U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Milí čtenáři,

Kategorie: Obsah | Autor: Martina Lžičařová

vypadá to, že jste se rozjeli do dálek, protože s příchodem vlny slunečných dnů poklesl počet dopisů, které od vás do redakce přicházejí. Jakpak by také ne? Kdo by seděl nad dopisem (nebo u počítače), když svět je plný kouzelných přírodních scenérií i úžasných staveb a pamětihodností, které stojí za to „objevit“. Věřím, že jako chataři a chalupáři kombinujete cestování dálkami s osvědčenými pobyty na vaší chatě či chaloupce a že si dovolenkového volna pilně užíváte. Jistě se domů vracíte odpočatí, dobře naladění, s hlavami plnými nápadů, které jste v cizích krajích viděli a které vás v dobrém slova smyslu nahlodávají -co kdybychom to zkusili udělat tak, jak se nám to líbilo například ve Francii?

Je zvláštní, že právě francouzské nápady jsou naším srdcím nejbližší. Umění Francouzů zkombinovat staré, leckdy omšelé, s novým, až supermoderním, je obdivuhodné. V poslední době jsme při našich výjezdech za vámi natrefili na několik příkladů úspěšných realizací.

S jedním z nich se máte možnost setkat již v tomto čísle, konkrétně v reportáži Radky Borovičkové ze statku v Noutonicích blízko hradu Okoře. Majitelka, paní Ilona Poláková, statek zdědila po svém tatínkovi, kterému byl po revoluci vrácen v rámci restitucí v dezolátním stavu. Paní Ilona je však ženou s podnikavým duchem, a tak během několika let dokázala statek nejenom opravit, ale chovem koní a výstavbou jízdárny jej naplno přivést k životu. Nás především zaujaly její nápady, jimiž se inspirovala při listování francouzskými časopisy o bydlení. Díky nim má statek v přízemí velké modré prosklené dveře, knihovna odvážně zaoblené linie, botník vznikl ve výklenku po dveřích a skříň na porcelán má dvířka vyplněná králičím pletivem. Všechno jednoduché, nepřezdobené, zkrátka bydlení, které má šarm.

Milovníci tradičních chalup si také přijdou na své. Hned úvodní návštěva Marie Rubešové z dobře utajené chalupy nabízí přesně tu staročeskou náladu s pravými babičkovskými drobenkovými koláči, jak ji máte rádi. A mě nezbývá než popřát hezký zbytek léta!

***

www.chatar-chalupar.cz

O autorovi| Martina Lžičařová, šéfredaktorka

Popisy k obrázkům

Milí čtenáři,