnost

Tornado E Saver má rychlý start, úspoří až 80% energie

Autor fotografií: Foto Miele

CHLAĎTE, PERTE, PEČTE, SVIŤTE. ALE ÚSPORNĚ! Vždy, když kupujete nový elektrospotřebič, za …