Celoročně osázené truhlíky

Zeleň v truhlících oživuje fasády domů a nemusí tomu tak být jen v sezóně. Osadíme-li je odolnými rostlinami, budou dělat parádu dvanáct měsíců v roce.

V létě barvami hýřící truhlíky na oknech se mnohde s příchodem podzimu mění na neutěšené strniště nebo z parapetu zmizí. Je to škoda, protože v čase, kdy příroda zdánlivě spí, pohled na svěží rostliny o to více potěší.

Zimostráz ve vyšší partii, dole břečťan v zelené a panašované variantě a jako drobný květinový akcent million bells. Foto: Shutterstock

Krajinka za oknem

Zakrslé formy jehličnanů mají různé tvary od přísně geometrických po košatě rozcuchané. Navíc nejsou jen zelené, ale i modré, šedé či žluté až zlaté. Snadno tak z nich v truhlíku sesadíme miniaturní krajinku.

Můžeme k nim přidat zajímavé kameny, aby byla iluze dokonalá.

Jehličky i listy

Nejběžněji používaným zákrskem je smrk, zejména kónický smrček, který má kuželovitý tvar. Dalšími vhodnými jehličnany jsou borovice kleč, korejská jedle, jalovce v nízké a poléhavé variantě, které snesou sluneční úpal a znečištěné ovzduší, či cypřiše s elegantním štíhlým tvarem a hustým jehličím. Opomenout nesmíme ani tis červený, který lze dle libosti tvarovat střihem, stejně jako osvědčený listnáč zimostráz. Do nádob se hodí také méně známý brslen Fortuneův dorůstající do výše 40 cm anebo nízké druhy bobkovišně.

Zelené vodopády

Jako protiváhu ke stromkům rostoucím do výšky můžeme vysadit stálezelené převislé rostliny, ať je to plazivý skalník, břečťan, barvínek, který se na jaře ozdobí nebesky modrými květy, vrbina penízková se svěže zelenými nebo zlatavými listy, či alpinky jako tařice a plesnivka.

jehličnany v květináči

Jehličnany různých tvarů i barev se přímo nabízejí k vytvoření krajinky za oknem. Foto: Shutterstock

Ozdobné listy a plody

Efektní výzdobu obstarají v truhlíku stálezelené libavky se zvonkovitými květy a později červenými, růžovými či bílými plody. Při dobré drenáži budou prosperovat i suchomilné sukulenty, levandule a mrazuvzdorné trávy.

Sezónní květy

K základní výsadbě lze na jaře vysadit cibuloviny, ty posléze nahradí bohatě kvetoucí letničky. S podzimem zaujmou jejich místo vřesy, zima bude patřit čemeřicím. V každém ročním období tak můžeme mít truhlík jiný, i když stálezelený základ zůstává.

Výsadbové minimum

  • Do truhlíku sázíme rostliny se stejnými nároky na pěstování.
  • Truhlíky musí být z mrazuvzdorných materiálů.
  • Před mrazem lze rostliny chránit obalením truhlíku jutou, použít jako izolační vložku polystyrenový truhlík, ideálně je vysázet do truhlíku s izolací, která je ochrání i před horkem.
  • Truhlík musí mít dostatek odtokových otvorů a drenážní vrstvu.
  • Rostliny potřebují občasnou zálivku i v zimě, ale jen nehrozí-li mrazy.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock

Celoročně osázené truhlíky